ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2010
ÎNSCRIS: 16.04.08
APR-2008

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Superba excursie

Indiferent unde veti in Antalya va recomand excursie in Finyke si mormintele likyiene, in zona MYRA, amfiteatru roman si mai ales la biserica unde a slujit Sf Nicolae- DEMRE sa aflati si istoria lui Mos Craciun. Cer scuze pentru greselile de scriere...

Trimis de ynu25 in 31.05.10 20:21:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2076 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ynu25); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 drumul spre Myra

webmasterXY*
[31.05.10 20:38:43]

@ynu25 iti multumim pentru recomandare insa nu consider ca review-ul respecta conditiile de participare la Concurs, astfel ca nu poate primi "premiul" celor 1000 PMA standard.

Poate iti gasesti timp sa ne dai mai multe detalii despre experienta ta traita acolo.

O poti face prin intermediul ecourilor si noi le vom adauga la review.

kmy
[24.11.10 11:26:23]

Fotografiile valoreaza uneori mai mult decat 1000 de cuvinte.

Sa speram ca @ynu25 va reveni si va dezvolta mai mult acest subiect, pentru ca intradevar sunt multe locuri frumoase si interesante in excursia aceasta, pe care am facut-o si eu in 2007.

ynu25AUTOR REVIEW
[24.11.10 16:17:36]

In Fynike, datorita unui buget de vacanta mediu am ales precum destinatie de vacanta KEMER, Finike-Antalya.

Finike este o asezare mica la 120 Km de Antalya inspre Kemer. Zona este foarte frumoasa, cu o vegetatie placuta ochiului iar munti sunt foarte aproape de plaja. La poalele muntilor este orasul, apoi plaja. Plaja orasului Finike se afla spre est, insa daca mergeti putin spre vest de oras veti gasi plaje mult mai frumoase: Gökliman la 4 km si Çağıllı la 8 km distanta.

Finike are unul dintre cele mai bine echipate porturi pentru iahturi si o mica flota de ambarcatiuni pentru pescuit. Coasta marii este bogata in pesti mediteraneeni, iar plajele sunt importante pentru broastele testoase Caretta Caretta, care isi depun ouale in nisipul acestora.

La 5 km est de Finike puteti vizita ruinele orasului antic Limyra - secolul V I. e. n. , pentru a admira amfiteatrul, mormintele si sarcofagele, basoreliefurile, precum si inscriptiile grecesti si liciene.

Lykia e desigur o zona turistica si nu degeaba e apreciata, pentru ca pe langa multe alte lucruri are si plaje minunate, golfuri cu ape turcuaz, salbe de insulitze prin care te poti plimba cu barca, cu yacht-ul sau cu gulet-a (un fel de "yacht" turcesc cu 2 catarge, construit in stil "traditonal"). Noi am inchiriat unul la fel si am calatorit spre zona orasului scufundat cca 3-4 ore, cu masa luata pe yacht, 15 euro, si recomandat sa inchiriati de acolo decat prin agentii.

kmy, ynu25
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Finike şi Likya: