ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.12.2018
ÎNSCRIS: 12.03.11
STATUS: APOLLO
DEC-2018

Moș Nicolae vine mai devreme la Casa Anca

Pentru noi toţi Sărbătorile de iarnă încep de la Sfântul Andrei, urmează Ziua naţională şi până la Sfântul Ion o ţinem tot într-o sărbătoare. Dacă în perioada Crăciunului şi a Anului Nou mai plecăm care pe unde putem, în prima parte a lunii decembrie petrecem mereu mai mult pe lângă casă, ziua mea onomastică fiind adesea un bun prilej pentru a ne revedea cu prietenii, uneori fiind necesară şi o programare riguroasă pe zile.

Încă îmi amintesc amuzată emoţiile pe care le aveam în copilărie, aproape frica de ceea ce mi-ar putea aduce Moş Nicolae, dacă ar fi fost pe corecte =)). Din fericire, nu am regăsit niciodată în ghetuţe nuieluşa pe care poate o meritam :D şi oricum să relaxam a doua zi şi mă bucuram de darurile mult mai consistente pe care le primeam cu ocazia zilei onomastice.

Cum articolul se vrea unul despre mâncare, surprinzător pentru unii, dar mai trebuie să şi mâncăm =)) şi nu vreo „filosofeală”, cred că ar trebui să trec direct la subiect. Am căutat un restaurant cât mai aproape de casă unde să luăm masa de prânz. Cum ecourile Zilei Naţionale încă nu se stinseseră complet, am zis că vrem să „mâncăm româneşte”, aşa cum se cade, chiar dacă eu aş fi preferat un turcesc, arăbesc, libanez, nostalgică după parfumul oriental al acestor bucătării mereu pe gustul meu.

„Fratele” meu dorea să mănânce musai ciorbă de burtă, pentru că fasolea cu ciolan o bifase de Centenar :)), eu voiam o friptură tradiţională de porc =)), eventual asezonată cu ceva cârnaţi sau mici. Pentru a nu risca nimic taman de ziua mea, dar şi pentru o variaţie binevenită, nu am mai mers la Barca, ci la Casa Anca, un alt restaurant de cartier, cu vechime şi binecunoscut celor care locuiesc în zonă, la care mergeam destul de des într-o perioadă doar pentru pizza şi bere (fără alcool:() şi doar vara pe terasă.

Adresa: Bulevardul 1 Decembrie 1918 nr. 56A, sector 3, București

Orar de funcţionare: de luni până duminică – 13.00-24.00

Website: casaanca72.ro

Restaurantul dispune de mai multe locuri proprii de parcare, semnalizate şi marcate corespunzător, teoretic rezervate clienţilor restaurantului. Dar asta doar în teorie, deoarece nimeni nu stă să le păzească, să vadă cine şi de ce parchează acolo. Dacă alte dăţi doar bănuiam faptul că locurile sunt ocupate de oricine altcineva, cu ocazia acestei vizite, am avut chiar certitudini. Toate locurile din faţă erau ocupate, iar noi am fost preţ de aproape un sfert de oră singurii clienţi din restaurantul care în scurt timp s-a umplut. Însă parcarea nu este o problemă în zona respectivă, mereu găsind locuri libere, la bordură.

Restaurantul se află într-o casă, la curte :), beneficiind şi de o terasă generoasă, foarte utilă şi plăcută vara, acum nefuncţională. Pentru prima dată am intrat şi am stat în interiorul restaurantului. M-a surprins plăcut intimitatea acestuia, culorile fiind totuşi prea sobre pentru gustul meu. Decoraţiunile interesante de pe pereţi aduceau o notă mai veselă. Cele câteva plasme agăţate strategic pe pereţi reuşeau să mulţumească un număr mare de clienţi. Eu însă nu venisem să mă uit la televizor. Există şi un salon la etaj, dar noi, din comoditate, am preferat parterul. Există şi o reţea wireless cu parolă care se pare că funcţionează foarte bine.

Când am intrat, în restaurant nu mai era nimeni. Am avut un moment de ezitare. Să ne încercăm norocul sau să căutăm altceva? Am rămas şi am procedat foarte bine. Am rezistat cu stoicism ironiilor companionilor mei care îmi "mulţumeau" pentru surpriza pe care le-am făcut-o rezervând întregul restaurant doar pentru noi =)). În mai puţin de o oră nu mai găseai o masă liberă în tot restaurantul, dar noi ne-am ales o masă de patru persoane unde am vrut noi.

Nu ne-am aşezat bine la masă şi a apărut ospătarul cu meniurile. De băut am comandat o limonadă cu mentă (13,5 lei), un IceTea Lipton (8 lei) şi o bere Timişoreana nepasteurizată (6,5 lei). Băuturile ne-au sosit destul de repede.

Între timp ne-am hotărât şi ce vrem să mâncăm. Am comandat o ciorbă de burtă (13 lei) cu ardei, smântână şi mujdei, o porţie de mici (4 lei bucata) cu cartofi prăjiţi (7,5 lei) şi un platou pentru două persoane Grill Casa Anca (39 lei) constând dintr-un cotlet de porc la grătar, un piept de pui la grătar, doi mici, cârnaţi şi cartofi la cuptor cu rozmarin, solicitând să ne fie adusă toată mâncarea în acelaşi timp, ceea ce s-a şi întâmplat. Timpul de aşteptare a fost unul normal, am mai povestit una alta, am mai ieşit pe terasă să fumăm şi a venit şi mâncarea, toate cele comandate fiind calde, aproape fierbinţi. Ciorba de burtă a fost foarte bună, după spusele „fratelui” meu, eu doar am gustat puţin şi confirm, micii au fost exact pe gustul nostru, iar fripturile au fost mari, gustoase şi bine făcute. Singurele minusuri ar fi legate de muştarul de slabă calitate care schimbă gustul mâncării şi de oţetul prea concentrat pentru cei cu probleme cu stomacul; nu cred că achiziţionarea unor produse mai calitative ar fi aşa greu de realizat.

Mi-aş fi dorit să mai petrecem ceva timp în acel ambient intim şi plăcut, la o cafea sau un desert, dar alte îndatoriri ne-au făcut să ne grăbim, astfel că am solicitat nota de plată. Am fost întrebaţi dacă dorim să plătit cash sau cu card bancar, alegând opţiunea cardului, plus cei 10% cash.

Recomand locaţia pentru meniul variat, mâncarea gustoasă şi la un preţ decent şi pentru servirea promptă. Eu sigur voi reveni.

=

Profit de ocazie pentru a-i felicita pe toţi cei care în data de 6 decembrie îşi serbează onomastica, urându-le un sincer

LA MULŢI ANI!

Trimis de nicole33 in 06.12.18 00:02:57
Validat / Publicat: 06.12.18 00:35:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 748 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restaurant Casa Anca - vedere din stradă

krisstinna
[06.12.18 05:32:05]

@nicole33: La mulți ani! Sănătate și multe bucurii!

Să va fie de bine!

Dan&Ema
[06.12.18 06:01:41]

@nicole33:

La multi ani!

carmen_70
[06.12.18 06:39:08]

La mulți ani, multe vacanțe reușite și mult noroc!

[06.12.18 07:53:40]

@nicole33: La Mulți Ani! cu multe călătorii frumoase, vise împlinite si sănătate, si sa nu uitam "tradiționalul" ????: Felicitări, votat cu mare drag.

DOINITA
[06.12.18 08:46:21]

La multi ani! Sper ca Mosul nu ti-a adus nici anul acesta nuielusa si cred ca a gasit pentru tine, un sac plin cu sanatate, unul cu fericire si unul cu voie buna!

iulian68
[06.12.18 08:57:48]

La Multi Ani, sanatate multa si numai bucurii!

Carmen Ion
[06.12.18 09:38:20]

@nicole33: La Mulți Ani frumoși și sănătoși!

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[06.12.18 10:02:50]

@nicole33: La mulți ani și din partea noastră! Cu noroc, cu bucurii!

Rodel
[06.12.18 10:56:10]

La Multi Ani, Nicole, si la cat mai multe excursii!

Zoazore
[06.12.18 12:51:35]

@nicole33: Cat m-am dus dupa vesnicul si omniprezentul meu iaurt, am ratat SB-ul! Deh, nu le poti avea pe toate

Stiu Casa Anca pe-afara, din strada! Mereu am vrut sa intru, dar...

Vara, terasa arata asa tentant! Si berea aia rece, brumata...

La multi ani, Tiza! Sa fii sanatoasa si sa nu gasesti niciodata varguta in bocancei!

La multi ani!

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[06.12.18 20:10:11]

La mulţi ani cu sănătate şi multe clipe frumoase petrecute alături de cei dragi!

[06.12.18 23:30:27]

@all:

Vă mulţumesc mult tuturor pentru urări şi gândurile bune!

[06.12.18 23:37:52]

@Zoazore:

Cat m-am dus dupa vesnicul si omniprezentul meu iaurt, am ratat SB-ul! Deh, nu le poti avea pe toate...

Data viitoare să fii pregătită, cu iaurtul salvator şi ce mai crezi că ai nevoie

Stiu Casa Anca pe-afara, din strada! Mereu am vrut sa intru, dar...

Vara, terasa arata asa tentant! Si berea aia rece, brumata...

Nu ai intrat de teamă că nu vei primi nimic de băut? Stai liniştită că eu am băut numai bere "degeaba" de câte ori am fost vara acolo. Poate o vizităm împreună când se va redeschide terasa.

Şi anul acesta am scăpat nepedepsită

La mulţi ani şi vouă, cu sănătate şi speranţă!

alinafulg
[09.12.18 16:49:39]

@nicole33: Votat cu placere. La multi ani! Sarbatori frumoase!

[11.12.18 06:30:22]

@alinafulg:

Mulțumesc mult!

Sărbători fericite!

alinafulg, carmen_70, Dan&Ema, DOINITA, Floria, iulian68, iulianic, mishu, Rodel, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: