ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2010
ÎNSCRIS: 10.05.10
JUN-2009
4 AD. + 1 COPII

Salina Praid si Casa Piratilor

Am fost vara trecuta cu socrii si restul familiei mele - adica sotul si fetita la Praid, special pentru a face o cura de aerosoli de salina pentru cea mica. Am ales sa fim cazati la Casa Piratilor, o pensiune aflata la aproximativ 150-200 de metri de intrarea in salina. Cazarea a fost foarte OK, tariful in jur de 100 lei pe noapte pentru camera dubla, mic dejun inclus. Ce mi-a placut la aceasta pensiune au fost 2 aspecte - faptul ca avea piscina cu apa calda (si era minunat sa ne balacim noaptea cand era racoare in apa care avea vreo 36-37 de grade Celsius - va recomand sa lasati prosoapele pe-aproape) si un loc de joaca superb pentru copii, sub forma de corabie de pirati pe care cei mici puteau face diverse activitati. Mai au acolo si un teren de baschet dar si masa de ping-pong sau trambulina pe care cei mici pot sari in voie. Daca as avea de comentat ceva care a ajuns sa ma deranjeze a fost faptul ca nu s-a facut curatenie in camera timp de 7 zile, cat am stat noi. Prosoapele s-au schimbat de-abia in a 4-a zi cand am rugat de 3 ori la receptie sa fie trimisa doamna care face curat ca sa le schimbe si am sfarsit prin a ridica tonul... Hartie igienica am primit doar dupa lungi tratative si dupa ce ne cumparasem noi deja. Poate anul asta si-au imbunatatit serviciile... Mancarea este foarte buna, portii mari si preturi modice.

Despre salina ce as putea spune? Drumul cu autobuzul dureaza cam 10 minute, uneori e nevoie sa asteptati pana se incarca de calatori, insa nu sa devina plictisitor.

Este recomandat sa se stea minim 2 ore in salina, pentru ca aerosolii sa-si produca efectul.

Urcarea si coborarea se face pe aproximativ 280 de trepte din lemn, nu abrupte, insa destul de multe incat sa va mareasca ritmul cardiac. Sunt insa, la urcare bancute, pe care cei care obosesc se pot odihni.

In ultima zi am mancat in restaurantul care se deschisese chiar in acea zi, in salina, mancare foarte buna, putin mai scumpa, dar daca te gandesti e si normal, totul se transporta de la suprafata.

In salina exista multe locuri amenajate pentru copii, unde cei mici se pot juca in avioanele sau trenuletele sculptate in lemn sau se pot da in leaganele si topoganele special construite pentru ei. Am avut neplacuta surpriza sa constat ca desi erau puse anunturi pe fiecare leagan ca acestea sunt exclusiv pentru copiii sub 14 ani, se dadeau si adulti, majoritatea supraponderali... Pacat ca nu ajungem sa ne educam nici macar prin pancardele care pe alte popoare le-ar jigni...

De asemenea, in salina exista 3 chioscuri din care puteti cumpara mancare si bautura dar si sare sau aparate pentru inhalat aerosoli pentru a face terapie acasa.

Mai exista o capela frumoasa, cu un altar sculptat din lemn. Cand am fost am prins un cor care venise acolo ai carui membri au cantat cateva cantece bisericesti. Ecoul creat de salina a avut un efect superb, efectiv emotionant, desi nu pot spune ca sunt innebunita dupa cantece bisericesti!

Exista in salina si mese si bancute, multe la numar, pe care cei veniti acolo pot lua masa sau se pot odihni.

Un parc subteran amenajat acolo, cu intrare (parca 10 lei de copil) le ofera copiilor ocazia de a se juca pe imensele topogane gonflabile sau pe trambulinele existente. In acel parculet se gasea si o pista de carturi pe care copiii mai mari puteau conduce masinute.

M-am simtit bine la Praid si cred ca ar fi trebuit sa stam mai mult ca aerosolii sa-si produca efectele benefice.

La iesirea din salina exista un strand cu apa sarata folosita pentu tratamentul diverselor afectiuni. Intrarea era in jur de 15 lei de persoana. Apa este atat de sarata incat pluteam fara probleme. Daca ajugneti pe acolo este pacat sa nu faceti o baie.

Trimis de spezam in 24.05.10 18:04:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRAID [HR].

VIZUALIZĂRI: 4027 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (spezam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[24.05.10 19:14:42]

cred totusi ca ar fi o idee mai buna sa scrii separat despre pensiune. astfel vor putea sa fie gasiti si de alti clienti potentiali.

biancuta
[25.05.10 08:19:10]

Foarte utila descrierea. Din cate stiu, este bine a se sta in salina apx. 4 ore/zi, timp de 10-14 zile. Un vot din partea mea.

kmy
[25.05.10 11:34:56]

citind reviewurile tale scurte despre obiectivele din Paris, era sa te sar cu acest review, dar de data asta mi-a placut si ai un vot de la mine.

spezamAUTOR REVIEW
[25.05.10 12:24:57]

Multumesc in primul rand pentru vot. In al doilea rand, kmy, in privinta parerilor scurte, incerc mereu (ca si in acest subiect, de altfel) sa scot in evidenta lucrurile pe care le stiu si care NU s-au mai scris. Cred ca decat o polologhie despre nimic nou, mai bine cateva cuvinte care sa fie utile, nu? Calatorii placute si zile frumoase!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[01.07.10 12:14:04]

Un SB grabnic vine catre tine, dar esti datoare-acum cu poze care ne-ar prinde bine.

Cautand pe site despre cazare la Casa Piratilor am dat si peste site-ul lor click aici

Poate le va fi util intr-adevar si altor pasionati in ai calatoriilor, pentru cazare, masa sau divertisment, asa cum a spus si Dragos.

Cat despre salina de la Praid am auzit multe lucruri benefice despre ea, iar cine e interesat am gasit aici si site-ul pentru detalii suplimentare click aici. Sper ca v-am fost de folos !

spezamAUTOR REVIEW
[02.07.10 02:01:54]

Din pacate majoritatea pozelor pe care le-am avut (peste 12000) dinainte de ianuarie 2010 le-am pierdut fiindca mi s-a stricat hardul. Iar recuperarea lor ma costa 400 euro, bani pe care nu pot sa-i scot din buzunar in perioada asta... Imi pare f rau ca nu va pot ajuta cu poze. Aveam poze superbe din zona aia!

biancuta, dananecula, domidoc, kmy, spezam
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Praid: