ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.05.2010
DIN: Slobozia
ÎNSCRIS: 12.03.10
AUG-2006
8 AD. + 1 (7 ani) COPII

Bine si asa, decat deloc...

Mi-am adus aminte cu placere de acest hotel zilele trecute si nu mai stiam denumirea, foarte greu am reusit sa il gasesc pe o harta, pentru Piarta Neamt nu gasesti decat Hotel Central si Ceahlau.

Pornisem in gasca mare sa luam tara in piept, era week-end si plecasem de dimineata de la Maneciu, unde facusem o halta de o noapte cu gratare si voie buna.

Toate bune si frumoase, am mers pe traseul prin Brasov - Miercurea-Ciuc - Gheorghieni - Lacu Rosu, oprisem prin toate punctele mai interesante si de acum se innopta, era cam 8 seara. Am inceput sa cautam cazare, dar fiindca era week-end si noi eram multi, nu am gasit la nici o pensiune, mergand din poarta in poarta prin Cheile Bicazului pana la intrarea in Piatra Neamt. Astfel am ajuns in centrul orasului, unde ne-am incercat norocul la untima usa (se facuse 10. 30 de acum) : hotel Central. Aici erau camere pe toate gusturile, cu o mica mentiune, pretul era minim 250 lei/camera/noapte, ceea ce ne-ar fi dus la 1000 lei de gasca, ceea ce insemna ca dimineata trebuia sa plecam acasa lefteri. Am incercat metoda romaneasca, cu spaga la receptie - platim doua camere si ne dai 4 - dar tipa era proaspat angajata si ii era frica sa nu isi piarda slujba.

Asa ca ne-am trezit in parcarea din buricul orasului Piatra Neamt, cu perspectiva sumbra a unei nopti dormite in masina. Providenta, insa, ne-a scos in cale un taximetrist care, vazandu-ne dezorientati in parcare a intrebat daca vrem sa ne duca undeva, iar cand ne-a auzit beleaua, ne-a aratat dupa colt (imediat dupa colt, la 50 de metri) pe B-dul Republicii, un hotelas cu aspect comunist de 2 stele.

Ne-am cazat cu 100 lei/noapte cu mic-dejun, abia intelegandu-ne cu recaptionera din cauza ca la restaurant era o nunta. Am platit doar pentru o noapte, convinsi fiind ca vom fi dezamagiti de conditiile de cazare, iar despre micul-dejun nici nu ne gandeam sa ne apropiem.

Surpriza, camerele aratau foarte bine, spatioase cu un hol mare la intrare, mobila si tocaria nou-noute, baia curata cu dus si apa calda, televizor functional, draperii dragute. Galagie mare de la alde ginerica, dar oboseala si cate un paharel de palinca procurata de la Cheile Bicazului a anihilat-o si ne-am odihnit foarte bine.

A doua zi dimineata, dupa ce am constatat cu indiferenta ca pierdusem micul-dejun, prima grija a fost sa mai luam cate o noapte si sa plecam in cercetarea zonei. Bineinteles ca am fost (pentru a tzanshpea oara) "tarat" intr-un circuit al manastirlor moldovenesti, m-am inchinat cat ma inchinasem in toata viata mea la un loc, iar seara am petrecut-o cu totii intr-o camera a hotelului la carti si palincuta.

Nici a doua zi nu am reusit sa prindem micul-dejun, cred ca se termina pe la ora 9. 00, dar n-a fost bai. Asa ca nu asteptati nota la Bucatarie si masa...

Nu stiu ce m-a facut sa raman cu o impresie buna despre acest hotel, poate gasca, poate alternativa de a dormi in masina, poate aspectul placut si primitor al camerelor, fapt e ca nu-l pot vorbi de rau. Personalul nu ne-a deranjat pentru ca in afara de receptionera (amabila), ori lipsea cu desavarsire, ori se ascundea foarte bine, galagia am suportat-o (asta e, se insura omul, ce voiam, sa o faca pe muteste? ), masa am ratat-o de doua ori...

Probabil doar daca voi mai fi in aceeasi situatie disperata (ceea ce nu prea cred, m-am mai desteptat intre timp) ma voi mai caza la acest hotel.

Trimis de valimi in 28.05.10 11:48:42

VIZUALIZĂRI: 2521 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valimi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Amplasarea centrala a hotelului, probabil ca a fost primul hotel din oras.

cc_iordachescu
[28.05.10 12:06:24]

Felicitări pentru stilul plăcut şi obiectiv cu care ai descris această locaţie! Şi un vot!

Dacă ai şi ceva poze le aşteptăm cu interes!

krondia*
[28.05.10 12:25:15]

Mi-am amintit de norocul cu care am gasit si noi cazare cand am ajuns in Piatra Neamt in 2007 tot intr-un circuit Brasov-Bicaz-Piatra Neamt - Bacau -Brasov. Hotelul Central era si peste posibilitatile noastre, nu mai stiu exact cat dar oricum foarte mult fata de ultima pensiune din Targu Neamt unde daduseram 60 lei.. Se inserase si nu vedeam nicio pensiune pe nicaieri asa ca mai cu rusine ca sa intru in vorba, am intrebat un domn daca stie unde este Curtea Domneasca... L-am intrebat apoi si de cazare si, bucuros ne-a spus ca el are si un motel. Ne-a asteptat sa ne luam masina si ne-a condus prin centru, oprea in punctele strategice, cobora din masina si ne explica ce vedem, cu precizarea: pe politisti ii cunosc, nu va fie teama (opream tot pe interzis sau pe langa linia continua...) Motelul era la iesirea spre Brasov, intr-o benzinarie RomPetrol. Ne-a aratat 2 camere, am ales-o pe cea mai mare si mai frumoasa pentru ca ne-a facut si reducere de la 100 la 80 lei. Am dormit regeste. Din pacate nu imi amintesc adresa. Cert este ca dupa ce am ajuns in Brasov am citit in presa ca o farmacista s-a sinucis intr-o benzinarie Rompetrol exact in noaptea in care fuseseram noi in Piatra Neamt... Nu am aflat nici pana in ziua de azi daca a fost vorba despre acelasi motel dar de atunci am fost foarte atenta la motelurile de pe langa benzinarii si am observat ca exista acest gen de cazare si in Brasov iar pretul este mai bun ca la hotel. Scuze pentru povestirea mea, daca deranjeaza, rog sa fie sters ecoul.

[28.05.10 12:32:50]

inca mai caut in arhiva personala de fotografii, tare ma tem ca atunci aveam un aparat cu film.

magdalena
[28.05.10 14:25:24]

Si mie mi-a placut stilul tau de a povesti!

dannek
[28.05.10 16:19:52]

Oare de atunci(2006) si pina acum(2010) ce sa mai pastrat??? macar receptionere(amabile) sau parcarea.

@magdalena ai spus bine povestire ca despre hotel multe amintiri vagi si 8 rinduri restul este offtopic(adica despre hotel)

[28.05.10 16:31:16]

@dannek, daca ai mai citit din review-urile scrise de mine probabil ai observat ca nu scriu scurt si la obiect, imi place sa si povestesc.

Cat despre categorisirea offtopic, pentru asta exista webmaster...

pepsi70ro
[29.05.10 08:00:23]

Frumos povestit, noi am fost cazati o noapte la un hotel din centru, dar nu mai stiu daca este cel de care vorbesti tu sau altul ( Central sau Ceahlaul ) nu mai retin exact, se intampla in urma cu 18 ani cand am fost invitati la o nunta si am avut la dispozitie o camera. Stiu ca hotelul era inalt, pozitionat central, la intersectia a doua bulevarde si era unul dintre cele mai bune hoteluri pe vremea raposatului. Restaurantul foarte spatios, un bar parca la demisol, altul in apropierea restaurantului. Camerele foarte mari, iar noi fiind cazati la un etaj superior am putut admira orasul in toata splendoarea sa.

Felicitari cu vot pentru review!

[29.05.10 08:27:08]

pepsi, acela despre care spui este Hotel Central, la intersectia intre Republicii si Decebal. Frumos, ce-i drept, dar scump.

pepsi70ro
[29.05.10 08:41:21]

Aha, ok, m-am mai luminat si eu, uitasem cum se numeste.

elena123
[01.06.10 13:03:16]

frumos ai povestit, daca aveai si poze cu camerele era si mai bine

dannek, elena123, krondia*, magdalena, valimi