ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2018
ÎNSCRIS: 12.03.11
STATUS: APOLLO
AUG-2018

Burghezul de lângă casă – Bistro Burghez

Căldură mare, ca în august. După o vizită ok, o întâlnire reuşită cu o bună prietenă, dar nu strălucită ca experienţă culinară la un restaurant mai cu pretenţii cu o zi înainte, de această dată am preferat ceva mai puţin pretenţios, însă cu o atmosferă mai plăcută. Condiţia principală era să fie aproape de casă, la o distanţă rezonabilă care să ne permită să renunţăm la maşină. La recomandarea „fratelui” meu, care fusese de multe ori acolo şi de fiecare dată mulţumit de mâncarea bună şi de preţurile decente, am ales Bistro Burghez.

Bistro Burghez este un restaurant de cartier din sectorul 3, specializat şi pe evenimente.

Adresa: Str. Burniţei nr. 24-26, sector 3, Bucureşti. Cea mai apropiată staţie de metrou este 1 Decembrie 1918.

Program: zilnic, 12.00-24.00.

Restaurantul nu deţine o parcare proprie, dar maşinile pot fi parcate în stradă fără probleme, fiind locuri suficiente.

Am făcut precizarea în legătură cu evenimentele, deoarece am avut surpriza nu o dată să nu putem mânca sau bea ceva acolo, deoarece întreg localul era rezervat pentru nunţi, botezuri, agape diverse, salonul fiind drăguţ amenajat.

Pentru noi, faptul că este un restaurant de cartier a prezentat şi avantaje şi dezavantaje. Ne-a convenit mult faptul că este aproape de locuinţa noastră, dar ne-am asumat şi riscul de a ne întâlni acolo cu tot cartierul, de a ne tot întrerupe în timpul mesei şi al conversaţiei pentru a ne saluta cu diverşi cunoscuţi, foşti colegi de şcoală, foşti vecini etc.

Fiind vară şi noi toţi trei fumători, am ales fără să stăm pe gânduri o masă pe terasa restaurantului, la umbră. Terasa este destul de spaţioasă şi are un aspect rustic datorită mobilierului de lemn. La ora la care am ajuns noi era încă destul de liber, aglomerându-se abia pe parcurs, dar noi am putut alege ce masă doream. În scurt timp ne-au fost aduse şi meniurile, oferta fiind surprinzător de variată, cuprinzând atât produse tradiţionale româneşti, cât şi feluri internaţionale cu denumiri mai sofisticate, precum şi paste şi pizza.

De băut am comandat bere Staropramen, la sticlă (5,5 lei) şi la halbă (4,5 lei), rece, bună şi mai ales ieftină :D. Berile ne-au fost aduse imediat.

Am comandat ciorbă de burtă (10 lei) cu mujdei, smântână şi ardei, iar ca fel principal un platou de mici (3 lei bucata) şi două porţii de cartofi prăjiţi (6 lei). Peste desert am sărit, deşi mă cam tentau papanaşii cu smântână şi dulceaţă, şi ne-am mulţumit cu câte o cafea espresso excelentă (5 lei), iar soţul meu care nu bea cafea a mai cerut o bere.

Ciorbele de burtă ne-au fost aduse foarte repede. Au fost fierbinţi şi gustoase. Mie mi-a plăcut mult şi m-am bucurat că am descoperit un nou loc de recomandat cu încredere. Eu am mai revenit de atunci şi am fost la fel de mulţumită ca prima dată, ciorba de burtă fiind mereu pe gustul meu, dar şi pizza pe care am testat-o s-a ridicat la nivelul exigenţelor mele.

Prepararea micilor şi a cartofilor prăjiţi a durat puţin mai mult decât ar fi normal, iar micii au venit prea făcuţi pentru gustul meu, în timp ce o parte din cartofi nu erau suficient prăjiţi. Nu am fost încântată:(. Alegerea băieţilor nu a fost cea mai inspirată, dar nu mă puteam împotrivi dorinţei lor.

În aşteptarea notei de plată am dat o tură şi prin interiorul restaurantului şi mi-a plăcut ce am văzut. Prea elegant pentru zona în care se află, totul foarte curat.

Există şi posibilitatea de a fuma narghilea. Eu nu am încercat, deoarece pentru mine narghileaua nu are farmec altundeva decât în Turcia :).

Există şi internet wireless şi funcţionează binişor.

Am avut de plătit 110 lei, o sumă mai mult decât rezonabilă pentru trei persoane. Plata se face doar cu numerar.

Recomand locaţia. Eu deja am revizitat-o :).

Trimis de nicole33 in 25.11.18 10:32:00
Validat / Publicat: 25.11.18 11:19:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2671 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Burghezul de lângă casă – Bistro Burghez - interior

Dan&Ema
[25.11.18 11:48:02]

@nicole33:

Cu putine zile in urma am dat un CMR pe AFA in cautarea unei mancatorii, vorba lui @crismis, aproape de casa si cu loc de joaca.

Ieri am luat decizia dupa un criteriu precum acesta: “ deplasare fara masina”, criteriu amintit si de tine renuntand la alte conditii.

Rasfoind cu atentie articolul si pozele tale, trebuie sa remarc ca bistroul prezentat de tine arata chiar bine si in plus nota de plata este foarte acolo, foarte ok.

Sunt curios cum ne vom simti pentru ca ma gandesc e bine sa cunosti un loc d-asta fain aproape de casa unde sa poti iesi de indata de nevoie sau de placere. Si sa fie testat si sa mergi la sigur.

Prin alegerea facuta ieri am realizat ca la cel mai apropiat loc de acest de locuinta mea nu am fost decat o data si practic inca nu il cunosc. Astept cu interes sa ma surprinda placut. Scuze, am deviat, dar am gasit in comun criterul cu un loc aproape de casa, placut.

Sa va fie de bine si sa deschidem o iarna si sarbatori frumoase! Numai bine! ????❄️????

krisstinna
[25.11.18 17:50:27]

@nicole33: Nu-l localizam deloc, nu înțelegeam pe unde-i burnița aia , m-am dus la harta și am înțeles motivul Era peste drum, pe străduțe, și pe-acolo n-am umblat încă.

Arată bine, are prețuri bune, e in zona noastră, merita încercat. Am exclus micii dar au destule preparate cu prețuri bune.

Să va fie de bine!

[25.11.18 20:51:28]

@Dan&Ema:

Am văzut solicitarea ta, am bănuit şi "evenimentul" , dar nu te puteam ajuta cu sugestii, zona vizată de tine fiind diametral opusă celei în care locuiesc.

Noi am stat adesea pe gânduri înainte de a alege un restaurant, chiar fără o ocazie mai specială, căutând ceva cu mâncare bună, plăcut, ok ca preţuri şi aproape, adică la maxim un kilometru de casă. Din păcate, la noi la ţară , sunt foarte puţine asemenea locuri, iar unul de care eram mulţumită între timp m-a dezamăgit.

Îţi doresc să fi făcut cea mai bună alegere, petrecere frumoasă şi aştept impresii!

[25.11.18 21:16:04]

@krisstinna:

Era peste drum, pe străduțe, și pe-acolo n-am umblat încă.

Nici eu nu ştiam strada respectivă după nume, deşi în urmă cu 25 de ani am locuit pentru o scurtă perioadă foarte aproape. Accesul cel mai simplu este din str. Trapezului după ce se termină blocurile de patru etaje, la stânga şi restaurantul este pe partea dreaptă a străzii după ce treci de al treilea bloc. Eu am ajuns prin Mizil, pe un traseu ceva mai întortochiat.

Am exclus micii dar au destule preparate cu prețuri bune.

Crezi că eu am mai încercat micii a doua oară?

Am testat o Capriciosa care a fost foarte bună.

Mai am de încercat şi papanaşii, dar nu ştiu când sau dacă voi reuşi.

Mulţumesc pentru vizită, ecou şi urări!

[26.11.18 00:36:09]

Am comandat ciorbă de burtă (10 lei) cu mujdei, smântână şi ardei

sac, nu inghit in sec, exact asta am mancat in seara asta, si nu te gandi ca am gasit pe aici vreun astfel de local, ca daca as gasi mi-as face abonament, mi-am adus de acasa, congelata si azi i-a venit randul primei portii, si mai am de una .

De multe ori exact langa casa gasesti locul potrivit pentru o intalnire cu prietenii, asa ca la cat mai multe, felicitari, sa va fie de bine.

[26.11.18 06:19:26]

@mishu:

sac, nu inghit in sec, exact asta am mancat in seara asta, ... mi-am adus de acasa, congelata si azi i-a venit randul primei portii, si mai am de una

Atunci să-ţi fie de bine! Norocul tău . Vezi că nu am mai fost sadică?

Mai am o prietenă pe care o aştept să citească pe aici şi îi aştept reacţia şi comentariile . Poate o scot într-o zi la o ciorbă de burtă.

Burghezul m-a surprins plăcut. Ieftin, bun şi aproape de casă.

Zoazore
[26.11.18 13:25:53]

@nicole33:

Mai am o prietenă pe care o aştept să citească pe aici şi îi aştept reacţia şi comentariile. Poate o scot într-o zi la o ciorbă de burtă.

Burghezul m-a surprins plăcut. Ieftin, bun şi aproape de casă.

= iti spun eu ca nu te va refuza! Vorbesc eu cu ea, c-o cunosc! Doar ca nu prea poate acum, mai la vara... ca nu te putusi abtine cu ciorba aia! Bine ca am mereu iaurtul!

[26.11.18 17:39:35]

@Zoazore:

Aveam emoţii temându-mă de un eventual refuz, dar m-am liniştit acum că ştiu că pot conta pe tine

Articolul a fost postat ieri la prânz, la o oră decentă când tot omul era sătul. Dacă tu l-ai citit azi de la muncă, ţi-ai asumat riscul, dar noroc cu iaurtul salvator

Dan&Ema, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: