ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.12.2018
ÎNSCRIS: 15.12.18

Bagaje in gara Sinaia

In luna sptembrie 2018 an stat o saptamana in Sinaia.

Vrand sa-mi prelungesc sederea, cu cateva ore, in ultima zi, m-am gandit sa las bagajul in gara, la bagaje de mana.

Am fost uimita, cand, la fostul ghiseu al bagajelor de mana, am citit anuntul: Pentru relatii privind bagajele intrebati la personalul de la toaleta.

Doamna de la toaleta mi-a, mi-a spus ca acolo, la toaleta, se lasa bagajele. Nu stiu daca toata lumea vine la Sinaia doar cu masina personala, dar calatorii neinspirati, care vin cu trenul de ce trebuie sa fie astfel pedepsiti. Mai era adaugata la anunt si precizarea :pROGRAM 07:00-19:00

FARA COMENTARII???

Trimis de Eilin in 15.12.18 21:17:56
Validat / Publicat: 16.12.18 09:13:37

VIZUALIZĂRI: 7036 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 In gara statiunii montane Sinaia bagajele de mana pot fi lasate, contra-cost, doar la toaleta garii
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[16.12.18 09:13:02]

Bun venit pe AmFostAcolo

Mutat, la reorganizare, în rubrica "AVERTIZĂRI, DE LA LUME ADUNATE - COMUNITATE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

cristina47*
[16.12.18 09:51:17]

Fiindca asta-i tara in care toata lumea se deplaseaza cu automobilul. Orice tara civilizata are sistem de transport public foarte bine pus la punct: trenuri, autobuze. La noi, daca nu mergi cu masina proprie, esti "un nimeni"

Dan&Ema
[16.12.18 09:51:53]

@Eilin:

De cascadorii... plansului!

Bataie de joc la adresa pasagerilor! Iar programul de lucru te indeamna o data in plus sa renunti la serviciile garii.

Solutia cred ca este sa apelezi la o unitate de cazare cu program de receptie non stop si cu vorba buna sa accepte.

Dar de ce trebuie sa gasim solutii inlocuitoare?

Imi amintesc cand apelam la serviciile garilor pentru pastrarea pe timp limitat a bagajelor si era ok.

Bine ai venit cu postare pe AFA si Bravo ca ai scris despre acest inconvenient. Dublu.

Numai bine!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[16.12.18 10:21:38]

@Eilin: În această toamnă am fost și noi la Sinaia - cu trenul - în două zile (nu consecutive). Practic, nu am avut bagaj. Ceea ce aflu acum este o noutate pentru mine. Deci toaleta este și ghișeu pentru bagaje? Am remarcat că tariful pentru folosirea toaletelor este de 1,5 lei/persoană, dar oare cât costă să-ți lași bagajul la toaletă? Și numai în timpul programului doamnei closetărese (07:00-19:00)? În rest, ce facem cu bagajele? Cum folosim toaleta?

Deci, în această privință, așa stau lucrurile în orașul regal Sinaia. De reținut!

rentea
[16.12.18 10:52:26]

@iulianic: O mica corectura: Gara Sinaia este responsabilitatea CFR Infrastructura. Este o companie de stat, muribunda, plina de amatori corupti, care contribuie la imaginea sinistra a ceea ce numim, generic, @CFR@.

Primaria nu are nicio responsabilitate directa, decat, poate, sa incerce sa sensibilizeze aceste nulitati de la CFR sa faca CEVA.

Aproape in toata tara e la fel. La Bucuresti, in Gara de Nord, care este cea mai mare mizerie cred din toate garile centrale ale Europei, in loc sa investeasca in ceva cu adevarat importat, au construit 6 cai de rulare tip scara rulanta (cum gasim pe la aeroport) pe care au dat probabil milioane de euro si care stau blocate de vreo 3-4 ani, probabil stricate.

Pai cum sa nu fii fan DNA ?

[16.12.18 12:16:28]

@rentea: Cred că nu m-am exprimat destul de clar. Nu am specificat cine are în administrare Gara Sinaia. Am luat notă de modul în care stau lucrurile într-un oraș care încă mai este considerat regal fiind dezvoltat ca stațiune de lux o dată cu apariția Peleșului. Iar pentru a pune punctul pe i, consider chiar strigător la cer ca ceea ce ne-a semnalat colega noastră să se întâmple într-o gară care - pe fațada dinspre oraș - expune un banner uriaș cu chipul regelui Mihai.

Știu că multe șchioapătă în economia românească. La ce bun să mai funcționeze un ghișeu pentru bagaje într-o gară? De ce să mai plătim un angajat și pentru asta? Bine că măcar s-a găsit soluția de a se cumula cele două atribuțiuni. Ce s-ar fi întâmplat dacă s-ar fi închis toaletele și ar fi funcționat în continuare ghișeul pentru bagaje?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
doinafil
[16.12.18 13:19:44]

@Eilin:

E de „râsu'-plânsu'” ce ne semnalezi!

Și când te gândești că Sinaia era (mai este? ) numită „perla Carpaților”!!!

Mulțumim pentru informație!

traian.leuca †
[16.12.18 13:20:12]

@iulianic:

La ce bun să mai funcționeze un ghișeu pentru bagaje într-o gară?

Pentru toţi cei care călătoresc cu trenul şi vor să facă un city break pe "repede înainte" (între două trenuri).

De ce să mai plătim un angajat și pentru asta?

Angajatul va fi plătit din taxele de depozitare bagaje.

Bine că măcar s-a găsit soluția de a se cumula cele două atribuțiuni.

E bine că s-a găsit soluţia asta, dar după orele 19:00 (conform programului afişat) eu unde fac pipi... în faţa gării sau în spatele gării?

[16.12.18 14:07:41]

@traian. leuca: Chiar nu ai înțeles că era o exprimare ironică? Nu e gândirea mea, ci a celor responsabili de faptul că toate "șchioapătă în economia românească". Altfel n-aș mai fi zis că eu "consider chiar strigător la cer ceea ce ne-a semnalat colega noastră".

Eu știu la ce folosește un ghișeu pentru bagaje într-o gară, știu și din ce ar trebui să fie plătit angajatul de la gară și chiar mă mir că au găsit rezolvarea aceasta năstrușnică, aceea de a depozita bagajele la toalete. Nu am exprimat direct ceea ce s-ar întâmpla în afara orelor de program ale toaletei-depozit de bagaje. Ai făcut-o tu, dar nu te aștepta să-ți răspund la întrebarea "… după orele 19:00 (conform programului afişat) eu unde fac pipi... în faţa gării sau în spatele gării?"

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
traian.leuca †
[16.12.18 14:50:41]

@iulianic: Din ecoul către @ rentea:

Cred că nu m-am exprimat destul de clar

Pentru aceeaşi claritate ar fi trebuit să pui emoticoane la ironia ta!

Nu mai pierdeam timpul cu explicaţii!

[16.12.18 15:05:33]

@traian. leuca: Ok. Să nu mai pierdem timpul! N-am folosit niciodată emoticoane. Nu mi-au plăcut pentru că urâțesc textul. E numai părerea mea.

cristina47*
[16.12.18 16:12:15]

Nici gara din Sibiu, fosta capitala europeana, nu avea birou de bagaje. Am lasat bagajele la restaurantul garii. Veneam de la Ocna Sibiului si voiam sa vad orasul. Dupa ce m-am invartit prin gara, cautand biroul de bagaje de mana, am ajuns la o solutie de compromis cu doamna de la restaurant care a fost foarte amabila, si ne-a dus bagajele intr-o magazie, in spatele barului.

cristina47*, Dan&Ema, doinafil, Eilin, iulianic, rentea
Alte articole din această RUBRICĂAVERTIZĂRI: