ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.12.2018
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
AUG-2018

Biserica 'Cuvioasa Paraschiva' sau 'Biserica veche', Rășinari, zidită între anii 1725-1758

În perioada 10-12 august 2018, am pornit din Tg. Mureș spre Rășinari, un loc tare drag nouă, cu oameni ospitalieri, mărinimoși, la care am revenit după doi ani ca să ne cazăm aici vezi impresii, dar și cu intenția de a parcurge distanța dintre Rășinari până în Dumbrava Sibiului pe biciclete, urmând apoi să vizităm Muzeul Astra integral vezi impresii, rămânând timp și pentru Parcul Zoo vezi impresii.

Am vizitat Rășinariul două zile, atât pe jos cât și cu bicicletele. Ne place foarte mult arhitectura și istoria locului. Străduțele înguste pietruite, casele cu zidurile colorate care coboară direct în drum, flori la ferestre, liniștea, copiii care se joacă veseli în stradă, peisajul cu munții Cindel împăduriți atingând cerul, toate au un farmec aparte, suficient de mare pentru a relaxa și încărca sufletul cu energie pozitivă.

La biserica “Cuvioasa Paraschiva” am reușit să intrăm abia a doua zi, pentru că se închide.

M-a impresionat vechimea bisericii și interiorul acesteia, cu decor încărcat, cu aer greu, închis, care transmite vechimea locului, aproximativ 260 de ani, dar m-a întristat starea de degradare a frescelor de pe zidurile exterioare, care în curând vor fi șterse complet dacă nu se vor face mai rapid lucrări de recondiționare și conservare.

Ctitorie a voievozilor munteni Radu Vodă și Mircea Basarab, biserica a fost construită pe locul unei mai vechi biserici de la anul 1383.

Mărturii ale vechimii bisericii găsim în inscripția de la intrarea în biserică: "De la zidirea bisericii anii Domnului 1725 Mai 29", în lemn, mai jos scrie "Anii Domnului 1755 Mai 29".

În exterior, între turn și acoperișul bisericii găsim săpat în piatră: "Leatu bisericii vechi anii Domnului de la Hristos 420, iar cea nouă 1755".

A patra inscripție săpată în piatră se află pe turnul bisericii: "Leatu bisericii vechi anii Domnului de la Hristos 420, iar cea nouă 1758".

Biserica veche, din lemn a rămas în interiorul actualei biserici și a fost construită înainte cu 420 de ani față de actuala biserică.

Biserica este construită în stil bizantin, din piatră și cărămidă, între anii 1725-1758. Are altar semirotund, cu o naie centrală în forma de cruce. Tinda este deschisă prin trei arcade semirotunde. Deasupra tindei se înaltă turnul bisericii care adăpostește trei clopote și un ceas, după modelul bisericii iezuitilor din Piața Mare a Sibiului.

Biserica a fost pictată atât în interior cât și în exterior în tehnica "fresco", de către pictori rășinareni, între anii 1760-1795. În Rășinari a existat o școală de zugravi bisericești în secolul al XVIII.

De-a lungul timpului pictura s-a afumat și deteriorat, necesitând lucrări de restaurare.

În prezent, lucrările de restaurare a picturii murale se desfășoară din contribuțiile credincioșilor, din inițiativa consiliului parohial. Astfel au fost reîntregite frescele reprezentând: Roata Vieții, Nașterea Domnului, Sfinții Apostoli Petru și Pavel.

Pictura exterioară este frumoasă, unica, personajele biblice din icoane poartă veșminte tradiționale locale.

În biserică a fost înmormântat în anul 1788 episcopul sârb Ghedeon Nichitici. Mormântul acestuia este acoperit cu o lespede roșie și se află în fața altarului.

Toate stranele și mobilerul sunt dinainte de 1795.

Biserica se află în centrul vechi al comunei, numit "La Scaun", unde mai demult avea loc judecata și era poziționat cimitirul satului.

Adresa: Strada Bisericii nr. 109b

Coordonate GPS: 45.70 N, 24.06 E

Vă recomand să vizitați acesta biserică deosebit de valoroasă, de religie ortodoxă.

Trimis de Dana2008 in 03.12.18 21:57:33
Validat / Publicat: 04.12.18 08:28:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI.

VIZUALIZĂRI: 721 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Biserica "Cuvioasa Paraschiva" sau "Biserica veche", Rășinari

[04.12.18 09:02:28]

Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut[prin excepție 1A de la procedura std — la momentul publicării existau impresii recente în rubrica curentă]

— (1) obiectiv major — „inedit” (fără impresii) sau rar descris (fără impresii recente); ar fi meritat rubrică nouă, dar crearea ei nu a fost considerată oportună (în acel moment);

tata123 🔱
[04.12.18 09:24:59]

@Dana2008: Mulțumim pentru prezentarea acestui important edificiu religios ortodox, emblematic pentru zona Transilvaniei, un adevărat „Voroneț al Ardealului”, cum mai este numit.

De o valoare deosebită sunt icoanele vechiului iconostas realizate de pictorul Grigorie Ranite și fiul său Ioan. Veniți de peste Carpați, cei doi lucrează la Rășinari între 1761-1763; din icoanele zugrăvite de cei doi se mai păstrează 10 înfățișări religioase, împrăștiate în patru locuri (doar trei mai sunt în biserică).

În P10 apare „Roata Vieții”, o frescă cu profunde semnificații biblice, viața omului se ridică și coboară și mereu se află în fața unor alegeri.

Numai bine!

[04.12.18 09:43:36]

@webmaster: Mulțumesc frumos!

[04.12.18 09:54:02]

@tata123: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Completările sunt binevenite si întregesc informațiile despre această biserică emblematică pentru Transilvania.

Da, am citit că picturile din acestă biserică adaugă un plus de valoare acestui edificiu și au fost făcute de pictori la 1875, care au efectuat lucrări și la Mănăstirea Curtea de Argeș.

Am citit de asemenea că a fost tipărită cea dintâi carte în limba română, la Sibiu, catehismul tradus de un preot din Răsinari la 1544.

Călătorii plăcute! Pe curând!

mihaelavoicu
[04.12.18 14:48:34]

Mi-a plăcut reviewul și biserica, valoroasă atât prin vechimea sa, cât și datorită frescelor exterioare, foarte interesante.

Am votat cu mult drag!

[04.12.18 15:25:27]

@mihaelavoicu: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Pe curând!

Călătorii plăcute!

Dan&Ema
[04.12.18 17:05:00]

@Dana2008:

Siperbonus

[04.12.18 17:18:07]

@Dan&Ema: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Azi ești pus pe Superbonusuri!

Călătorii plăcute

Dan&Ema
[04.12.18 17:24:04]

@Dana2008:

Se si nimereste unde trebuie! ????

Marginimea Sibiului este o zona draga mie / noua impreuna cu Sibiul on the top. Superbonusul este insa in primul rand pentru articol!

Este si un paradox pentru mine cand vorbesc de zona asta speciala. Pe cat de montaniard ma cunosti, totusi unii din putinii munti din tara nebatuti de picioarele mele, sunt... Muntii Cindrel.

Acum ca am fost la Paltinis de mai multe ori asta nu se pune ca drumetie in Cindrel.

Asa ca, why not, poate propun la anul si un Cindrel, desi pentru mine are dezavantajul ca nu se poate incadra in tipicul turelor mele de o singura zi.

Numai de bine si un Decembrie cum vi-l doriti! ????⛰

[06.12.18 13:50:36]

@Dan&Ema: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Am scris un articol despre plimbarea mea prin Păltiniș, contra timp... eram așteptați la pranz la masă, cand era mai plăcut afară, trebuia sa plecăm la o aniversare în Rășinari.

Nu se știe niciodată, poate vom descoperi Cindrelul împreună in excursiile organizate de tine foarte bine.

Pe curând!

Călătorii plăcute!

[30.09.23 07:03:52]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Rășinari» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Mărginimea Sibiului]

Dan&Ema, Dana2008, mihaelavoicu, tata123 🔱