ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2010
ÎNSCRIS: 28.03.08
MAY-2010
25 AD. + 6 COPII

O vacanta minunata

Am petrecut un weekend prelungit la Grand Varna hotel, si a fost o experienta foarte placuta pentru noi.

Incerc sa sistematizez:

Camerele - mobilier nou in afara de rama paturilor si in afara de usi. Televizor LCD. Paturile sunt doua paturi duble, si nu exista posibilitatea de a adauga inca un pat pentru cazul in care sunteti 3 adulti intr-o camera. Oricum paturile sunt foarte mari.

Am fost multumiti de curatenia din camere, de asternuturi, prosoapele se schimbau zilnic, apa calda fara probleme, fara tantari, desi hotelul este inconjurat de multa verdeata.

Sincer, camerele nu sunt de 5 stele, poate de 4, dar pe noi nu ne-a deranjat deloc. Cine este mai pretentios, ii recomand doar hotelul Azalia in statiunea C-tin si Elena.

Receptia este imensa, sunt mai multe baruri, cel de all inclusive este non stop, ceea ce eu consider un avantaj. Noi am fost un grup foarte mare, si am putut sta toti impreuna la aceeasi masa in fiecare seara, in jur de 30 de persoane.

Piscina interioara este mai degraba neprimitoare, nu foarte mare si spatiul din jurul piscinei este foarte mic, foarte putine sezlonguri. Apa termala destul de calda (peste 30 grade)

Piscina exterioara este deosebit de frumoasa, mare si are barul foarte aproape. Apa a fost la inceput mai rece, dar din a doua zi au bagat apa calda si se putea face baie fara probleme, desi afara nu era foarte cald.

De la receptie veti primi carduri pt prosoapele de plaja (la plecare trebuie sa va prezentati cu cardurile la receptie). Puteti cere si halate de baie, nu costa nimic, dar trebuie solicitate in mod special tot la receptie. Halatele se lasa in camera la plecare.

Mancarea ni s-a parut foarte buna, restaurantul foarte curat. Am apreciat untul de buna calitate, legumele (mai ales rosiile cu gust de vara, nu fade cum sunt cele de import de la noi), prajiturile foarte bune. In general, mancarea este ca la mama acasa (mama bulgaroaica bineinteles), mai mult tocanite si fripturi, dar foarte bune toate.

Cine doreste gratare, exista restaurantul Barbeque, unde te asezi la masa si esti servit cu meniul zilei. Daca nu te saturi, nu te opreste nimeni sa mananci si la restaurantul principal. Mai exista si un restaurant italian, in acelasi sistem, dar noi nu l-am incercat.

Nu cred ca poate sa ramana nimeni flamand.

Bautura este de calitate rezonab ila, berea buna dar nu foarte alcoolizata (eu consider ca este bine asa, ca sa tina de sete si sa nu te bata soarele si berea in cap prea repede) Vinul este baubil, spre deosebire de alte hoteluri din Bulgaria. Noi suntem foarte pretentiosi la vin, totusi ii dam o nota de 7-8.

Dintre tarii, cel mai apreciat a fost coniacul si apoi rakia.

Au echipa de animatori, care se straduiesc sa faca atmosfera, copiii au seara mini disco si ziua sunt animatori care se ocupa special de ei. Unul dintre animatori vorbeste romaneste si traduce la toate activitatile pentru romani.

In general, hotelul la interior este mai rece si mai comunist, dar exteriorul este absolut deosebit. Au o pajiste imensa in jurul piscinei, unde au amenajat locuri de joaca pentru copii (cred ca parintii vor aprecia in mod deosebit aceasta pajiste unde pot supraveghea copiii de aproape sau de departe, functie de varsta.

De plaja nu pot spune prea multe, vremea a fost prea rece pentru a putea sta la malul marii. Pana la mare sunt de coborat niste trepte destul de mari, este ceva mai greu pantru oamenii cu probleme de mers si pentru parintii cu carucioare.

Fata de anul trecut, au largit plaja, au adaugat foarte multe sezlonguri, au marit numarul de baruri. Eu consider ca se preocupa de turisti, sa le faca sejurul cat mai placut, inca mai construiesc ceva pe langa plaja, (nu se vede ce) desi sunt vremuri de criza.

Masinile sunt parcate gratuit, in interiorul complexului, care este ingradit si pazit, cu intrare pe la bariera.

Referitor la statiunea Constantin si Elena, eu NU o recomand tineretului dornic sa se distreze prin dicoteci si cazinouri, nu o sa gasiti asa ceva pe aici. Este o statiune foarte linistita, pentru parinti cu copii mici, pentru grupuri de prieteni si pentru oameni mai in varsta.

Un mare avantaj este piscina cu apa termala, aflata chiar langa hotel. Noi ne-am petrecut multe ore acolo, cand vremea este mai rea. Vara cred ca este prea cald pentru aceasta piscina. Presupun ca face bine si la sanatate, am vazut multi bulgari si nemti care beau apa direct de la izvor, desi apa este FOARTE fierbinte (48 grade).

Singura critica, programul de all inclusive l-au dat doar in engleza sau germana. Pentru noi nu a fost problema, dar erau romani care nu intelegeau ce au inclus si ce nu. Eu am traducerea in limba romana, poate webmaster sa o includa cumva.

Concluzia: grupul nostru a fost mare, si de toate varstele, de la 11 luni la 73 ani, din mai multe zone ale tarii, si toata lumea s-a simtit bine, nimeni nu a avut probleme de stomac, ne gandim sa revenim in septembrie

Trimis de Lumi in 25.05.10 10:25:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena - Ralitza, Balcic - Mistral si Elite, Nisipuri - Arabela si Odessos, C-tin si Elena - Azalia si Dolphin Marina

VIZUALIZĂRI: 3216 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lumi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera cu doua paturi duble

cosminp
[25.05.10 10:46:46]

interesant si curios de bun reviewul pe care l-ai scris. eu am fost acolo si nu am deloc impresii asa de bune.

ceva poze nu ai?

kmy
[25.05.10 11:21:13]

Nici o neplacere la acest hotel? Totul a fost minunat?

[25.05.10 11:41:33]

Ca neplaceri as spune asa:

am ajuns pe la 11.30 dimineata, dar nu au vrut sa ne dea camera pana la ora 14. Nu am putut lua pranzul in ziua respectiva.

La plecare, cand predai camera iti iau bratarile de all inclusive si iti dau voie sa mananci pranzul la restaurant, dar nu ai voie sa mai iei nimic de la alte baruri.

Cam asta ar fi negativ, dar asta e regula lor. La alte hoteluri erau mai deschisi in privinta intrarii si iesirii

valimi
[25.05.10 12:40:02]

Si pe mine m-a deranjat in Nisipuri la Arabella ca la receptie habar nu aveau romaneste, cu toate ca turuiau aceeasi fraza in "bulengleza", pe care o puteau invata si in limba majoritatii turistilor din hotel.

In rest, la baruri, restaurant, discoteca, comunicau OK pe romaneste.

tatiana78
[03.06.10 10:19:11]

Am fost si eu anul trecut si am fost multumita. Nu inteleg neplacerile celor care au mai scris pe aici.

Si nu mai inteleg de ce sunt asa de revoltati daca ai o impresie buna si o postezi???

[03.06.10 11:24:57]

Eu cred ca oamenii au asteptari diferite de la un hotel sau altul. Este clar ca nici un hotel nu este perfect, poate doar Burj Al Arab, important este ca din parerile noastre ale tuturor, fiecare viitor turist sa poata sa aleaga hotelul potrivit asteptarilor lui.

angibv*
[01.07.10 00:35:21]

Cred ca unele din persoanele care vorbesc de bine vis a vis de unele hoteluri de pe litoralul bulgaresc sunt ori angajati ai acestor hoteluri ori angajati sau proprietari ale unor agentii de turism de cea mai proasta calitate.

Cine poate spune ceva de bine de Grand Hotel Varna ori este angajat al acestui hotel ori nu stie ce inseamna 5 stele sau 4 stele. Acestui hotel nici cu indulgenta nu i-as acorda 3 stele. Atentie mare cei ce cititi aceste review-uri. Nu va lasati pacaliti ca veti pati ca si noi. Adica veti merge cu sacul la pomul laudat si o sa constatati ca nu veti avea ce sa puneti in el.

fluturas1*
[29.08.10 22:56:37]

Este un hotel o.k. Este posibil să mai vin aici şi în viitor.

[01.09.10 09:34:35]

@angibv

Faptul ca tie nu ti-a placut acest hotel nu este un motiv sa ma faci pe mine angajata a hotelului sau agentie de turism. Cred ca am dreptul sa imi placa sincer hotelul, ca dovada ca am fost din nou la ei chiar weekendul trecut. Si a fost chiar mai bine decat in primavara, au avut mai multe baruri deschise pe plaja, restaurant pe plaja, mai multe distractii pentru copilasi. Nu am vazut nici o coada nicaieri, nici in restaurant, nici la baruri.

Eu compar hotelul cu experientele mele bulgaresti de pana acum, care cuprind, din 2005 pana acum urmatoarele:

Balcic - hotel Elite si hotel Mistral

Albena - hotel Ralitsa Superior si hotel Slavuna

Nisipurile de Aur - hotel Arabela (pe vremea cand era Riu) si hotel Odessos

Constantin si Elena - hotel Azalia, hotel Dolphin Marina si hotel Grand Varna

Obzor - hotel Miramar.

Tu cu ce hoteluri compari cand faci comentarii rautacioase? Ca pe site vad ca nu ai postat impresii decat despre hotelul asta.

Oricum, sincer iti recomand pentru vacantele viitoare doar hoteluri din Turcia, dar nu oricare hotel de 5 stele, ci doar cele cu preturi peste 2000 euro/saptamana/persoana. Atunci probabil o sa te intorci multumita si nu dezamagita din vacanta ta.

[01.09.10 11:14:20]

@Lumi poate gasesti putin timp si ne povestesti despre celelalte experiente de vacanta la hotelurile mentionate de tine. Ar fi util si cred eu foarte apreciat.

[01.09.10 11:26:01]

Dupa cum am spus, o parte din experientele mele de vacanta sunt destul de vechi, din 2005, 2006, 2007, 2008, de aceea am considerat ca poate nu mai sunt de actualitate. Daca credeti ca pot fi de folos, am sa scriu cu placere.

Despre hotelurile la care am fost mai recent, am scris deja.

mihhha
[14.03.11 17:41:34]

Buna,

Cum a fost apa din piscina interioara? In piscina exterioara ati facut baie? Era apa ok in mai?

[15.03.11 10:54:40]

Apa era OK si un piscina interioara, si in cea exterioara (de fapt cele doua piscine comunica). Am putut face baie, pentru ca a fost vreme frumoasa. Daca e vreme urata, puteti merge la piscina cu apa termala, care este foarte aproape

[04.05.15 18:52:31]

Autorul acestui articol a încărcat recent un al treilea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B. 10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

angibv*, cosminp, fluturas1*, kmy, Lumi, mihhha, tatiana78, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Varna Hotel: