ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2010
2 AD. + 1 COPII

ARTICOL ARHIVAT
TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

O vacanta perfecta.

Am stat la Semeli Studios 10 zile in Iunie 2009. A fost o vacanta perfecta.

Serviciile sunt foarte bune. Au apa calda la dusuri permanent si se face curatenie in camere zilnic.

Pensiunea e situata in apropiere de centrul statiunii, aproape de restaurante, baruri si magazine. Este aproape de plaja.

Proprietarii sunt foarte prietenosi si atenti. Camerele sunt comfortabile si spatioase si inconjurate de o gradina frumoasa. Exista si un loc de joaca pentru copii si un bar chiar linga plaja.

Recomand Semeli Studios pentru o vacanta perfecta.

Trimis de thinkd in 29.05.10 14:31:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos - Skala Potamia, Potos

VIZUALIZĂRI: 6637 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (thinkd); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Studio Semeli si gradina

luci_matache*
[29.05.10 20:51:14]

Cam "sarac"la vorba, nu crezi??? Ne poti da mai multe detalii??

dannek
[29.05.10 23:43:09]

In ce satuc este acest studio.

Daca ai putea detalia putin

cit a costat si ce a inclus in pret

[30.05.10 01:06:16]

Semeli Studios este in Skala Potamia in partea de nord-est a insulei. E o statiune superba, una dintre cele mai frumoase din Thassos, situata într-un golf cu apa mica si limpede, la poalele muntelui Ypsarion: click aici; click aici

Pretul difera in functie de nr de persoane, perioada, criza economica etc. Anul trecut in Iunie era 60 Eur o camera cu 3 paturi + baie+ bucatarie complet utilata + balcon + aer conditionat + mic dejun (foarte consistent de tip bufet suedez). Cel mai bine e sa le trimiti email sa ceri preturi actualizate.

[30.05.10 01:17:23]

adaugat '[Skala Potamia]' in denumirea hotelului

[04.06.10 11:54:32]

Poti sa-mi dai un e-mail de contact sau un nr. de telefon de la aceste studiouri ?

Multu'

[04.06.10 12:42:26]

hotelkamelia[at]gmail.com

[04.06.10 13:06:48]

Multumesc pentru promptitudine, am trimis o cerere de oferta pe e-mail. Daca stii vreo tehnica buna de negociere cu grecii, I would apreciate it! Noi suntem 3 cupluri ce mergem cu masinile, poti sa-mi spui care ar fi varianta de cazare cea mai potrivita la aceste studiouri sau la acel hotel (am inteles ca au si hotelul Kamelia) ?

Si inca ceva (stii cum e, faci greseala sa dai degetu', asteapta-te sa ti se ia toata mana!!), poti sa-mi dai detalii despre traseu? Cum ati ajuns la destinatie (pe unde ati luat-o) si, mai ales, cum e cu bacul sau feribotul sau ce-o fi, din moment ce vorbim despre o insula?

Multu' multu'

[04.06.10 13:40:20]

Tehnica de negociere nu stiu dar avind in vedere ca sunteti mai multi puteti sa cereti o reducere si e posibil sa accepte...

Hotel Kamelia si Studio Semeli sunt foarte aproape una de alta si micul dejun se ia la parterul hotelului Kamelia.

Eu am stat la Semeli si tot acolo voi sta cind mai merg.

La Semeli camerele sunt mai spatioase si au si o mica bucatarie in timp ce la Hotel Kamelia sunt camere simple si putin mai mici.

Despre traseu trimit peste 10 min... : -)

[04.06.10 13:47:55]

Despre drum: cam 750 KM din Bucuresti, 12-14 ore.

Ca traseu, cel pe care am mers noi este urmatorul (am inteles ca e bine de evitat cel cu Sofia ca e aglomerat): click aici

Atentie:

- Nu se intra in Turcia. De la Svilengrad se merge doar prin Grecia, pe linga granita turceasca.

O harta Bulgareasca si una Greceasca v-ar fi foarte utile chiar daca aveti GPS.

- Harta de mai sus e valabila pina in Keramoti, unde se ia bacul. Dupa ce ajungeti pe insula cautati indicatorul de Skala Potamia.

Localitati principale de urmat ar fi: In Bulgaria: Ruse, Veliko Tarnovo, Stara Zagora (sau Nova Zagora), Gabrovo, Haskovo, Kapitan Andreevo, Svilengrad,

Vigneta bulgareasca se ia de la prima benzinarie Shell de linga granita si costa cam 8 eur (pe o saptamina ca pe o zi nu aveau)

In Grecia: Orestiada, Alexandroupoli, Xanthi, Chrysoupolis, Keramoti, Skala Potamia.

Atentie: Nu se ajunge in Kavala, ci se iese de pe autostrada cam cu 60 km mai inainte spre Chrysoupolis, Keramoti.

Bacul se ia din Keramoti si costa aprox 35 Eur/ masina si circula pina pe la 9 seara. Noi in primul an am pierdut bacul si ne-am cazat in Keramoti o noapte la un hotel chiar in port.

Pe bac sa aveti piine de dat la pescarusi, e distractiv; -)

[04.06.10 14:06:56]

Multumesc mult, apreciez efortul. Astept raspunsul la cererea de oferta de la cei de la Semeli Studios.

cosminp
[30.12.10 12:27:16]

exista loc de joaca pentru copii? copii se pot juca pe iarba?

inca ceva: exista bucatarie sa-ti prepari singur cate ceva?

kkkotto07
[15.01.11 11:44:15]

Ce imi recomanzi, Potos sau Skala Potamia?

[15.01.11 14:29:48]

da e ste un loc de joaca si se pot juca si pe iarba: am incarcat poze cu locul de joaca si gradina: click aici

fiecare camera are si o mica bucatarie complet utilata.

[15.01.11 14:34:41]

Ambele statiuni sunt frumoase. Am stat intr-un an si in Potos.

Citeva diferente:

- Potos mi s-a parut mai aglomerat (pe plaja si in statiune); era putin mai galagios seara.

- Preturile la taverne in Potos sunt cam cu 25% mai mici decit cele din Skala Potamia

- Peisajul este mai frumos in Skala Potamia: de pe plaja si din statiune se vad muntii.

[15.01.11 14:38:36]

... Eu am ales de 4 ori Skala Potamia si o data Potos: -)

cosminp, dannek, kkkotto07, luci_matache*, manuelawww, thinkd
Alte impresii din această RUBRICĂSemeli Studios: