Panorama Bungalow El Gouna

DIN Timisoara
înscris/ă în 17.02.14
SEP-2018

la PMM* = 60 USD

Hotel pentru cei fara pretentii la curatenie si mancare...

Recent m-am intors din Hurghada dupa un sejur de 7 nopti la acest hotel. Amplasarea acestuia nu este in oras, ci la aproximativ 15 km de acesta, in apropierea localitatii El Gouna, un taxi pana in oras poti lua cu aproximaiv 6 $/sens... 12$ in total.

Hotelul este catalogat cu 4 stele... care dupa parerea mea sunt undeva la 2/3 stele in Europa. Exista o parte a hotelului in care camerele sunt renovate... nu foarte spatioase dar cu mobila noua. Marea lor problema este insa curatenia. Dupa check-in am primit o camera draguta cu sea view, in partea noua a hotelului insa nu mica ne-a fost mirarea cand am intrat in camera si am observat ca pe jos nu fusese maturat prea recent iar pe pat desi lenjeria era alba am gasit mai multe fire de par :). Socul cel ai mare l-am avut cand am deschis usa la baie si am vazut ca in oglinda abia daca te mai zareai. Dupa un ciubuc de 5$ dat baiatului care facea curatenie la noi pe etaj camera a aratat decent. Din discutiile avute cu ceilalti romani cazati in hotel am constatat ca problema cu curatenia este una generala si nu a fost doar un caz izolat camera noastra.

Tot personalul hotelului este format din barbati, la ei femeile nu au voie sa lucreze, asadar curatenia si mancarea toate sunt facute de barbati.

Noi am fost cazati in regim de all-inclusive iar despre restaurant pot spune ca mancarea la pranz/cina in mare parte este cam aceeasi... de exemplu: ce am avut astazi la pranz a fost si maine zi la cina :). Foarte multe feluri de mancare de ale lor: cus-cus, orez, un fel de paste servite reci, humus, falafel etc iar carne: pui, peste, rata si vita... de obicei cam doua feluri de carne/masa. De punctat faptul ca mancarea nu este cea mai gustoasa... noi totusi zilnic am gasit cate ceva de mancat incat sa nu stam cu foamea in gat :)) dar nu pot spune ca a fost ceva ce mi-a placut in mod special.

Bauturile incluse au fost sucuri la dozator si berea la halba (care a fost OK).

Partea proasta a fost faptul ca 80% din turistii hotelului sunt din tarile arabe cu familii mari (10-14 membrii) iar in restaurant la ora pranzului aveai impresia ca te aflii intr-un furnicar :))... un furnicar in care miroase urat. Nu sunt deloc igienici, la ei nu exista reguli de conduita la masa: mananca cu mana, scuipa... arunca mancare pe jos, dupa ce se ridica de la masa ai impresia ca au mancat porci nu oameni.

In partea de piscina pe timp de zi este ff aglomerat si galagios... si aici fiind prezenti turistii arabi cu cei 100 de copii ai lor.

Hotelul are plaja privata care este chiar draguta cu sezlonguri si umbrelute. Partea aiurea este insa ca apa marii nu este adanca decat dupa 1 km de mers prin apa pana la genunchi.

In camere nu exista semnal la wi-fi, receptia fiind singurul loc unde am prins semnal... in zona de piscine desi exista nu este functional.

Seara se fac petreceri pentru copii cu animatori... incep undeva pe la ora 21 si se termina pe la 23. La ai totul functioneaza cu ciubuc... noi aveam check-out-ul la ora 12 iar avionul nostru pleca seara la ora 23, cu toate aceastea am rezolvat cu baiatul de la receptie pentru 20$ sa facem late check-out si astfel am pastrat camera pana seara inainte de plecare.

Nu recomand acest hotel turistilor cu pretentii de 4 stele... serviciile de all-inclusive in Egipt nu se compara cu all-inclusiv-ul din Turcia... calitatea serviciilor fiind inferioara. Nu merita sa platiti o caruta de bani doar pentru servicii.

Impresii încărcate de AlleB in 14.09.2018 14:08:45

Validat / Publicat: 14.09.18 17:09:06

• A fost prima sa vizită/vacanţă în EGIPT
  • Alte destinații turistice prin care a fost: GRECIA, TURCIA, MUTENEGRU, CROATIA, SPANIA, ITALIA, PORTUGALIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (AlleB); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4500 PMA (din 4 voturi) nota2

[14.09.18 17:08:24]

@AlleB: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 41&ridAnt=89825

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Panorama Bungalow El Gouna, EL GOUNA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Panorama Bungalows Aqua Park [Hurghada]]

[14.09.18 21:33:43]

• O data..si atat :) (Dec.2011) - punctaj satisfactie: 7.25 (scris in 25.01.12 de Decele* din BOTOSANI) - NU RECOMANDĂ
  • O vacanta de vis (Oct.2009) - punctaj satisfactie: 9.90 (scris in 18.10.09 de manea_moni din ARAD) - RECOMANDĂ
  • Merita sa mergeti (May.2009) - punctaj satisfactie: 9.40 (scris in 22.05.09 de cocora din ROMANIA) - RECOMANDĂ
  • INFO:

pagină generată in 0.194063901901 sec