ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2010
ÎNSCRIS: 30.05.10
MAY-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Plaja ok, hotel - never again!

Data plecare: 21 mai; am ajuns cu bine, dupa o calatorie pe care nu vrem sa o mai experimentam niciodata! Pe langa cativa oameni cu atitudine si comportament normal, mai bine de 3/4 din autocar au fost persoane care cred ca nu mai fusesera niciodata undeva / pt care singurul lor scop era sa se simta ca la ei acasa (evantual undeva la tara, unde e greu sa te speli) : au rabatat la maxim scaunele si s-au descaltat de cum s-au urcat in autocar; nu va pot povesti ce mirosuri extraordinare erau in autocar (cu picioarele puse pe scaune, jegoase si cu manele ca sonerii pt telefoane). Iar domnisoara Madalina de la ******, o fata cat de cat citita, nu a avut nici cea mai mica intentie de a atrage atentia parvenitilor care nu au bunul simt de a se comporta intr-un autocar ca nu au voie sa se descalte si sa incalece cum vor ei scaunele. Nu, de ce sa se complice ea? sa o jigneasca oamenii? ea habar nu avea care e rolul ei acolo, in afara de cateva detalii pe drum, ea, ca "tour leader" ce era, nu-si putea permite sa le ceara unora mai nespalati sa-si tina jegul in propriile incaltari...

Mancarea: exact cum s-a mai scris; noi nu suntem persoane pretentioase, dar aceeasi in fiecare dimineata si seara carne diferita, fara pic de gust... cani de cafea nespalate... etc

Hotelul: curat, se facea curatentie in camera zilnic, dar undeva pe la 13.00-14.00, cand vroiai sa te odihnesti dupa plaja si, intr-adevar, daca nu puneai semnul pe usa cu "do not disturb", intrau cu forta in camera, ca nu prea intelegeau cameristele engleza. Prosoapele se schimba o singura data in 7 zile, lenjeria niciodata. Aerul conditionat - trebuie ceruta telecomanda la receptie, nu costa nimic (desi au ceva afisat la receptie), dar ei mizeaza ca nu il veti cere si nu il dau ei din proprie initiativa.

Intr-o seara a fost karaoke, la care au participat 2 romani, 5-6 englezi (prietenii staff-ului de la hotel) si alti prieteni greci. E important sa stiti ca nu s-a putut dormi, ca nu au camera speciala pentru asemenea tip de distractie, ci se desfasoara toata distractia in receptia hotelului, care e si bar... multifunctionala... open space... nu se inchid usi, si, prin urmare, nimeni nu poate dormi in tot hotelul. S-a terminat totul la 3.30, in conditiile in care aveam a doua zi excursie platita... Cand am mers sa vorbim cu patronul, a tinut sa-mi spuna ca unii oameni vin sa se distreze; nu contra ca eu am platit sa ma odihnesc; ca atare, cand l-am intrebat care sunt orele legale pt asemenea activitati, s-a gandit sa isi ceara scuze si sa ne schimbe camera cu una situata in partea opusa receptiei, si la piscina. Aici, alta intamplare amuzanta: ne-am trezit dimineata cu o galeata de apa turnata de vecinii de deasupra pe terasa, peste prosoapele noastre de plaja; ei vroiau sa ude florile, nu conta ca era fiecare intr-un ghiveci, au turnat cu galeata dintr-o parte in alta; vecinii erau englezi, prieteni ai patronului care vin de ani buni acolo si nu li s-a putut spune nimic, ci m-au intrebat pe mine daca vreau sa ne spele cei din hotel prosoapele.

Ideea este ca, in final, te duci, spui ce nu e ok, ceva fac ei, dar e o imensa diferenta intre comportamentul lor vis-a-vis de romani sau englezi; si asta pt ca, intotdeauna, in grupurile de romani, exista cativa care nu stiu decat sa fure mancare in camera, la pachet, servetele de la masa, flori de decor... etc... este si un anunt scris in romana ca e interzis acest lucru, oare de ce?

Mi-e rusine ca am fost in grup cu asemenea persoane, dar se pare ca astia suntem si, ca atare, atitudinea lor fata de noi e influentata de acest lucru.

Daniel, barmanul (de fapt, face mult mai multe pe acolo) - ok; George - rusul "bun la toate"de acolo - super haios si saritor. In rest, atitudine de superioritate fata de "sarantocii"de romani.

Excursia la Muntele Athos - a fost interesanta, merita, mai ales ca cea de la Meteora este extrem de obositoare (desi peisajul e superb) (5.30 - 20.30).

Plaja extrem de curata, flori multe, curatenie in statiune si un miros superb de la multitudinea de flori.

Intoarcerea - la fel ca si plecarea - extrem de "urat mirositoare" in autocarul in care aceiasi romani ai nostri s-au simtit ca la ei acasa.

Ca idee, pentru cei care au masina: sunt doar 760 km, deci e mult mai ok de mers cu masina; nu se merita cu autocarul, ca pret iesi la fel, dar te opresti unde vrei si nu esti obligat sa stai ore bune langa oameni (o parte, ce-i drept) prost-crescuti. Ca pret: ceea ce am platit prin agentie pentru cazare, transport si demipensiune, plus pranzurile de acolo si alte minime cumparaturi (sucuri, apa, etc) - se merita din plin la 4 stele si nu la 3, cum am fost noi. Pretul iese acelasi si, in plus, la 4 stele ai all inclusive.

Noi ne-am hotarat: anul viitor - cu masina personala, apartamente de pe plaja si mancam ce vrem si unde vrem, la aceiasi bani.

Spor! :)

Trimis de booboolina in 30.05.10 20:31:10

VIZUALIZĂRI: 2967 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (booboolina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotel tropical

webmasterXY*
    [30.05.10 20:54:07]

@booboolina

referirile la AGENTII si alte entitati din Romania care functioneaza pe principii COMERCIALE - altele decat cele recomandate oficial de AmFostAcolo.ro - sunt INTERZISE

Fiind noua pe acest site, cu siguranta nu ai avut timp sa te obisnuiesti cu cerintele acestui site. Citeste te rog cu atentie si data viitoare sper sa nu mai faci referiri la agentii de turism.

In alta ordine de idei, iti uram bine ai venit in comunitatea AmFostAcolo, te asteptam si cu alte impresii la fel de interesante!

pepsi70ro
    [30.05.10 20:56:57]

Ce a inclus excursia la Muntele Athos si cat a costat. Tare m-ar bate si pe mine gandul sa ajung acolo dar nu stiu prea multe amanunte...ma ajuti?

booboolinaAUTOR REVIEW
    [30.05.10 21:16:25]

webmaster18: multumesc de ajutor, intr-adevar fiind noua nu am fost poate foarte atenta, insa Sunshine din Oltenita, mai jos, a postat numele agentiei (si nu fost schimbat), de aceea m-am gandit ca nu e nici o problema; poate ti-a scapat si tie mesajul lui si trebuie modificat ....

pepsi70ro: excursia a constat in transport cu autocarul pana la vapor, traseu cu vaporul catre Muntele Athos, ghidaj in 4-5 limbi (inclusiv romana) , in functie de nationalitatile participante la croaziera, prezentarea informatiilor despre manastiri (date, ani, nr calugari...etc), apoi oprire in portul Ouranopolis (unde se sta cam 1 ora si jumatate - max 2 ore). Aici se poate manca la tavernele din port, te poti plimba un pic, suveniruri...etc. Apoi, traseu de intoarcere, cand membrii echipajului de pe vas inveselesc atmosfera cu dansuri si muzica greceasca. Am plecat pe la 7.30 de la hotel si ne-am intors la 18.00. Excursia costa 45 euro (nu include masa); poti cumpara de pe vas o felie de pizza cu 3 euro, un suc, o cafea - cam 2,5 euro..etc...Insa recomand sa mananci in port (e mai gustos). Agentiile din tara colaboreaza, de obicei, cu agentii locale, care prezinta la sosire programul excursiilor si fac inscrieri. Insa poti achizitiona si direct din statiune (cred ca un pic mai ieftin).

webmasterXY*
    [30.05.10 21:22:31]

@booboolina, review-ul la care faci referire a fost scris anul trecut cand nu exista interzicerea postarii in mod explicit a firmei/agentiei de turism.

Din acest an a intervenit aceasta regula ca masura necesara impotriva reclamei care incepuse sa se faca mai mult sau mai putin mascat.

Am intervenit si in acel text eliminand numele agentiei de turism.

O seara placuta cu AmFostAcolo!

[30.05.10 22:14:22]

booboolina, sper sa-ti placa melodia atasata, pacat de tot ce s-a intamplat, dar din toate astea in mod sigur va iesi ceva bun, poate un permis auto in curand !

valentina
    [31.05.10 08:23:43]

@booboolina, cum a fost vremea in perioada in care ati mers voi? Dar apa, se putea face baie?

booboolinaAUTOR REVIEW
    [31.05.10 09:45:58]

@valentina: vremea a fost foarte frumoasa, cand am ajuns apa nu era f calda deoarece plouase in ultimele zile, insa deja in a treia zi a sejurului am putut intra si in mare. Vremea a continuat sa se incalzeasca, iar la plecare deja era f f cald, sufocant as putea spune...asa ca, desi ne-a fost teama initial ca nu vom prinde vreme buna, a fost cea mai buna perioada pt noi; deja in iunie-iulie temperaturile sunt f mari si plaja se face doar dimineata.

Dilek*
    [04.06.10 15:00:55]

Te compatimesc pt faza cu autocarul. Noi am fost prima tura de romani si nici nu am fost genu care sa luam mancarea in camera poate de-aia s-au purat mai frumos cunoi. Pana si "pit bull"-ul care serveste mancarea (mama patronului) a stiut sa ne zambeasca din cand in cand.

Oricum... nice review... data viitoare sa te duci la Salonic si fara autocar

Mento
    [03.08.10 19:41:37]

Am fost si eu la acest hotel anul trecut (2009) si manageru hotelului m-a "tras de urechi" ca as fi intrat ud in hotel (veneam de la piscina in graba si nu m-am sters bine), in condiitile in care cu o ora inainte a plouat torential, toata lumea a venit la hotel leoarca si dupa ce s-a oprit ploaia nu au facut curatenie si s-a uscat tot namolul... dupa mine lasam cateva picaturi de apa, pe langa urmele de cireada ce erau peacolo... imi venea sa il strang de gat dar m-am abtinut ca nu vroiam sa se auda si altele despre romani peacolo...

booboolina, Dilek*, Mento, valentina
    Alte impresii din această RUBRICĂTropical Hotel: