ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.10.2018
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 29.08.12
OCT-2018

Bulevard DN1

Inceput de octombrie, desi nu a trecut o luna de la concediul in Turcia simteam nevoia sa merg la “plimbare”. La sfarsitul lunii printesa avea o mica vacanta, iar mami o sarbatoare! Ce ar fi sa le cuplam cu o iesire de weekend? In plus aveam niste hartii prin casa care cica sunt bune sa te cazezi cu ele (multumin partidului si conducatorului iubit!) :)). Incep sa caut prin zona, voiam un hotel cu piscina pentru ca printesei ii place mult apa (nu sa o bea =)) ). La Orizont Cozia, unde ne-am simtit bine cand am fost nu sunt locuri, la Germisara intai sunt locuri apoi nu mai sunt, la Herculane unde e frumos este exagerat de scump si nici acolo nu prea sunt locuri libere. Deja cam abandonasem ideea si ma resemnasem ca vom sta in Craiova. Imi amintesc ca si prin Predeal sunt hoteluri cu piscina. Dupa cateva clicuri dau de hotel Bulevard si vad ca ar fi bun. Nu, nu are piscina dar putem face un weekend reusit in zona.

Am contactat direct hotelul si cu repede am primit raspuns la mail, asa mi s-a spus la telefon ca pot comunica cel mai bine cu ei. Camera rezervata, stabilit detaliile de plata, trimis tichete prin curier si a doua zi am primit factura pe mail. Totul desfasurat cu promptitudine. Deja am inceput sa facem planuri de minivacanta.

Vineri seara obositi dupa o dupa amiaza plina in Rasnov am ajuns in fata hotelului. Parcarea mare, pentru capacitatea hotelului, era cam trei sferturi plina. Am urcat in receptie. Aici o mica dezamagire, receptia e foarte mica, biroul de receptie in dreapta si in stanga o canapea de piele, doua fotolii si o masuta. Pe perete troneaza un LCD cu diagonala mare. La receptie o doamna mai trecuta de prima tinerete, cam ca mine asa :)), care foarte joviala ne saluta, ii spun ca avem o rezervare si imediat intreaba Daniela... O bila mare alba, ne astepta si stia de noi. Am completat ce era de completat, am primit cartela, datele pentru net si o hartiuta pe care scria ca avem reducere la restaurant 15%. Hai sa vedem camera! Era la etajul 1 cu vedere spre spatele hotelului, un lucru foarte bun pentru ca citisem ca unii au fost deranjati de zgomotul de pe DN1. La usa surpriza! Bagam cartela, o scoatem, repetam operatia de cateva ori pana ne dam batuti si o chemam pe receptionera. Aceasta urca impreuna cu mine si cu zambetul pe buze ne spune ca se mai intampla. Ne deschide cu cartela ei si o ia pe a noastra sa o reincarce. Bineinteles ca nu a reusit :)) asa ca a facut miscare toata seara sa urce sa ne deschida usa. Totusi a ramas cu zambetul pe buze. Nu eram singurii cu acesta problema. A doua zi dupa 2 incercari colega ei a reusit sa incarce cartela, dar tot nu mergea perfect, trebuia introdusa de 3-4 ori pana se deschidea usa.

Intram in hol. Micut rau, dar stiam ca nu e o camera in care sa te plimbi cu bicicleta. Ok. Deci in hol un cuier si un dulap in care erau 2 halate de baie, papucii, inca 2 umerase libere si seiful. In fata este baia, tot micuta, cu o chiuveta cu blat, cabina de dus cu hidromasaj, Wc-ul si un mare calorifer pe perete. Baia are aerisire printr-un gem spre afara, lucru foarte bun pentru ca la un moment dat a fost un miros puternic de canalizare care apoi a disparut. In baie erau doua seturi de prosoape si un prosop de picioare. Ar fi fost bine sa fie 3 seturi. Era sapun lichid la chiuveta, doua plicuri de sampon si doua sapunele pentru baie. Am folosit un plic de sampon si a doua zi am gasit iar doua.

Camera si ea mica, ocupata cam doua treimi cu un pat mare matrimonial. Foarte bine, exact asa cerusem. De fapt patul matrimonial era format din doua paturi simple unite, dar spre deosebire de alte locuri aici peste saltele era pus un topper astfel ca nu se simtea ca sunt doua paturi lipite. In camera mai aveam 2 mici noptiere cu veioza pe ele, un fotoliu, un LCD mare, minibar plin cu de toate cu preturi destul de mari, dar si in restaurant preturile erau mari la bauturi, cana pentru incalzit apa, pliculete de ceai si zahar. Pe jos era mocheta care avea o patata in mijloc, dar parea aspirata bine (nu s-au innegrit papucii pe talpi). Camera era dotata cu aer conditionat. Foarte util, sambata nu s-a dat caldura pe timpul zilei, dar am incalzit putin camera cu aerul conditionat si a fost foarte bine. Lumina in camera excelenta (in multe cazuri am fost deranjat de iluminarea slaba a camerei), exista o lumina puternica in camera si in baie, iar in camera exista si o lumina albastra relaxanta ascunsa sub un brizbriz de pe tavan. De asemenea camera avea balcon, nu toate camerele au. Balconul e ingust, cam 1 m dar lung (acopera si jumatate din camera de alaturi (geamul de la baie de la vecini dadea pe balconul nostru). Pe balcon era un scaun si o scrumiera. Sambata s-a facut curat in camera.

Hotelul are un mic jacuzzi (pentru 5 persoane), sauna si mini salina. Avand in vedere ca sunt 72 locuri de cazare, deci cred ca facilitatile sunt corect dimensionate, vineri seara am fost la jacuzzi fara probleme fiind singuri acolo.

Pe holuri si in restaurant se aude o muzica in surdina perfecta pentru a asigura un ambient placut.

Daca pana aici totul a fost in limita asteptarilor, restaurantul pot spune ca “m-a dat pe spate”. Nu foarte mare, are 66 locuri in doua incaperi, este foarte bine aranjat. Micul dejun a fost ok pentru 3*. Am mancat inca 3 mese acolo si asta pentru ca la prima cina am fost foarte multumiti asa ca nu am mai cautat in alta parte. Servirea ireprosabila, de mult nu am mai vazut chelneri atat de bine pregatiti (felicitari Larisei si colegului ei), atenti la detalii si tot asa cu zambetul pe buze (la fel ca Alexandra de la receptie). Mancare buna, prezentarea foarte buna preturi decente (o masa pentru noi 3 cu reducera de 15% a facut cam 100 lei). Singurul lucru cam scump este bautura.

Cum citisem undeva ca poti beneficia, in cadrul hotelului, de masaj, contra cost, desigur, cum mami a colindat doua zile pe coclauri si s-a luptat cu preparatele restaurantului ), s-a gandit ca un masaj i-ar prinde bine! S-a dovedit a fi o excelenta idee! Camera de masaj curata, aerisita, parfumata, muzica ambientala, masa de masaj, prosoape de unica folosinta, produse de buna calitate (ulei, creme), iar doamna de la masaj, foarte placuta, titrata in domeniu (in opinia lu’ mami e foarte important acest aspect!), profi! 45 de minute 50 lei - un masaj de relaxare combinat cu masaj facial – este ceea ce a facut-o fericita pe mami. Se pot solicita diverse tipuri de masaj.

Da’ netu’, netu’ cum este??? Ei bine netu’ este bun, chiar si in timpul cutremurului :p

In incheiere o spun din nou: servicii excelente, mult peste 3 stele afisate. Recomand pentru cei ce vor sa petraca un sejur reusit la un pret decent.

Trimis de nrs † in 30.10.18 18:38:23
Validat / Publicat: 30.10.18 19:18:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 1672 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 cotlet cu ciuperci gratinate
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

[31.10.18 07:34:56]

inca o dovada de profesionalism: am primit un mail in care mi se solicita un feedback al experientei avute la hotel Bulevard! se pare ca totusi exista oameni care fac turism pentru turisti nu numai pentru profit

Zoazore
    [31.10.18 13:42:31]

@nrs: Si-un SB bine venit pentru un sejur frumos!

M-asteptam sa fie mai scump si nu prea OK, dar acum ma bucur ca m-am inselat! E tare bine cand ma-nsel in astfel de situatii. Ati prins cutremurul acolo?

Mami a fost incantata, dar printesa?

Sa va fie de bine sejurul!

[31.10.18 14:29:52]

multumesc!

da, m-am cutremurat si apoi m-am feisbucit cu Robert , in general intre munti nu se simte cutremurul, dar eu m-am trezit cu un minut inainte asa ca m-a miscat putin

mami a fost incantata, masajul e de vis si pentru ea asta a insemnat foarte mult

printesa a fost incantata din alte motive vei vedea azi si maine ca a avut activitati speciale

nici eu nu ma asteptam sa fie asa de bine la banii platiti, impresia mea despre Predeal fiind ca este o statiune scumpa, ma repet dar sa stii ca am fost uimit de servicii, spunea Krisstinna (nu stiu cati s, cati n ) intr-un ecou de azi dimineata "un zambet poate face diferenta intre doua locatii" iar aici am avut parte de zambete din plin!

krisstinna
    [31.10.18 15:33:01]

@nrs: Nu contează consoanele

Nu am dreptate? Am fost in locuri care nu erau prea elegante sau moderne dar zâmbetul personalului și amabilitatea m-au făcut să laud acel loc, să revin acolo, am făcut abstracție de minusurile existente.

Criteriile mele: zâmbete, curățenie, baie in cameră și balcon

Ultima noastră vizita la Predeal a fost la Hotel Cabana Vânătorilor, a fost Ok dar stațiunea e foarte plictisitoare, pur și simplu nu ai ce face acolo

Te urmăresc, sunt curioasă cum s-a distrat copilul.

[31.10.18 15:51:44]

ai mare dreptate, eu nu tin neaparat la balcon in rest e exact ce caut.

statiunea e plictisitoare dar am stat numai o zi asa ca nu am apucat sa ne plictisim. vineri am ajuns obositi, am dat o "talpa" scurta pana la farmacie si apoi la masa urmata de jacuzzi, salina si somn. sambata dimi am avut program special, iar dupa masa am facut ceva miscare. duminica dupa micul dejun si masaj am luat-o din loc ca aveam de vizitat in alta parte!

robert
    [01.11.18 12:16:29]

@nrs: Hotelul frumos, servicii ireproșabile, dar unde-i apa copilului?

[01.11.18 13:40:28]

a avut parte si de un pic de apa cat sa alunece bine colacul am schimbat locatia, de la Caciulata la Predeal, am schimbat si planul de activitati!

robert, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂBulevard Hotel: