ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.11.2018
NOV-2018

Foarte nemulțumit

Tzepuiala si tupeu

11.11.2018.

Un grup de 4 persoane am optat sa luam masa aici, la Casa-Belvedere din Cisnadioara. Doamna casei ne-a tinut la descusut in usa cam 10 minute. Povesti si impresii, suspect de prietenoasa ca sa fie adevarata. Bagacioasa chiar. O intrebam daca putem lua masa acolo, da, se poate. “ Avem o supa bunaaaa... nemaipomenita”, si ne lauda fiertura din ea, vrem? Nu vrem niciunul. Dezamagita, doamna blonda si mult- zambareata insista ”ah, ce pierdeti, e nemaipomenita, chiar nu vreti??? ” Nu.

Intrebam ce altceva mai au de mancare. Evita raspunsul. Eram tot in fata usii, cred ca se dadeau ceva batalii crancene in capul acela blond si frumos daca sa ne spuna sau nu despre meniu. Si ne spune: ‘’Avem o tocanita bunaaaa… nemaipomenita … si pireu de cartofi”. Atat??? Atat!

Ce sa facem, mancam si o tocana daca nu e altceva. Trei persoane vrem cate o portie, a patra persoana vrea doar un suc.

Se deschid in sfarsit usile localului si apucam sa observam ca pe alta iesire un grup de adulti paraseste sala de mese. Aveau si un bebelus cu ei. Astfel aflam ca s-a organizat un botez acolo cu o seara inainte. De unde si mancarea, intelegem.

Intram. Nu lista cu meniuri, nu preturi! Sala frumoasa, doamna tot draguta ne pune oala pe masa si ne lasa sa ne servim cat vrem din ea. “Prajituri vreti?" Nu vrem. Le primim insa, chiar daca le-am refuzat. Din partea casei, pe o farfurie, ce a mai ramas cateva bucati. Multumim. Bunicele.

Se retrage in bucatarie, ca sa ne poata oferi intimidate. Doar o parere de-a noastra. Revine in 3 secunde. “Va place mancarea? Asa-i ca-i buna?” Da, ne place. Dispare iar. Urmeza ture de intrari-iesiri din bucatarie cu mult asteptata intrebare: “Asa-i ca e buna? Va place, da?” Ne place iar. De fiecare data.

La sfarsit o rugam sa ne faca nota. Ce nota? Care bon fiscal? Trecem si peste asta.

Unul dintre noi a consumat doar un suc, un pahar de 200 ml. Era dintr-o cutie de carton gen CIAO luat din supermarket, pe care a confiscat-o imediat. Nu stiu de ce doamna parea atat de fericita cand ne-a anuntat ca e 11 lei sucul, ca pe noi ne-a naucit. Un singur pahar 11 lei. Cutia intreaga de 2 l nu facea atat. Si socoteste ea: 3 portii de tocanita X 35 lei portia, plus 11 lei sucul, total 126 lei. Parca hipnotizati, nu verificam niciunul daca stie aritmetica, platim si ii lasam si ciubuc.

In drum spre Cetatea Cisnadioara sub imperiul buzunarelor goale, pe unul dintre noi il loveste subit revelatia si reface socoteala. Surpriza! 126= 116. [...]

Macar nu o sa uitam niciodata Cetatea. Deosebit de frumoasa in lumina apusului, cu soarele scaldand in fundal crestele muntilor Fagaras. Pentru asta am venit, de fapt. Macarea-i fudulie.

Trimis de simona2016 in 12.11.18 19:40:07
Validat / Publicat: 12.11.18 20:45:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI. A mai fost în/la: Transilvania aproape in intregime. In fiecare weekend plecam de cativa ani buni.

VIZUALIZĂRI: 1446 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simona2016); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.11.18 20:45:11]

Odată cu primul text publicat, îi spunem și lui @simona2016: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Mărginimea Sibiului?, MĂRGINIMEA SIBIULUI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Casa Belvedere [Cisnădioara]]

Recomandările referitoare exclusiv la restaurantul unei unităţi de cazare NU se încarcă la rubrica de cazare respectivă, ci la rubrici de tipul "Unde mâncăm în zona X (sau similare)"

Notele acordate la cazare au fost retrase.

Zoazore
[12.11.18 21:04:19]

@simona2016: Dacă mi-a plăcut? Da, stilul povestirii tale mi-a plăcut! Blonda nu!

Mâcarea, sucul și prăjiturile le-ați mai plătit și voi odată, ele fiind deja plătite de la botez!

La Carrefour, sucurile Ciao sunt 3,67 lei / cutia de 2 l. Voi ați dat pe un pahar cât pe 3 cutii.

Tocana era din... ce? Vânat, homari, carne de cangur, de vită Kobe? 35 lei / porție mi se pare imens.

simona2016AUTOR REVIEW
[13.11.18 20:05:20]

@Zoazore: Da, ne-am dat seama si noi ca mancarea va fi platita a doua oara abia cand am vazut grupul ce parasea sala de mese si am intrebat despre ei. Era tarziu sa dam inapoi si ne era foame.

A fost o banala tocana de porc. Am mancat si noi ca boierii odata

Zoazore
[13.11.18 21:10:54]

@simona2016: Fără supă? Nț-nț-nț! Nu-i frumos! Ce fel de boieri sunteți voi dacă n-ați gustat minunea de supă a lu duoamna?

O banală tocană de porc = 35 lei! Uimitor cum a crescut prețul de la pestă!

Rodel
[19.11.18 23:00:51]

Citind review-ul încercam să vizualizez pensiunea Belvedere. Apoi, am văzut poza. Am admirat de multe ori din exterior clădirea, dar nu i-am trecut pragul. Experiența voastră n-a fost una plăcută, dar ați compensat cu peisajul Cisnădioarei.

Rodel, simona2016, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Mărginimea Sibiului?: