ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2008

Extrem de nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Dezamagire

Malta... cata istorie!!! Pacat ca nu au plaje, pacat ca sunt oameni reci, pacat ca nu poti manca pe o terasa fara sa-ti intre mustele in gura, in ochi... oribil.

Am intrat pe acest site ptr a va spune: cand vreti sa mergeti undeva unde sa va simtiti bine sa fiti tratati cu respect nu alegeti Malta.

Trimis de dodo in 12.08.08 07:45:02

VIZUALIZĂRI: 2042 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dodo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

[12.08.08 09:51:08]

dodo, departe de mine de a pune la indoiala impresiile tale, însă personal mi se pare un pic nedrept generalizata si rasfranta asupra INTREGII insule.Imi asum responabilitatea daca gresesc...
Cand gasesti un pic de timp, da-ne te rog mai multe detalii, pentr a putea aprecia mai in cunostinta de cauza situatia. .

dodoAUTOR REVIEW
[13.08.08 00:45:48]

da poate ca ai dreptate, nu ar fi trebuit sa subapreciez frumusetile insulei. Nu a fost numai impresia mea, a fost a intregului grup. Eu am stat la apartamente in Melieha, accepatabile si am platit doar 540 euro/7 zile/ap, dar s-au plans cei care au stat in hotel de 4,5* de serviciile deplorabile, nu le-a intrat nimeni in camera timp de o sapt, in plus nu au avut unde face plaja era numai roca, doar la piscina. Am vrut sa mancam in oras si cand zic oras nu vorbesc de Valletta unde e ok ca servicii, ci vorbesc de Melieha si altele, unde nu puteai sa gasesti o terasa unde sa mananci decat la orele cand considerau ei ca trebuie sa-ti fie foame adica:8-11;

12-14...samd.Cand am reusit in sfarsim sa gasim pe cineva dispus sa-mi faca ceva de mancare la ora 15, cand mi-a adus mancarea statea langa mine si-mi alunga mustele cu lista de menu. Mai era si un ghid, Mike parca, maltez care vroia sa ciupeasca cat mai mult de pe noi, gasind tot felul de motive, ex: o urma de slap pe un perete care nu am facut-o eu, daca o faceam i-as fi dat cei 50 euro pe care ii cerea. Oribil totusi...nu mai merg in Malta, sunt alte locuri mult mai frumoase si mult mai interesante in lumea asta pe care le-am vazut si de care am ramas impresionata. Malta nu face parte din ele.

dragos.gros
[13.08.08 02:36:28]

Am citit review-urile si sunt usor siderat aducandu-mi aminte de sejurul maltez care m-a marcat atat. Nu e corect sa proiecteze cineva imaginea pe care i-a lasat-o hotelul asupra intregii tari. Tocmai din acest motiv voi incepe cu insula Malta. Este o stanca goala aproape complet lipsita de vegetatie, peisajele sunt bizare si dezolante, obiectivele turistice multe sunt contrafacute in incercarea de a demonstra ca pe pietrele alea a existat ceva activitate susceptibila a se numi civilizatie. Pt. mine incercarea aceasta nu a dat rezultate. Scriam undeva pe aici mai amanuntit despre acest subiect. Cum sunt oamenii? Bolovanosi si chiar putin ostili, dar sigur prost crescuti si ciudati. In magazine, obisnuit fiind ca la intrarea sa salut, am avut surpriza sa constat ca absolut nimeni nu-mi impartaseste aceasta obisnuinta. Asa se face ca dupa 2 zile mi-am pus obiceiul la pastrare. Am incercat sa beau o cafea la unul din restaurantele din St.Julians, dar tot ce am reusit a fost sa obtin un lichid dulce, transparent, cu aspect de ceai, insa complet lipsit de gust. Ospatarul mi-a spus cu lehamite ca este cafea malteza (ulterior aveam sa descopar ca tot ceea ce nu regaseam ca denumire in produsul cumparat purta si precizarea "maltez/a"). Nu voi insista sa povestesc bizareria care acolo se numeste banca. Doar ca intrand sa schimb bani (ghidul "dragut "ca de obicei avea sa-mi dea niste banuti ca rest; aproape 5 dolari, dar ca din intamplare nu avea decat 4. Nu era o problema, asa ca am incercat sa schimb acesti 4 dolari. Cum aparatele de pe strada nu schimba hartii de 1 dolar, am intrat la banca. Eram singurul care le-a deranjat somnul celor 2 (doi) angajati. Mi s-a parut curios sa nu vad activitate, dar dupa ce mi-am terminat vizita am inteles de ce nimeni nu dadea pe-acolo: la un curs de 2,68 USD la o lira malteza, pt. 4 dolari am primit...0,90 lire. De ce? Comisionul era 50%. Dar ce mai conteaza? Venisem sa petrec o vacanta si nimic nu imi putea strica dispozitia. Doar la hotel am inteles ca totusi se putea: urma de pantof de langa perna nu disparuse, iar firul de par lung si negru era tot pe perna. Epuizasem registrul de rugaminti la receptie, asa ca am mers direct la director. Foarte amabil, a venit in camera ca sa vada despre ce e vorba. S-a uitat si n-a vazut nimic. Totul era in regula; pt. el. I-am aratat patul, a sters cu mana urma de pantof, a luat firul de par si problema s-a rezolvat. Am fost atat de surprins incat nici reactie n-am avut. Ce rost ar fi avut? In rest hotelul ok, ca orice hotel dintr-un lant hotelier cotat la bursa din New York. Sigur, salata de la restaurantul hotelului avea cam mult nisip daca stam sa ne gandim ca pt. plaje se importa. Dar mie nu-mi place salata, asa ca nu mi s-a parut o problema. Desi luasem bufet suedez, am aflat acolo ca toate produsele culinare erau free; aaa, sa nu uit: carnea nu. Pe-aia ti-o punea in farfurie un bucatar. Zic aia pt ca era o bucatica foarte mica, dar si cea mai subtire felie de carne si era singura de care beneficiai. Sigur, beneficiai daca te aruncai asupra ei ca salbaticul. Daca insa aveai proasta inspiratie sa mai si stai de vorba la masa, venea ospatarul (nu cel vesnic beat care lua cutitul de pe jos si-l punea pe masa, celalalt) si-ti lua mancarea din fata. Asta i s-a intamplat cuiva din grupul de romani. Mie doar cafeaua mi s-a luat din fata, dar am apreciat ca m-a intrebat daca poate sa o ia. I-am spus ca nu inca, dar el si-a vazut de treaba. N-a uitat totusi sa-mi arate cutia mare de la intrarea in restaurant pe care scria mare: TIPS. Un lucru e sigur: am colindat cam peste tot cautand sa vad si sa interactionez cu bastinasii (judecand dupa comportamentul lor obisnuit nu le pot spune autohtoni). Am dat gres cu amandoua tentativele asa ca pot spune ca in Malta nu mai ajung decat exilat si cu domiciliu fortat. Ca platit nici nu ma gandesc.

dodoAUTOR REVIEW
[13.08.08 02:49:21]

Am citit ce a scris Dragos si ma bucur ca nu a facut economie de cuvinte, asa cum am facut eu. Va rog sa-l credeti, a fost chiar bland in exprimare cand va povestit despre Malta si maltezi.

Kyandra
[29.08.08 12:21:24]

Lire malteze?? Probabil ca excursia a fost mai demult, intrucat de la 1 ian. 2008 in Malta se plateste cu Euro...

Am citit ce ati scris voi mai sus si incerc sa cred ca vorbim despre aceeasi tara, dar experienta mea in Malta a fost total diferita de a voastra. Recunosc ca am stat in La Valletta, dar excursiile la Blue Grotto, la Azure Window, la Ta' Pinu, la Laguna Albastra au fost momente unice, pe care le-as repeta oricand cu placere. Imi pare rau de experienta voastra, dar cred ca Malta are mai multe de oferit decat un hotel depasit, 2 functionari plictisiti, un ghid pus pe bacsis sau vreo vanzatoare inca netrezita dupa siesta...

dragos.gros
[29.08.08 13:13:37]

Da, lire malteze pt. ca atunci Malta inca nu intrase in CE. Am inteles ca peisajele te-au impresionat si te inteleg pt. ca Blue Grotto mi-a placut enorm si nu doar ea, ci intreaga Gozo. Dar asta nu ma face decat sa am si amintiri frumoase. E de neinteles pt. mine concluzia ca hotelul a fost ceea ce ma interesa pe mine din acest sejur. Nici la Istanbul nu mi-a placut hotelul, dar vizitarile au fost exceptionale si nimic nu era contrafacut. Am scris deja ca ma bucur ca ai avut o perceptie diferita, dar tind sa cred ca extinzi frumusetea unor peisaje asupra intregului arhipelag; ceea ce, la urma urmei nu este rau. Este vorba despre ceea ce ai vazut tu, nici mai important, nici mai putin important decat am vazut eu. Daca pe tine acele manifestari anti-religioase nu te-au deranjat (nu erau peisaje), daca nici obiectivele nu ti s-au parut in nici un fel in neregula si daca utilizarea Sf.Pavel in scopuri turistico-materiale este o alta frumusete particulara a insulei/insulelor este doar punctul tau de vedere. Am vazut ca ai citit si cealalta postare a mea. De ce faci referire doar la asta? Nu cred ca este vreo problema daca nu sunt si eu extaziat de Malta. Chiar daca nu avem acelasi punct de vedere sau chiar daca asteptarile noastre in ceea ce priveste insula au fost diferite si satisfacute sau nu, asta nu inseamna ca ar trebui sa existe o reactie adversa. Eu am respectat si am apreciat frumusetea trairilor tale, dar asta nu presupune ca ar fi obligatoriu sa le si impartasesc. Marea mea problema este ca sunt prea atent la detalii, iar aici... Malta sta prost. Este doar punctul meu de vedere si nu este bazat pe impresii de la un hotel in care nu am stat mai mult de 6-8 ore din 24.

deliaemilia*
[14.02.09 15:56:18]

uitati-va la Italia,Pieve Ligure,sa-mi spuneti parerea voastra.nu va uitati la varsta,nu e relevant,suntem mari amatori de locuri frumoase.Poze nu am, ca le-am trecut pe toate pe un cd,dar va incredintez ca e superb

alincristt
[12.04.09 11:15:29]

Ma baieti, anul asta vroiam sa plec in Malta. M-ati cam speriat. Pentru ca si eu am obsesia calitatii serviciilor. Dau 400 - calitate de 400, dar daca dau 2000 si calitate de 600 atunci e crunt. Mai ma gandesc.

pavellaurentiu
[16.05.09 17:04:30]

Ii dau dreptate lui Dragos.

Malta a fost cea mai mare dezamagire. Hotelul a fost OK (Dolmen Resort) dar din pacate "exteriorul", de la oameni pina la constructii, este debusolant.

I se face mult prea multa reclama.Nu merita

Cristian_h*
[16.05.09 17:16:39]

Chiar asa sa se fi schimbat situatia in ultimii 13 ani!

Nu pot sa inteleg, in conditiile in care turismul pentru Malta este atat de important, este de neinteles, imaginea si amintirea mea despre aceasta tara este una frumoasa, nu contest ce s-a scris, daca este asa atunci este mare pacat!

simon_niculae
[10.09.15 17:07:22]

Mie, ma rog, noua, celor care am fost in Malta acum doua saptamani, chiar ne-a placut insula cu tot ce este in ea; oameni, pietre, putine plaje, si extraordinara apa! Noua altceva, sau mai bine altcineva era sa ne strice concediul, asa ca atentie marita, iar de sejur nu se pune problema. Daca tot l-am platit, trebuie (obligatoriu!) sa tinem cu dintii de el, ca sa nu ni-l strice "altcineva". Repet noi l-am muncit, noi trebuie sa-l aparam!! Cititi review-ul cu pricina, nu de alta, dar trebuie sa ne aparam surtele placeri ale Vacantelor noastre! Excursii si vacante cat mai placute la toti!

alincristt, Cristian_h*, deliaemilia*, dodo, dragos.gros, Kyandra, pavellaurentiu, simon_niculae