ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2010
ÎNSCRIS: 15.07.08
DEC-2009

Praga - Un veritabil 'oras de aur'

Exista anumite orase care plac tuturor – genul care au “cate putin din toate”, in care fiecare om isi poate gasi o portiune care sa ii bucure sufletul – Praga nu este deloc genul acela de oras. Este mai degraba un loc potrivit doar pentru un anumit tip de vizitatori, cei cu un mai mult de un strop de romantism in ei, care se simt perfect intre oameni care le seamana si care se pot regasi pe strazile inguste si pe care cladirile moderne nu si-au facut inca aparitia. Da, mi-a placut la nebunie Praga.

In dimineata in care noi plecam Romania se transforma incet-incet in Siberia: era 6 dimineata si fulgii de zapada care ma loveau in fata pareau mai degraba cuburi de gheata. Stiam ca plecam catre o tara mult mai rece, dar eram fericiti.

Stiam ca cehii sunt cu vreo 100 de ani inaintea noastra ca nivel de civilizatie, dar chiar si asa am fost luat prin surprindere de felul in care functioneaza lucrurile la ei: autobuzele si tramvaiele sunt punctuale pana ce dau in absurd (chiar si in apropierea miezului noptii, vin la exact ora de pe timetable-ul din fiecare statie), pe linia de tramvai nu vezi masini indiferent de ora si de aglomeratie (doar tramvaie si autobuze), metroul vine la 2-3 minute si, in general, oamenii de acolo isi respecta munca lor si pe a celor din jurul lor.

La ei, soferii de autobuz nu sunt burtosi care put a transpiratie si asculta manele, ci oameni normali, la cravata, care pleaca de la capatul liniei exact la ora la care trebuie pentru ca stiu ca sunt doar o mica rotita a “sistemului” si nu simt nevoia sa le arate calatorilor ca ei sunt “sefii” si lumea se invarte in jurul lor – mentalitate pe care n-am avut neplacerea sa o vad la vreo persoana din oras. Chiar si oamenii de pe strada par mai relaxati, mai siguri pe ei, nu sunt atat de incruntati si incrancenati ca ai nostri.

Ca veni vorba de transportul in comun, metroul lor este extrem de jos in comparatie cu al nostru: ai timp sa iti bei o cafea linistit cat cobori pe scarile rulante (si nu, la ei nu sta nimeni pe partea stanga a acestora). Totul e marcat aici, exista helpdesk-uri pentru turisti (niste display-uri cu touchscreen, unde poti afla cum se ajunge dintr-un punct in altul al orasului cu transportul in comun), totul pare facut din respect fata de turisti. Am dat 500 CZK (aproximativ 20 EUR) pentru un pass de 5 zile pe toate mijloacele, inclusiv metrou – extrem de rezonabil, as adauga eu.

Fara nici un fel de exagerare, orasul este absolut urias: in 5 zile am alergat non-stop si n-am reusit sa vedem decat o parte mica din tot ce era de vazut. Ne-am plimbat pe faimosul Carluv Most (Charles Bridge), am urcat in turnul lui si am admirat ambele parti ale orasului, am escaladat Ceasul Astronomic din Namesti Republikiy, am vazut si noi aparitia ingerilor de la ora fixa, am vizitat imensa catedrala a Sfantului Nicolae (deloc impresionanta, dupa parerea mea), Cladirea Dansatoare – care nu a vrut sa danseze oricat ne-am rugat de ea, ne-am plimbat de nebuni pe strazile inghetate, alimentandu-ne din cand in cand cu absint ciocolata fierbinte, ne-am ratacit de cateva ori prin niste cartiere despre care nu stiam absolut nimic… si asta a insemnat doar un fragment din vacanta noastra.

Cat despre hotel, am avut norocul de a nimeri intr-unul extrem de primitor: Winston Churchill a parut mai degraba o fosta cladire-conac (am avut un mini-apartament), cu niste receptioneri foarte saritori si intelegatori. N-am platit deloc mult pentru cazare si am fost foarte multumiti de ce am primit.

As fi vrut sa scriu mai mult despre ce mi-a placut la acest oras, dar gandurile respective mi-au ramas blocate undeva inainte de terminalul de pe care am plecat. Este un adevarat oras de aur si o destinatie pe care imi doresc sa o mai vizitez.

// acest review a fost publicat si pe blogul meu personal la sfarsitul anului trecut, imediat dupa respectiva calatorie. Nu este vorba de material copiat sau "imprumutat", mi se pare normal sa il public si aici, pentru a ajuta potentialii turisti ai acestui oras; link-ul original al articolului este click aici (nu incerc sa imi fac publicitate) //

Trimis de C05T1N in 25.05.10 15:39:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CEHIA

VIZUALIZĂRI: 2120 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (C05T1N); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Avionul in ziua decolarii

Costi
[25.05.10 16:07:02]

@C05T1N

Foarte pertinente observaţiile tale, în contrast cu unele review-uri mai superficiale ale altora din aceeaşi categorie de vârstă, mai grăbiţi şi mai nerăbdători.

Pentru mine, este un review reprezentativ, deşi, poate, ar fi trebuit să scrii unul separat pentru hotel, mai ales că spui ca ai fost mulţumit, dar nu e niciodată prea târziu, mai ai timp.

În privinţa faptului că aceleaşi lucruri le-ai scris şi pe propriul blog, nu-ţi face probleme, au mai scris şi alţii la fel, atât timp cât cele scrise îţi aparţin, e OK, noi ne bucurăm că vin noi informaţii.

Ai un vot de la mine.

C05T1NAUTOR REVIEW
[25.05.10 16:11:30]

Am facut un review (pe scurt, fara romantari) al hotelului la vremea respectiva.

Multumesc pentru vot!

presario
[25.05.10 16:15:10]

Intradevar, foarte bun acest rewiew + votul nr 2

magdalena
[25.05.10 17:20:44]

Niste impresii pline de sensibilitate si in acelasi timp foarte bine construite cuvintele, mi-a placut foarte mult cum ai scris!

Mi-au placut si fotografiile, m-ai facut mai nerabdatoare sa ajung acolo in vacanta mea deja programata pentru aceasta destinatie.

Mi-am pus blogul tau in favourites si te voi citi aici si acolo pentru ca scrii foarte frumos si pentru ca ai ce sa spui.

Felicitari! Ai un vot si de la mine!

Sanziana
[25.05.10 17:36:17]

subscriu la cele scrise de tine, Praga e orasul care se lipeste de suflet si ramane bine fixat acolo pana te hotarasti sa il revezi. Nici eu nu am reusit sa vad tot ce mi-am dorit, sper sa mai fie o data viitoare

Diaura*
[25.05.10 20:32:23]

Doar unor tineri sensibili si romantici (cum se vede ca esti si tu) le poate placea acest oras... care este ca "o doamna fina si eleganta, cu pretentii si bune maniere". SB iti revine cu mare drag pentru ce si cum ai povestit.

[25.05.10 22:10:51]

CO5T1, melodia atasata este doar o propunere o putem schimba la cerere!

C05T1NAUTOR REVIEW
[25.05.10 22:40:51]

Very nice, e foarte potrivita

C05T1N, Costi, Diaura*, domidoc, magdalena, presario
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Praga și împrejurimile: