ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.11.2018
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
NOV-2018

Restaurantul “Club Dracula” din Sovata, locul unde ne-am aniversat prietenia

Pentru că ieri am împlinit 22 de ani de prietenie cu soțul meu, sâmbătă, 17 noiembrie 2018, am ieșit ca să aniversam momentul la Sovata. De mult timp vroiam să mâncăm la Club Dracula, dar de majoritatea datilor nu aveam la dispoziție câteva ore de așteptat la restaurant, era prea frumos afară si doream sa ne plimbam!

Acum, fiindcă erau doar 2°C, nu am rezistat mult timp la plimbarea pe lângă lacuri. Cu toate acestea, am văzut: Lacul Ursu, Lacul Verde, Lacul Roșu, Lacul Alunis, imbracate cu frunze ruginii, Muntele de Sare și multe rațe sălbatice care zburau sau înotau în lacuri, o veveriță care sălta printre crengile unui copac. La un moment dat am avut parte de un spectacol de plonjare al rațelor în Lacul Ursu, generat de bucățile de pâine aruncate în lac de către un trecător. Zeci de rate au umplut lacul in cateva minute. După ce am fotografiat și înghețat, ne-am îndreptat spre restaurant Club Dracula, a cărui reclame amplasate din loc în loc, m-au determinat să-mi formulez comanda pentru chelner cu mult timp în urmă. Știam fără să mai fie necesară lista meniu ce voi consuma la restaurant Club Dracula.

Amplasarea

Restaurantul este poziționat lângă Lacul Ursu, pe partea stângă a lacului. Se ajunge foarte ușor, la acesta pe aleea de promenadă.

Adresa este: strada Bradului, nr. 39, Sovata, jud. Mureș.

Mașinile pot fi parcate în parcarea cu plată aflată vis-a-vis cu lacul Ursu. Noi am plătit 6 lei și am stat de la ora 13 până la 16 Tariful este de 3 lei/oră.

Restaurantul

Pentru a ajunge la restaurant, trebuie să urcați câteva trepte, amenajante cu balustrada din lemn și să treceți pe sub o poartă păzită de Dracula care vă arătă specialitatea zilei (mușchi de vită pe piatra încinsă - acesta era în ziua când am fost noi acolo) și programul de funcționare.

De-a lungul scărilor sunt mini stâlpi de iluminat, lădițe din lemn cu arbuști decorativi și cu flori.

Programul restaurantului

Luni-vineri între orele 12:00-22:30

Sâmbăta între orele 12:00-23:00

Duminică între orele 12:00-22:00

Restaurantul are o terasă exterioară mare, cu o priveliște minunată asupra Lacului Ursu, cu multe mese cu bănci din lemn, felinare și decoruri din lemn.

Restaurantul este format din mai multe încăperi. Noi am stat chiar în încăperea de la intrare, unde scaunele sunt îmbrăcate în blană de oaie (mi-i s-a luat mult păr din blana de oaie pe rochiță). Aici este un televizor mare pe perete, lângă care este amplasat un tablou cu Dracula.

Mancarea

Am comandat și consumat cu poftă: saramură de crap (45 lei), piept de pui picant (35 lei), cartofi aurii (8 lei), ardei copți (11lei /2 buc. de ardei, cam mult nu credeți?), pâine (2 lei/ 4 buc., jumătăți de pâine de casă gustoasă), un papanaș uriaș cu dulceață de afine și smântână (22 lei/ o buc.), suc Evervess (8 lei). Total 130 lei.

Am mâncat ceea ce am văzut în fotografiile publicitare și m-a atras cel mai mult: saramura și papanasul. Saramura a fost bună, un pic cam sărată pentru mine, papanașul într-adevăr este uriaș, o porție ajunge pentru două persoane. Nu am simțit gustul de branza în papanaș, așa cum am mâncat ultima dată în Cheile Turzii vezi impresii, despre care am scris ca sunt printre cei mai buni papanași.

Recomandarea

Sunt multe specialități deosebite în meniu, prețurile sunt destul de mari, servirea este promptă. Timpii de așteptare sunt normali, cam 30 minute, lucru specificat pe prima pagină a meniului.

Nu știu dacă voi reveni la acest restaurant, alegerea vă aparține, eu am scris cum a fost acolo.

Trimis de Dana2008 in 20.11.18 20:00:13
Validat / Publicat: 20.11.18 22:29:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOVATA [MS].

VIZUALIZĂRI: 1886 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Restaurantul “Club Dracula” din Sovata

[20.11.18 22:32:12]

@Dana2008: Start vot! si felicitari pentru aniversare si la cat mai multe impreuna. Frumoasa aniversare, felicitari, votat cu mare drag, iar papanasul e de belea.

[20.11.18 22:34:54]

@mishu: Mulțumesc frumos Mishulica! ????????

Zoazore
[20.11.18 22:36:16]

@Dana2008: Nu te dezminți, motănaș! Pește și papanaș! Eu aș fi încercat și vita pe piatră încinsă! am auzit c-ar fi grozavă.

arată bine ce-i prin farfuriile voastre, dar... 11 lei / 2 ardei copți e cam... picant!

Să vă fie de bine și la mulți ani înainte!

[20.11.18 23:08:33]

@Zoazore: Mulțumesc frumos Zâna bună!

Da, e foarte mult pentru două bucăți... nu știam cantitatea vand zm comandat... dar nici papanasul uriaș nu se lasă mai prejos cu prețul!

Nu am mai mâncat așa papanas scump până în prezent.

Cu vita am rezerve ca nu cumva să cumpăr o gumă de mestecat uriașă.

Mulțumesc pentru vizită, ecou și aprecieri!

Pe curând! ????????

Dan&Ema
[21.11.18 07:41:56]

@Dana2008: La multi ani! ????

[21.11.18 08:28:43]

@Dan&Ema: Mulțumesc frumos!

krisstinna
[21.11.18 08:49:32]

@Dana2008: Mulți ani frumoși împreună!

Dracula e un loc excepțional, in opinia mea.

Un platou Dracula costa 65 lei pentru doua persoane și are foarte multă carne, noi nu am putut mânca tot

Căprioara e scumpă, pestele la fel.

Culmea, chiar aseară am vorbit cu prietenul nostru din Norvegia, cel care a făcut rezervarea la Dracula.

Spune-mi te rog: era muzică live?

Da, este așa cum spui, un restaurant scump dar mentionez că dacă ești atent ce comanzi este chiar ieftin. Noi am fost 9 persoane și am plătit 300 lei și nu s-au golit farfuriile

Sa va fie de bine!

tata123 🔱
[21.11.18 09:06:01]

@Dana2008: Felicitări atât ție, cât și soțului La mulți ani!

Așa cum știi am mâncat și noi în această toamnă la Restaurant Club Dracula. E un local care oferă preparate mai deosebite, pe care le regăsești mai puțin în meniurile restaurantelor obișnuite. Preparatele comandate de noi au fost normale, uzuale, sățioase și gustoase. Prețurile mi s-au părut și mie a fi destul de mari.

Numai bine!

Yolanda
[21.11.18 09:19:00]

@Dana2008: Felicitari pentru prietenia cu sotul tau!

si la multi ani împreuna.

robert
[21.11.18 10:19:43]

@Dana2008: la mulți ani fericiți împreună! Să vă fie de bine! La mâncare mă refer!

[21.11.18 11:15:52]

@krisstinna: Mulțumesc frumos Krisstinna pentru vizită, ecou, urări și aprecieri!

Nu era muzică live la acea oră când am mâncat noi, poate este seara.

Porțiile sunt mari, eu am mers pe pește pentru că îmi place orice fel de pește oricum e preparat și rece și cald.

Ca desert încerc papanasii cam peste tot în ultimul timp si galustele Somloy pe care le perfer dacă există în meniu.

Medalion de căprioară era tentant... dar dacă nu îmi plăcea... la prețurile acelea nu prea poți să comanzi specialități și să ceri apoi ce ești sigur că vei consuma.

Cred că vara la terasa exterioară e superb să mănânci și să ai imaginea lacului Ursu "la picioare".

Da, dacă comandam o ciorbă intr-adevăr era mai ieftin... dar vroiam ceva mai deosebit de mult timp.

Pe curând! ????????

[21.11.18 13:43:47]

@robert: Mulțumesc frumos pentru vizită, urări, ecou și aprecieri!

[21.11.18 14:35:18]

@Yolanda: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou, urări și aprecieri!

[21.11.18 14:46:32]

@tata123: Mulțumesc frumos pentru vizită, urări, ecou și aprecieri!

Da, am citit articolul tău scris luna trecută și spuneam că este pe listă localul pentru o vizită în curând... nu mă așteptam să fie atât de repede!

Mâncărurile oferite sunt mai deosebite și ca atare se justifică prețul lor. Dar de asemenea sunt preparate obișnuite al căror preț este exagerat... doi ardei copti, papanasul - dintre produsele comandate de noi.

Interiorul nu mi se pare a fi special, am fost dezamăgită un pic, sau poate că îmi imaginam eu că este mai luxos văzând prețurile afișate pe panourile publicitare, de câte ori treceam pe lângă el.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[21.11.18 16:56:37]

La mulţi ani cu sănătate, bucurii, vise împlinite! Viaţa să vă fie o frumoasă călătorie!

[21.11.18 19:19:18]

@Floria: Mulțumesc din suflet pentru cuvintele minunate!

Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Toate cele bune!

nicole33
[21.11.18 20:06:54]

@Dana2008:

La mulţi ani fericiţi împreună!

[22.11.18 02:13:54]

@nicole33: Mulțumesc frumos pentru vizită, urări, ecou și aprecieri!

Dan&Ema, Dana2008, Floria, mishu, robert, tata123 🔱, Yolanda, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sovata?: