ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.10.2018
DIN: Slobozia (IL)
ÎNSCRIS: 13.11.15
JUN-2018

Drumul spre Alanya - pentru incepatori!

Buna!

Stiu ca este destul de tarziu sa scriu acest review insa m-am gandit ca se apropie perioada ofertelor pentru Turcia si unii dintre voi pleaca pentru prima oara catre acesta destinatie asa ca m-am gandit sa vin cu unele completari in ajutorul acestei comunitati.

Bun, mai intai de toate, drumul catre Alanya a fost realizat pe ruta Silistra - Edirne - Istambul, cu plecare din Romania - Slobozia la ora 16 si sosire la destinatia din apropiere de Alanya la 14 a doua zi. Vama la Bulgari-Silistra a fost incredibil de aglomerata - Duminica ora 17,30. Am stat circa 2 ore sa trecem.

Am luat vinieta la Bulgari de la prima benzinarie dupa vama (cred ca vreo 30 km) si am platit cu cardul (Este mult mai convenabil sa achiti cu cardul in strainatate decat sa schimbi valuta) pentru o luna.

Drumul pana la vama cu turcii a fost cel mai scurt conform viamichelin, care ne-a bagat prin toate satele, pe niste sosele vai de ele. La vama cu turcii am ajuns in jurul orei 00. Aici ne-am miscat mai cu talent, circa 30 de minute insa nu ne-au verificat bagajele (am observat ca sareau acest pas la familiile cu copii).

In Istambul am ajuns pe la 02 și am traversat capitala cu 130 km/h fara probleme. Istambulul noaptea este ceva magic. Am achitat podurile cu cardul, 100 lei dus 100 lei la intors.

Desi am avut o bucata de autostrada destul de buna DN-urile lor sunt la fel de bune si se merge destul de bine si ziua si noaptea. HGS (nenorocirea aia de card) am luat-o in apropierea de Antalya cu ajutorul unui tanar care intelegea cat de cat engleza. A fost circa 50 lei cu tot cu taxa de eliberare si creditul. La iesirea din Turcia inca mai aveam ceva credit pe card.

Am alimentat exclusiv cu cardul VISA atat in Bulgaria cat si in Turcia. Cursul de exchange la card este cel al BNR din ziua respectiva (cred), mult mai bun decat la orice exchange. Grupurile sanitare de la benzinariile de pe drum, cel putin la cele la care am oprit noi, lasau de dorit dar ca parte buna, majoritatea benzinariilor aveau mici restaurante pentru alimentarea stomacului :p.

Drumul intre Antalya si Alanya groazic, aglomerat cu semafoare din 5 in 5 km. cah. Rezumat dus - 22 h intre care 6h vami si alte opriri. Media de mers 100 km/h.

Returul in doua zile cu o noapte de repaus in Istambul.

Am plecat din Alanya la 9 dimi si am ajuns in Istambul la 20. De ce? Pentru ca in Istambul am stat in trafic circa 3 ore. Un trafic nebun.

Am luat pasajul Eurasia - 3 lire cred, platiti din creditul HGS, merita.

A doua zi am plecat la 9-10 din Istambul si am ajuns la Slobozia pe la 18. Mai bine cu vama la intrat.

Apropo cursul pentru lire - cel mai bun in Istambul - 0,86 bani o lira. A iesit mai bune cu euro decat cu dolar. In statiuni cursul este prost peste tot, au preturi si in lire si in euro si paritatea este la aproape 2 lei lira.

Trimis de stely in 22.10.18 12:29:44
Validat / Publicat: 22.10.18 13:57:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2775 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stely); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.10.18 13:56:57]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul spre Antalya, Cu mașina la Mediterana - # Exc. & călătorii" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

adrianbogdan
[22.10.18 14:56:31]

Buna!

Prea mult despre ruta exacta urmata de voi nu am aflat, dar este bine si ma bucur ca a-ti gasit nenorocirea aia de card pe care puteati sa o achizitionati in oricare din urmatoarele 7 zile de sejur. Daca aveai curiozitatea gaseai aici pe site, discutii interminabile despre Cardul HGS.

Nu am inteles prea bine din relatarea ta cum sta treaba nici cu 'Eurasia - 3 lire cred'. Nu stiu, ai dat aici niste date pe care l-ai lasat asa in suspans iar daca nu as cunoaste bine drumul spre Antalya zau ca nu as intelege mare lucru din relatarea ta.

Apreciez ca ai facut bine ca ne-ai scris despre card Visa si cursul de schimb al BNR.

Vacante si drumuri frumoase va doresc!

nrs †
[22.10.18 15:33:55]

apropo de VISAtreaba sta cam asa: cand iti blocheaza banii (imediat cum ai platit la POS sau ai retras de la ATM) e folosit cursul VISA care e aproape de cel al BNR, cand iti retrage efectiv banii (adica tranzactia nu mai este in asteptare ci efectuata) fiecare banca foloseste cursul ei, care difera cel al BNR cu 1-3%. am VISA portocaliu si in strainatate platesc cu el, iar in TR am iesit mai bine decat schimbul: lei-euro-lira

stelyAUTOR REVIEW
[22.10.18 15:43:32]

@adrianbogdan: scuze. M. am grabit si pentru ca nu l. am scris cand trebuia m. am taiat la detalii. Multumesc pt atentie!

Yoda
[22.10.18 18:39:52]

@stely: In primul rand nu pot sa inteleg de ce ati facut drumul pana la Alanya dintr-o bucata. Poate ca esti un sofer foarte bun, dar dupa atatea ore de condus iti scade atentia, iar reflexele se diminueaza. Pe langa asta, pentru copii n-a fost chinuitor? Ce ati rezolvat cu chestia asta?

Pe urma, cred ca traversarea prin tunel e mai degraba vreo 19 lire decat trei, iar stickerul HGS poti sa-l iei ulterior, asa cum a spus si adrianbogdan. Gaseati un oficiu PTT in Alanya si gata. Iar pentru lire, cel mai avantajos este sa scoateti de la bancomat.

La ce poduri ati platit trecerea? Din cate stiu eu, doar pe podul Osmangazi se plateste trecerea, la celelalte se ia de pe stickerul HGS.

stelyAUTOR REVIEW
[22.10.18 18:51:01]

@Yoda: Nu a fost optiunea mea sa facem drumul dintr. o bucata dar soferii (am fost 2 masini) dupa aceasta experienta au spus ca i. a obosit mai tare drumul de intors. Copii au dormit bucata de drum parcursa noaptea si astfel nu s. au plictisit si nici nu au capiat adultii din masina. La urmatorul drum, probabil la anu, vom face drumul tot dintr. o bucata dar o sa incercam sa mergem mai aproape de Romania. Asa e, am platit un singur pod circa 100 lei-trecere. Tunelul eurasia a fost aproximativ 20 lei. Multumesc ca m. ai corectat.

adrianbogdan, nrs, stely, Yoda
Alte articole din această RUBRICĂDrumul spre Antalya: