ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.12.2018
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 03.08.12

Unteatru, locul unde te simti extraordinar

« Cumpara o prajitura si ajuta Hospice Casa Sperantei sa le ofere copiilor si adultilor cu boli incurabile îngrijire paliativa gratuita». Asa m-a întimpinat acest loc, este un afis de culoare verde cu acest text lânga doua platouri cu capac clopot sub care erau felii de chec. Poti « cumpara », de fapt donezi cât vrei, introduci banii într-o cutiuta si te servesti singur cu chec, ai la îndemâna farfurii, servetele negre! si un cleste. Am gasit doua tipuri de chec, unul normal si unul de post cu stafide. A fost bun, pufos, aromat.

Apoi am cumparat de la bar bere artizanala, ceai, limonada. Fiecare cumpara câte ceva de la bar, asa sustinem acest concept. Un loc aparte, un spatiu într-o casa veche, la etajul 2 unde se aduna o mâna de oameni sa petreaca un timp pretios alaturi de alti oameni, în seara asta un spectacol de muzica sustinut de Alexandru Andries. La intrare prezinti biletul (cumparat on-line în cazul nostru) si esti condus la masa rezervata. Apoi te duci la bar sa cumperi ce vrei din lista pe care o gasesti pe masa. Gasesti de ex Tatratea Cocktails (Tatratea e un lichior de ierburi produs în Slovacia cu arome de ceai cu extract de arbore de chinina, zahar putin si o concentratie de alcool 72%! si e scump). Variantele de cocktails cu Tatratea au preturi cuprinse între 23 si 28 lei iar un shot de 40 ml costa 18 lei.

Alte preturi: diverse variante de Long Cocktails= 21 lei, limonada, fresh portocale/grapefruit 14 lei, bere Zaganu blonda /bruna/ rosie/ IPA =15 lei. O bere traditionala, facuta într-o micoberarie independenta fondata în 2013 de doi tineri antreprenori. Este o bere artizanala, nepasteurizata, poarta numele vârfului Zaganu la poalele caruia se afla aceasta mica fabricuta în Maneciu –Ungureni Prahova.

Te asezi la masa, savurezi bunatatile cumparate si astepti momentul începerii spectacolului. Sala are pereti de caramida veche, scena e mica creând un sentiment de apropiere între artisti si spectatori, mese patrate de lemn cu chenar metalic, tavan de caramida peste care sunt aplicate laturi de lemn, alaturi de tubulatura pentru ventilatie si de suluri de plasa cu ochiuri mari în interiorul carora sunt becuri.

Andries cu bandul lui a sustinut un concert cu ocazia lansarii ultimului sau CD. Oameni buni, e de ascultat! Artistul stie sa se apropie de spectatorii lui, are un stil aparte, finetea versurilor reflecta realitatea societatii de azi, daca vreti e un pamflet. Atmosfera e placuta, ai sentimentul ca esti între prieteni, muzica de calitate, bere buna, chec pufos si delicios, plus sentimentul ca ai facut o fapta buna.

La final artistul a dat autografe, fratele meu a venit cu toata colectia de vinyl Alexandru Andries iar artistul a avut bunatatea si rabdarea de a da autografe pe fiecare LP.

Desi pe biletul tiparit scrie ca nu ai voie cu aparate foto sau video, nu ne-a controlat nimeni si am facut câteva poze cu telefonul, de aici si calitatea mai slaba a fotografiilor (poate vine Mosul cu un aparat foto nou… am fost cuminte, trebuie sa fiu pe lista cu cei buni a Mosului…);

Acest loc se afla pe strada Sfintii Apostoli nr 44 Bucuresti, teatrul Unteatru, din strada am intrat într-o curte, apoi pe un gang mic si vezi o reclama luminoasa ce indica pe unde sa intri, urci doua etaje si intri într-o alta lume.

În acest loc se tin spectacole de teatru sustinute de tineri actori sprijiniti în demersul lor de a se face cunoscuti de acest concept cultural independent ce vizeaza promovarea unei noi generatii de actori, regizori, artisti plastici, muzicieni. Vin în ajutor si muzicieni consacrati ce au întotdeauna concertul sold out!

Sa facem o lume mai buna.

Trimis de Yolanda in 09.12.18 16:06:04
Validat / Publicat: 09.12.18 17:36:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI. A mai fost în/la: la mare, la munte, manastiri...

VIZUALIZĂRI: 315 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 show must go on
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

Zoazore
[09.12.18 19:13:13]

@Yolanda: Ca și-n cazul celor 12 oameni furioși, și Unteatru e un concept non-conformist de artă, concept care mie-mi place din ce în ce mai mult!

Faptul că iei un ”ceva” (suc, bere, prăjitură) și banii cheltuiți pe ”ceva”-ul ăsta se duc spre cauze nobile e și mai de lăudat! Oricum ai fi luat ”ceva” de ronțăit, de băut...

Iar Andrieș e... ANDRIEȘ!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[09.12.18 23:44:45]

@Yolanda: Foarte frumos, felicitari, votat cu mare drag.

mishu, Yolanda, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂSugestii pentru timp liber în București și împrejurimi:

• pagină generată în 0.057241916656494 sec