Tropitel Sahl Hasheesh Hotel

SEP-2018
REGIM MASĂ All inclusive

la PMM* = 56 USD

Tropitel

Am ales Egypt ul pentru o vacanta speciala si pot spune ca nu am regretat! Ca oras am ales Hurghada, zona Sal Haseesh.

Pot spune ca intreaga coasta din Saal Haseesh este o zona de high-class si ca stelele acordate hotelurilor de aici sunt reale. Hotelul Tropitel are categoria 5 * si nu se desminte!

Mancare excelenta, diversificata si suficienta! (nu am avut probleme digestive deloc- desi citisem ca din cauza climei, a apei sau a condimentelor arabesti s-ar putea ivi indigestii-nu a fost cazul). Probabil si curatenia hotelului e responsabila de astfel de situatii "speciale"- puncte in plus aici pt curatenie si atentia personalului asupra acestor aspecte. Ce-i drept ca sa fii linistit tre sa dai ceva tips la cei care iti curata camera- acest lucru insa nu e obligatoriu. Noi am dat caci stiam ce salarii mici au majoritatea!

Un minus poate- daca ma straduiesc sa gasesc ceva ce nu convine ar fi faptul ca marea, pe o bucata extinsa, e stancoasa- nu se poate intra in apa fara incaltari speciale sau fara sa parcurgi o distanta considerabila pe pontonul amenajat special pt asta. Dar vegetatia si fauna subacvatica sterge orice fel de disconfort. Cu 5 euro iti poti inchiria o masca speciala de snorkeling- si poti vedea diferitele specii de peste si corali.

Cu agentia de turism cu care am plecat am optat pentru 2 excursii optionale la Cairo- pt Piramide si la Luxor- Valea regilor pentru mormintele marilor Faraoni. Desi sunt obositoare- Cairo- 24 de ore dus- intors si Luxorul- 12 ore cu vizitarea atractiilor turistice intr-o caldura de 45° la umbra- nu am regretat! Excursiile este indicat sa le faceti prin agentiile partenere, din pctul meu de ved, nu de la localnici, caci o data iesiti din zona resorturilor - unde totul e frumos si safe- te lovesti de adevarata societate egipteana- murdara si pusa pe facut bani din orice- si daca pui o intrebare sau faci o poza aleatorie.

Deci recomand excursiile organizate sunt mai safe. In afara resortului- te izbeste o imagine mai putin frumoasa a societatii reale- sarace si plina de gunoaie. Dar pot spune ca si asta are farmecul ei. E o lune de film... rupta parca din alt secol, dar care impacteaza prin contraste.

Revenind la hotel, camerele sunt mari si confortabile, cu aer conditionat si mobila moderna, paturi mari si confortabile. Raportul calitate pret/ camera este unul foarte bun. Am dorit sa spun aceste impresii intrucat nu sunt multe review-uri de la acest hotel.

Putini romani ajung in acest hotel pentru ca majoritatea aleg resorturile mai ieftine dar care nu ofera servicii atat de bune.

As reveni oricand aici.

Impresii încărcate de Oana S in 16.09.2018 15:35:13

Validat / Publicat: 16.09.18 17:54:07

• A fost prima sa vizită/vacanţă în EGIPT

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Oana S); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5850 PMA (din 7 voturi) nota2

[16.09.18 17:46:14]

@Oana S: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

-------

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 87&ridAnt=89866

[24.06.19 18:50:21]

@Oana S: Buna. In august o sa merg si eu in regiunea Sahl Hasheesh si as avea câteva intrebari:

Este sigur sa mergem in afara resortului pentru a vizita statiunea si faleza? Am vazut ca e foarte frumos pe faleza, cu 3 randuri de curmali si parc cu bazine si sculpturi tipic egiptene. Noi vom fi doua persoane si ne gandeam daca vom fi in siguranță in statiune. Ca sa vedem pestii si coralii trebuie sa mergem in larg pentru snorkeling sau pot fi vazuti si mai aproape de mal, dacă apa este cat de cat ok ca si adancime? Au fost cazuri de furt pe plaja? Fiind doua persoane, e cam greu de supravegheat ce avem la noi.

- Oana S
[24.06.19 22:16:23]

@Georgiana MD: Buna! De mers pe faleza in zona este safe! Se pot inchiria fie biciclete sau un fel de mini-masinute fara riscuri pe marginea plajei!

Daca vreti sa ajungeti in zona sculpturilor in nisip, se ajunge doar cu taxi pe care va recomand sa il luati de la hotel- la receptie rent a car- nu la autostop!

Faleza safe are cativa km buni pe care ii puteti parcurge fara probl! In resort nu au fost probl de furt... dar ca in orice calatorie recomand precautie!

Daca ati luat vacanta prin agentie, unele aspecte vi le va relata si ghidul inca de la sosire! E o tara cu un regim special... veti vedea si voi! Cu precautie si totul va fi frumos!

Vacanta minunata sa aveti!

[24.06.19 22:51:25]

@Oana S: Mulțumesc pentru răspuns. Foarte util! :)

- nicole33
[25.06.19 06:30:28]

@Georgiana MD:

Nu ştiu ce hotel ai ales, dar este bine să ştii că Sahl Hasheesh este o mică staţiune, foarte nouă şi foarte exclusivistă, însă aflată la vreo 25 kilometri de Hurghada.

Plimbările pe faleză sunt foarte safe, dar nu le vei putea face decât seara, deoarece ziua este foarte cald. Totul este foarte bine luminat şi zona este păzită, hotelurile au oameni de pază, dar există şi alte posturi de pază din loc în loc.

Accesul în staţiune este controlat.

Pentru a ajunge în Hurghada trebuie să iei neapărat un taxi şi aici este o mică problemă. Nu sunt taxiuri în zonă. Cei de la hotel nu-ţi vor comanda un taxi cu preţuri normale, ci doar din cele foarte scumpe, motivând că doar acestea sunt safe. Poveşti! Noi am ieşit în oraş doar folosind shuttle-ul gratuit oferit de hotel. De întors la hotel te poţi întoarce însă cu un taxi din Hurghada, dacă nu doreşti să depinzi de programul shuttle-ului.

Nu cred să fie probleme cu lucrurile lăsate pe şezlong. Noi am lăsat telefoanele, dar în geanta de plajă, nu la vedere.

- nicole33
[25.06.19 06:35:37]

@Georgiana MD:

Dacă plaja hotelului ales de tine este cu corali şi cu ponton lung, pentru snorkeling va trebui să mergi până la capătul pontonului. Acolo vei descoperi o altă lume, o lume subacvatică uimitoare.

Intrarea în mare la apă mică este dificilă fără papuci speciali de apă, existând riscul de a te tăia în corali, acolo este doar coral mort, iar peşti pot apărea, dar sporadic, practic nu ai putea vedea nici 1% din ce-ţi oferă zona de la capătul pontonului şi ar fi păcat să pierzi tot ce este mai frumos.

=

La ce hotel vei merge?

[25.06.19 07:32:02]

@nicole33: Mulțumesc pentru răspuns. La Pyramisa Sahl Hasheesh voi merge.

• Tropitel - Un hotel foarte bun (Sep.2019) - punctaj satisfactie: 9.90 (scris in 20.09.19 de marsus din TIMISOARA) - RECOMANDĂ
  • Tropitel cu bune si rele (Aug.2019) - punctaj satisfactie: 7.20 (scris in 01.09.19 de mihaelaliana din PITEşTI) - RECOMANDĂ
  • Caldura si frumusete (Jul.2019) - punctaj satisfactie: 9.70 (scris in 15.08.19 de bubi din SIGHIşOARA) - RECOMANDĂ
  • Frumos (May.2019) - punctaj satisfactie: 7.90 (scris in 12.05.19 de dmilea din BRAGADIRU) - RECOMANDĂ
  • Super hotel (Mar.2019) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 28.03.19 de catalinbcf din CLUJ-NAPOCA) - RECOMANDĂ
  • Concediu reusit la Tropitel Sahl Hasheesh (Oct.2017) - punctaj satisfactie: 9.20 (scris in 15.10.17 de marcopolo74 din ORADEA) - RECOMANDĂ