ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.12.2018
DIN: Venezia
ÎNSCRIS: 18.05.15

Turism VINTAGE

Am eu ce am cu "Vintage-ul" asta, ca sa nu vorbesc de mosi si babe, ca desi ma apropii de 60 de primaveri, nu ma simt chiar mos, hai sa fim seriosi!

Nu prea stiu unde as putea incadra rewiew-ul asta, pentru ca nu-i strict turistic, insa are legatura cu turismul, cu precadere in turismul montan, dar face referire si la alte forme de turism, nu neaparat cel montan. Cind plecam in vacanta, toti vrem sa avem timp frumos, sa ne bucuram de natura, de flora, de fauna si de tot ce vedem in jur.

Si, ... daca umbla porcul cu paiul in gura, ce ne facem?!

Pe vremuri, cultura si civilizatia neaos taraneasca romaneasca, avea un set de "reguli meteorologice" strict populare, pe baza carora-si organizau activitatile agricole, si care, aplicate in turism, as spune ca sint utile si astazi!

Cei tineri, vor ride, vor spune imediat ca au aplicatia "meteo" pe smartphone, dar ce te faci cind esti pe creasta de munte, si nu ai semnal la telefon? Nu credeti ca "leacurile babesti" izvorite din putul gindirii rurale sint de mare utilitate? Eu, ca unul care a lucrat cu Meteorologia (maritima in cazul meu), spun ca... sint utile si sfaturile "vintage". Macar orientativ, daca nu in mod direct.

Sa o luam metodic: semne de vreme buna

- dacă după ploaie norii se lasă în jos, de parcă ating dealurile;

- când asfințește soarele în senin;

- când cade rouă groasă deși soarele nu a asfințit încă de tot;

- când apele curgătoare huiesc plăcut și lin;

- dacă după vreme rea cade ceață;

- când apare curcubeul după ploaie;

- dacă faci foc în sobă și fumul se ridică drept în sus;

- când cântă greierii sau când ies mulți lilieci noaptea;

- dacă își spală pisica fața și se uită prin fereastră; deasemenea când se suie pisica pe fereastră și șade acolo mult;

- dacă umblă găinile atunci când plouă sau când cântă cocoșul la culcare;

- când câinele se culcă pe omăt;

- când stau cocostârcii pe șes;

- când zburdă mieii;

- când sar peștii după musculițe;

- când vrăbiile se scaldă în praf;

- dacă trec toate bucatele puse pe masă;

- dacă visezi foc.

Eh, ce spuneti? Parca-s interesante, nu?

Semne ca se schimba vremea:

- când se scoală pisica de pe pat și se trântește în mijlocul casei îi a moloșag;

- când e ger și câinele se tăvălește, e semn că vremea se va muia;

- când încep slănininle din pod a lăcrăma, e semn că vremea are să se moaie și are să ningă sau are să ploaie;

- când zboară ciorile în cârduri, ba în sus, ba în jos, ba se învârtesc, se crede că se va schimba vremea;

- când zboară vulturii lin vremea se va îndrepta;

- când arde funinginea pe horn, se schimbă vremea;

- când cântă cocoșii într-una se schimbă vremea; când o face înainte de miezul nopții are să fie moloșag;

- dacă porcul duce paie în gură spre coteț, vremea se va îmbunătății;

- când se văd trei sori pe cer, are să fie vreme rea.

Na, ca apare si porcul cu paiul in gura de care vorbeam la inceput!

Semne ca se strica vremea:

- când sfârșitul soarelui se face în nori;

- când e ceață mare pe păduri;

- când huiește hornul;

- dacă asudă ferestrele;

- când țârâiesc vrăbiile sau când vin vrăbiile și se ciocnesc de fereastră;

- când trec ciorile în stoluri mari;

- când zburdă vitele;

- dacă sare pisica prin casă;

- când se scaldă rațele pe uscat;

- când muștele pișcă rău;

- când te mănâncă urechile;

- dacă îl mănâncă pe cineva spatele;

- când se arde fundul ceaunului;

- dacă porți căciula, cojocul sau cămașa întoarse pe dos.

Semne de ploaie:

- soarele arde tare sau este îngrădit (gulerat);

- la asfințit soarele se uită înapoi;

- când luna e cu coarnele în jos;

- când fulgeră spre apus;

- dacă faci foc în sobă și fumul se împrăștie sau intră în casă;

- broaștele sau buratecii orăcăiesc;

- pisica toarce, se linge sau își ascute unghiile;

- se strâng multe ciori la un loc și croncănesc;

- vrăbiile cântă toamna;

- albinele joacă în aer;

- rațele și gâștele bat cu aripile în pământ, sau când se scaldă în apă bătând din aripi;

- cântă cucul seara;

- se bat doi berbeci cap în cap;

- umblă furnicile pe drum sau își fac mușuroaie mici lângă drum;

- te manâncă urechile;

- îți asudă palmele;

- te mănâncă călcâiele;

- sudă ferestrele

- se umezește sarea sau se varsă solnița de sare;

- oalele dau în foc sau se arde zgura de pe fundul ceaunului;

- îți sfârâie luleaua;

- visezi pește.

Eh, ce spuneti? Nu-i asa ca sint interesante, si ca ar putea folosi si turistilor?! Din experienta proprie, pot spune ca in copilarie, toate erau valabile in zona Buzaului (montan) unde-mi faceam vacantele. Si mai pot spune ca sint percepute asa (regulile) doar la latitudinea tarii noastre (clima temperata) de 44-45 de grade.

Sint curios sa vad parerile dumneavoastra, si mai ales daca a fost buna ideea acestui articol, Daca credeti ca nu, ignorati-ma pur si simplu. Multumesc frumos anticipat.

Trimis de hugovictor in 21.12.18 12:26:35
Validat / Publicat: 21.12.18 15:59:04

VIZUALIZĂRI: 357 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[21.12.18 15:58:56]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări... turistice, DE LA LUME ADUNATE - COMUNITATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Dan&Ema
[21.12.18 16:03:12]

@hugovictor:

Foarte fain! Start vot! ????

Testosu'
[21.12.18 16:57:17]

@hugovictor: Chiar daca am instalat special o aplicatie meteo dupa care ma ghidez in drumetii, o buna parte din aceste semne descrise, le iau in continuare in seama in interpretarea vremii... si chiar se nimeresc! ????

Nu neaparat pe cele cu vise sau superstitii, ci mai degraba semne/semnale ale naturii sau ale vietatilor.

Interesant articol! Felicitari!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
hugovictorAUTOR REVIEW
[21.12.18 20:13:18]

@Testosu : Multumesc de aprecieri (tuturor), credeam ca ideea nu-i chiar asa interesanta, dar se pare ca n-a fost o idee rea.

mihaelavoicu
[21.12.18 21:02:41]

Bunica mea, când vedea că asfințește soarele în senin, spunea acelei dungi roșiaică ”geană” și era sigură că a doua zi fa fi vreme frumoasă. Și așa era!

Eu de câte ori văd ”geană” știu că a doua zi, va fi frumos.

Foarte bine venit reviewul. Un an cu bune!

krisstinna
[21.12.18 21:47:09]

@hugovictor: Foarte interesant

Și eu am o aplicație in telefon, foarte utila și “corectă”

Știam și eu de la bunica mea că dacă se fac gutuile avem o iarnă grea. Anul trecut am avut putine gutui, anul acesta au fost extrem de multe

Obișnuiesc sa mă uit la cer, noaptea, in vacanță. Dacă sunt stele multe și “sclipicioase” atunci știu ca ziua ce va veni va fi frumoasă.

Când eram in Thassos la o benzinărie, cerul se umpluse de nori. Tipa de acolo ne-a spus că dacă norii vin dinspre munte nu va ploua. Dacă vin dintre mare, e de rău. Așa a fost.

Am “prins” o ploaie zdravănă in Kusadasi, într-adevăr ca norii au venit dinspre mare.

Ei, sănătoși sa fim, vacanțe multe sa avem, ne-om descurca noi și cu vremea

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
hugovictorAUTOR REVIEW
[22.12.18 08:53:34]

@krisstinna: Explicatia cu ploaia in ambient maritim, este simpla. Pamintul se raceste si se incalzeste foarte repede de la soare, pe cind marea se incalzeste mai greu si se raceste mai greu. Vinturile, nu au in ce sa se opreasca pe mare, pe cind in relief terestru, au in ce (muntii). Evaporatia este mai mare pe mare, decit cea pe uscat, in schimb, pe uscat este mai rapida. Aerul cald (si evaporatia) urca in sus, iar aerul rece, tinde sa ocupe spatiul eliberat de aerul cald. Evaporatia se cumuleaza in formatiunile noroase (deci de ploaie vorbim!) Avind toate aceste elemente, acum va puteti explica rapid ce si cum cu ploile!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Rodel
[22.12.18 14:55:38]

O idee bună cu acest articol. Unele semne imi erau cunoscute, pe altele le-am aflat acum. Ghiduri după care se orientau oamenii și care nu prea dădeau greș. Dar n-ai amintit nimic despre durerile articulare! Reumatismul este și el un indicator al vremii.

[23.12.18 18:59:44]

@hugovictor: Dupa cum vezi atat tu cat si cei care au scris ecouri (si la fel si eu), folosim aplicatile moderne, dar tot cele din batrani sunt valabile, deoarece au in spate experiente de sute de ani.

Felicitari, votat cu mare drag.

abancor
[23.12.18 19:10:54]

Mi-a adus aminte de amuzantele pietre meteo, pe care le cunosc din poze de pe net. Probabil originea lor e legată tot de ironizarea complicatelor și încîlcitelor aparate și softuri la care apelăm astăzi, uneori doar din moft, fără să avem neapărat nevoie.

De pildă: funnysigns.net/johns-weat ... recasting-stone

DOINITA
[01.01.19 12:21:22]

Foarte interesant! O parte dintre semne le știam, o parte le-am aflat acum, dar ce ne facem că și viețuitoarele și-au mai schimbat obiceiurile. In aceasta iarna, blândă până acum, am tot văzut carduri de ciori zburând in colo și în coace și știam că va ninge. Nu a nins, deci eroare de previziune a vremii. Glumeam, mi-a plăcut foarte mult articolul! Mi-a amintit de copilărie! Apreciat cum trebuie, adică un DA!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

Dan&Ema, DOINITA, hugovictor, mihaelavoicu, mishu, Rodel, Testosu'
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice:

• pagină generată în 0.043193101882935 sec