ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2018
OCT-2018
team-building

Hotel Zenith din Mamaia – bun pentru evenimente mari

Preambul

Am ajuns la Zenith fara sa aleg eu aceasta destinatie de cazare. Motivul a fost participarea la un eveniment nobil, social, cu firma, la o actiune de voluntariat pentru proiectul Habitat for Humanity proiect numit Big Build, in care circa 80 de voluntari (pana si din America veniti), am construit in 5 zile 8 case, la care era doar fundatia turnata.

De aceea aprecierea mea asupra hotelului priveste in special aspectele de eveneminte de grup, nu de concediu in perioada estivala. Si camera.

Locatia se numeste Zenith - Top Country Line - Conference & Spa Hotel. Este fostul Tulip si mergand mai in trecut fostul Jupiter Junona.

Situare

Hotel Zenith din Mamaia se gaseste in imediata apropiere a Hotelului Vega, de fapt chiar in locul de unde incepe faleza care invita pasii la plimbare din nordul catre sudul statiunii, si in imediata apropiere a deja laudatului de mine Hotel Apollo vezi impresii. Altfel spus, zona Dorna - Vega, nu departe de La Butoaie. Si este chiar pe malul marii, la plaja. O descriere cam ciudata a amplasarii, dar asta se datoreaza ca in Mamaia nu sunt strazi si numere.

Sau poate coordonatele GPRS 44.2542,28.6211 ajuta mai mult la localizare.

Parcare

Parcarea este … Unde este? In fata hotelului este o parcare cu bariera, care nu este a hotelului. Alta bucata parcare se gaseste in jurul acesteia unde sunt insa doar cateva locuri. Aceea este a hotelului. Chiar langa intrarea in hotel este un indicator pe care daca il vezi, te conduce catre parcarea mare a hotelului aflata in spatele unuia dintre corpurile constructiei.

Pe saitul lor scrie ca ofera 110 locuri parcrea. Eu am vazut indicatorul abia la plecare, si am parcat pe aleile din jur, noroc ca erau libere fiind in extra sezon cand hotelurile vecine sunt inchise.

Receptie

Receptia se gaseste la parter, pe dreapta cum intri pe intrarea principala. Mai exista intrari iesiri in din hotel, in partea opusa, catre faleza si mare, dar si una catre o terasa a hotelului.

Receptia s-a miscat foarte bine la check-in si check-out, am primit cardul magnetic pentru intrarea in camera si o bratara care atesta ca fac parte dintr-un grup organizat care cumparase un anume pachet. In fapt, bratara putea fi folosita la micul de jun, la cina, dar si la spa insa nu a fost timp de asa ceva.

Hotelul

Hotelul este compus din doua corpuri unite, cate unul in fiecare parte fata de receptie. Destinatia principala a Hotelului Zenith este organizarea de evenimente si conferinte.

Salile de conferinte si evenimente sunt:

Poseidon are capacitatea de 340 persoane, 225 mp, cu posibilitate de compartimentare in 2 sali mai mici, este dotata cu aparatura multimedia moderna specifica organizarii conferintelor de nivel inalt inclusiv cu optiune pentru traduceri simultane.

Hermes, Artemis si Orion sunt 3 sali identice care pot gazdui 55 de persoane fiecare, cu acces la terasa si vedere la mare. Sunt adecvate pentru sedinte, traininguri, alte evenimente.

Zenith Events Center poate gazdui evenimente cu 400 - 800 de invitati, functie de aranjare are acces la terasa si vedere la mare.

Exista o multitudine de tipuri de camere, de departe cele mai vanate fiind cele cu balcon si vedere la mare.

SPA si wellness

Accesul la sectorul spa si wellness se face dupa indicatoarele care pornesc de langa receptive. Participantele la aceasta zona de relaxare se numesc sauna umeda, piscina, salina, jacuzzi, terasa panoramica, sauna uscata. Se ofera si servicii de masaj.

Camera 1002

Cred ca se decodifica astfel: cifra miilor este corpul de cladire, a sutelor, etajul si ultimele doua numarul current.

Eu am locuit in corpul din dreapta, la parter, a doua camera de pe culoar.

A fost o camera dubla cu paturi twin, cu balcon si vedere la mare si plaja, dar si catre piscina. Superb! Prin amplasare si dotari, face parte consider eu din cele mai faine camere pe care acest hotel le poate oferi.

Camera in sine a fost spatioasa, curata, mochetata, cu 2 fotolii si o masuta rotunda, o oglina montata pe peretele opus paturilor, un tv (pe care nici nu l-am deschis), un dulpa, cu compartimente mari cu umerase si mici, unul gazduia un seif si altul minfrigiderul dotat cu niste lichide puse la rece.

Baia a fost destul de mica, cu cabina de dus, wc si ghiuveta. In dotare apa calda, 2 bucati sampoane, 2 bucati casca dus, uscator de par si evident oglinda si 2 pahare.

In camera a functionat caldura.

S-a facut curat dupa prima zi si menajul aferent, prosoapele, sampoanele au fost inlocuite, completate.

Masa

Pentru grupul, de fapt grupurile noastre, s-a organizat micul dejun si cina, ambele in regim bufet deschis.

Varietatea a fost buna, dar mancarea nu a excelat prin gust. Au fost salate, branzeturi, mezeluri, legume, fructe, carnati, crenvursti, oua, carne de vita, pui, peste (prin rotatie), legume, cartofi, mazare, fasole. Apa si racoritoare, cafea si ceai. Si niste prajituri. Cafeaua era jalnica.

Mustar la cina a trebuit sa comanda la masa pentru ca nu era la vedere, la autoservire.

Mi-a placut ca din sala de mese se iesea pe terasa, cu vedere la mare si plaja si am putut imortaliza rasaritul, acesta derulandu-se taman cand noi terminam micul dejun. Ce putea fi mai fain, sa iesi cu ceaiul sau cafeau pe terasa si sa admiri marea, si soarele care iese in zare din ea si o coloreaza cum numai el stie.

Personalul ok, amabil si atent.

In drum spre sala de mese se trece pe langa un bar care are si el iesire pe terasa si unde gasesti sa comanzi licoarea dorita.

Concluzie

Zenith este o locatie potrivita pentru evenimente, din punct de vedere al spatiilor si serviciilor oferite. Este excelent plasat, la plaja. Recomand pentru evenimente mari.

Trimis de Dan&Ema in 06.10.18 08:20:36
Validat / Publicat: 06.10.18 10:26:10

VIZUALIZĂRI: 1851 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 rasarit de octombrie la Mamaia
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 41.00 EUR pe cameră

[06.10.18 17:04:31]

@Dan&Ema: Felicitări, votat cu mare drag și articolul dar și activitatea voastră.

[06.10.18 17:16:56]

@mishu:

Activitatile de acest gen sunt experiente de viata. Sa ofere fara sa ceri si sa cunosti povesti de viata. Imi plac esa particip la actiune sociale si in ultimii ani am avut parte de mai multe. Uneori nici nu iti dai seama cum cu un gest, un bun, un cadou, o constructie, redai o speranta, o viata, un zambet. Este imposibil de descris in cuvinte emotia cand ii cunosti personal pe cei care vor beneficia de ajutorul tau si care nu si-au imaginat niciodata in viata lor ca vor vedea soare pe strada lor.

Foarte interesant era ca daca in grupul format de firma noastra eu cred ca eram cel mai in varsta, dar la casa vecina lucrau voluntari veniti de peste hotare din Germania, Olanda si... SUA si daca as fi fost din grupul lor as fi fost cel mai june!

Multumesc pentru lectura si vot. Hotelul e fain si pentru intalnire AFA si si desi avea note proaste de la altii, cat am stat eu chiar a fost ok.

Numai de bine!

Zoazore
    [06.10.18 18:52:17]

@Dan&Ema: Deși tu, nu știu de ce, ești supărat pe mine și nu-mi mai scrii ecouri, uite că eu nu sunt supărată și-ți scriu.

Ești un romantic incurabil. Desi nu tu ai ales locația, octombrie la malul mării este superb. Culori, sunete, aroma mării neperturbată de turiști...

Iar evenimentul la care ai participat... de neprețuit!

Bravo vouă, tuturor voluntarilor!

[06.10.18 19:10:32]

@Zoazore:

Superb octombrie! Am facut pasi pe unde cu o luna si ceva in urma ne inghesuiam printre turisti. Ce fain e la mare la 6 dimineata sau la 2 noaptea!

Acum sunt pescarusii, vapoarele, superba plaja din Mamaia (pentru mine cea mai cea din cate am vazut in lume!). Si marea si rasaritul. Si apusul in partea cealalta in ghoil!

Este loc de dragoste in octombrie la Mamaia.

Si a propos. Daca tot repeti ca sunt suparat pe tine, vei si crede! ????

Greu cu timpul, dar ma revansez, stai fara grija!

Numai de bine! Multumesc de ecou! ????

Zoazore
    [06.10.18 19:26:52]

@Dan&Ema: Este loc de dragoste in octombrie la Mamaia Indubitabil, ești un romantic! Rămâi așa!

crismis
    [06.10.18 20:21:17]

@Dan&Ema: Respect, Dane! În rest... am zis eu că litoralul românesc are mai mult farmec în extrasezon... Farmecul lucrurilor simple, nepoluate în niciun fel: marea, răsăritul, apusul, nisipul, pescarusii...

[06.10.18 20:25:41]

@Zoazore: ????

[06.10.18 20:32:45]

@crismis:

Ce frumos ai scris:

Ce pur!

Este similar cu frumusetea unei insule pustii unde poti auzi LINISTEA! Stii cate sunete are linistea? Multe, multe.

Fosnetul, clipocitul, adierea, si pot continua. Multe!

Si daca in tacerea noastra anonima putem faptui ceva, e inaltator!

Iti multumesc pentru ecou si ai dreptate despre toamna la mare. Trebuie doar sa vrei sa o descoperi!

????☀️

Numai de bine!

krisstinna
    [06.10.18 22:23:19]

@Dan&Ema: Azi a fost copilul meu in Mamaia, totul era liniștit, curat, frumos.

Marea era superbă, așa mi-a spus.

Vă salut cu drag!

[07.10.18 04:03:22]

@krisstinna:

???? multumesc de confirmare.

Am prins marea cu valuri, nu foarte agitata, dar cu spectaculosul concert al valurilor miercuri spre joi noaptea, apoi s-a linistit si valuri mici parca regulate se succedau la mal in surdina.

Cuminte si la locul ei se bucura in fiecare dimineata de balaceala soarelui care se ridica din departare, din zare.

Vineri dimineta i-am spus la revedere, un salut adevarat, caci sigur ne vom revedea.

Multumesc Krisstinna de lectura si ecou. ????

Numai de bine! ????

Aurici
    [07.10.18 12:20:07]

@Dan&Ema: Ultimile două revelioane le-am făcut la Zenith și nouă ne-a plăcut foarte mult. Cârcotelile cred că vin din cauza camerelor care sunt cam mici pentru un hotel de 4* dar pe noi nu ne-a deranjat atâta vreme cât am avut atâtea spații de socializare.

Pentru noi, camera de hotel este doar ca să dormim dar avem niște cunoștințe care nu ies zile întregi din cameră când sunt în concediu. Le place să citească, să se odihnească... așa că pentru ei așteptările pentru o cameră de 4* sunt altele.

Ne-am întors al doilea an pentru revelion din cauza prețului care rămăsese cât de cât rezonabil față de altele, a serviciilor și a petrecerilor, dar și pentru fetele de la masaj, care au niște mâini de aur. Așa că dacă ajungeți la Zenith răsfățați-vă cu un masaj pentru că merită din plin.

[07.10.18 15:13:50]

@Aurici:

Ai adaugat practic inca cel putin 2 pareri despre hotel. Se adevereste ca este focusat pe organizate de evenimente, vezi reveliianele amintite. Daca ati fost si de doua ori la rand inseamna ca cel putin prima data v-a placut! ????

Iar completarea cu masajul este valoroasa. Sincer dupa o zi pe santier mi-ar fi prins bine un masaj.

N-am avut puterea insa sa gandesc la asemenea binefacere!

Multumesc de lectura, ecou, completari.

Numai de bine! ????

Aurici, crismis, Dan&Ema, mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂZenith Conferece & Spa Hotel (ex Golden Tulip) :