ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2018
JUL-2018
PREŢ SEJUR: 1700 euro
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Club Nena HV-1 [Kizilagac]5

O oaza de relaxare pentru familiile cu copii

Voi prezenta câteva idei ca sa completez ceea ce nu s-a scris deja.

Din aeroport am făcut 2 ore cu autocarul (noi am fost a-5a oprire).

Hotelul este simplu, are un lobby modest fără turcisme cu mult sclipici.

Camera medie, cat se poate de normală cu minibar (unde găsești doar apă) și fără seif. Exista seif doar la recepție contra cost.

Tot ansamblul hotelier se afla pe un domeniu mare plin de verdeață ceea ce e excelent daca vrei sa faci o plimbare.

In schimb daca ai de mers de la mare in camera pentru că ai uitat cine știe ce mărunțișuri, nu mai este așa distractiv după câteva drumuri.

Restaurantul e suficient de mare (în timpul săptămânii), doar in weekend am simțit că e neîncăpător. Terasa e suficient de mare și doar o porțiune mica din ea e afectată de fumul grătarelor din zona 'live cooking'.

Nu mi-au plăcut câteva lucruri în schimb:

1. Mâncarea e aranjata aiurea, adică etichetele sunt de multe ori puse greșit și găsești același fel de mâncare în multe tăvi amplasate în diverse locuri. E ok că au redundanta dar e enervant să deschizi in locuri diferite tăvi cu aceași mâncare.

2. Pe partea de patiserie înafara de baclava nu ai nimic apetisant. Mai găsești vreo 2 feluri de prajituri cu același gust dar 10 culori diferite. Trăiască colorantul alimentar.

Barul e foarte sărac, adică ai bere Efes (nu mă plâng), vodca, gin, vin turcesc și celebrul Falez (adică suc la TEC).

Dat fiind că e plin de ruși mă așteptam că vodca sa fie de calitate. Greșit: e oribila și încă nu înțeleg cum de e băută de ruși. Așa că m-am mulțumit cu bere și gin cu Sprite la TEC (Falez).

Vinul e o gluma, dar asta știam deja de la ghid că în Turcia nu se face vin de calitate.

Jidveiul care se găsește la noi la 15-20ron sticla e Dumnezeul vinurilor pe lângă asta turcesc.

Engleza e o limbă aproape inutilă, daca ști rusă sau germană ești asigurat.

Altfel ceri 'water' și primești 'wine' (se putea și mai rău, adică invers)

Echipa care face atmosfera e de nota 10. Nu am găsit nimic să le reproșez. Familiile cu copii sigur o sa aprecieze 'mini-disco'. Oamenii aia au energie. Cel puțin la început de iulie aveau.

Piscinele pentru copii au fost foarte apreciata de fica-mea, dar nu același lucru pot sa spun despre mare. Din păcate intrarea în mare nu va fi pe gustul celor mici fiind prea abrupta și cu pietre.

Parcul de joaca pentru copii a fost deasemenea un succes.

Hotelul își zice că e de 5 stele, dar în realitate mai mult de 4 stele nu are. Ori hotelurile de 5 stele unde am mai fost ar trebui să aibă 6.

Per total ne-am simțit bine, daca nu mergi cu așteptări (sau fițe) totul o sa fie bine.

Trimis de cpsorin in 11.09.18 23:52:25
Validat / Publicat: 12.09.18 00:37:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek, Finike

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cpsorin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmasterX [12.09.18 00:35:58] »

@cpsorin: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

-------

Văd că sunteți încă acolo (sau în zonă). Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile întrebări / răspunsuri, de multe ori foarte utile — în direct, de la "faţa locului".

Completări, ajustări (inclusiv în privinţa notelor şi calificativelor acordate) — pot fi aduse prin rubrica ecouri, la finalul sejurului.

---------

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 28&ridAnt=89769

cpsorin [12.09.18 07:57:16] »

Da, sunt în Turcia dar la alt hotel (Spice). Îmi voi face timp să scriu un review înainte să plecăm.

cpsorin