ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2018
ÎNSCRIS: 21.08.11
OCT-2018
single

Muzeul Etnografic al Transilvaniei – o particica de arta in drumul spre avion

Aveam de omorat ceva timp in aeroportul Avram Iancu (vezi impresii aviatie) asa ca am intrat intr-o galerie, o bucatica minuscula din Muzeul Etnografic al Transilvaniei, o expozitie cu vanzare unde am gasit tot felul de produse de arta traditionala populara.

Doamna in varsta care era acolo, tocmai servea un sandwich, asa ca am lasat-o sa-si termine masa si m-am plimbat lejer prin micul spatiu, unde am admirat o gramada de lucruri traditionale, care puteau fi si achizitionate, dar la preturi deloc neglijabile: cutii pictate manual, oua pictate, jucarii din lemn, prosoape cusute, papusele, icoane, ulcele si castroane din lut, linguri de lemn, scaunele din lemn pictate, margele, tinute populare si carti.

Pe pereti erau si imagini inramate cu case vechi si fete in port national, si icoane pe lemn sau pe sticla.

M-am distrat vazand pe o masa, printre produse traditionale si o carte de dragoste, “Un conte neimblanzit”, care se potrivea ca nuca in perete, si care cred ca era uitata de vreo cititoare a genului :) ! Am lasat-o acolo sa se distreze si altii.

Peste 15 minute, as fi vrut sa aflu mai multe, dar doamna inca mesteca — atunci mi-am dat seama ca la Cluj nu se mananca sandwich-urile ca la Bucuresti, pe stilul infulecat in 2 minute :) — asa ca m-am intors si am rasfoit niste carti, am pipait niste ii, am admirat din nou toate papuselele, am cantarit in mana oualele pictate, golite de continut, am incercat sa fur vizual modelul unui sir de margele.

Nu am vrut sa plec cu mana goala, asa ca a trebuit intr-un final sa o intrerup pe doamna de la masa si mi-am cumparat o pereche de opinci rosii de piele (minuscule :)) si o carte care se cheama “Turism cultural in Tara Motilor”, scrisa de Sabin Cioica, editata in 2002, in care am gasit informatii geografice, istorice si culturale, plus colinde si vechi retete specific bucatariei motilor, cum ar fi ciudir, ciuci, cordii si altele.

Afara era un afis pe care scria “Crucea, de la comunitate la comuniune. 100 de cruci la 100 de ani ”, o expozitie itineranta, care s-a plimbat plecand din Alba Iulia (30 noiembrie 2017), ajungand la Iasi (18 ianuarie 2018), la Sibiu, la Casa Artelor (1 aprilie 2018), ba a fost chiar si la Chisinau (2 august 2018), la Cluj (14 septembrie 2018), urmand sa ajunga si la Timisoara si Bucuresti.

Sper sa o prind cand ajunge la Bucuresti, si sa va scriu despre ea :) !

Trimis de vulpe mihaela in 10.10.18 08:50:33
Validat / Publicat: 10.10.18 09:36:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ.

VIZUALIZĂRI: 285 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 Linguri lemn

[10.10.18 09:36:18]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivaluri, alte evenimente temporare, CLUJ" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Zoazore
[10.10.18 14:32:09]

@vulpe mihaela: Doar opincutele? Eu as fi luat si-o ulcica de-aia asa minuscula, sau o papusica!

Interesanta expozitie si binevenita intr-un aeroport.

vulpe mihaelaAUTOR REVIEW
[10.10.18 14:37:58]

@Zoazore: Eu as fi vrut totusi un conte... chiar si neimblanzit !

Zoazore
[10.10.18 19:44:05]

@vulpe mihaela: Nu cred! Nu e genul tău!

mihaelavoicu
[10.10.18 21:31:47]

Un DA din toată inima. Dar o întrebare: sincer, la ce te-ai gândit? Atunci?

BoredPanda
[22.02.19 15:24:46]

Vă înțeleg perfect! Nici eu nu pot să plec dintr-un loc care m-a cucerit fără să iau măcar o amintire. Când mai veniți în Cluj, să vizitați și muzeul care o să vă placă cu siguranță. Iar diversitatea de artefacte originale este impresionantă. Vă las un link unde puteți găsi câteva informații --- cluj.com/locatii/muzeul-e ... l-transilvaniei

Cât despre carte am pățit și eu așa ceva, doar că la mine este invers. Imi place foarte mult sa citesc in natura, iar locul meu preferat se afla la cativa km de Cluj. Asa ca, ca in fiecare weekend, mi-am luat patura si cartea si am plecat spre Bontida. Doar ca in ziua aia dupa ce am citit jumatate de carte, mi-am uitat cartea (de dragoste, bineînțeles) la Castelul Bonținda, pe iarbă, vara, când castelul este plin de oameni (să nu mai spun copii).

A doua zi, pe un grup popular, cineva postase poza cu cartea mea (” Bărbatul visurilor mele” - Johanna Lindsey). N-am recunoscut nimic

Una peste alta, mi-am cumparat alt exemplar si l-am citit acasa

vulpe mihaelaAUTOR REVIEW
[22.02.19 16:07:07]

@BoredPanda:

Sunt si perioade in viata in care vrei sa citesti "siropuri"... eu cel putin recunosc asta !

BoredPanda, mihaelavoicu, vulpe mihaela, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, alte evenimente temporare: