ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2018
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 30.08.18
AUG-2018

Rhodos - insula unde totul este posibil

Pentru inceput, mi-ar placea sa spun ca insula Rhodos este locul care poate satisface si cele mai pretentioase dorinte. Fie ca doresti sa stai sa te relaxezi pe o plaja, unde ai tot ce iti poti dori, sezlong, umbrela, bauturi racoritoare, mancare adusa special pentru tine, fie iti doresti sa descoperi insula, Rhodos este insula perfecta.

Noi am ales sa descoperim insula si am vrut sa vedem cat mai multe plaje. Stiind acest lucru, am ales un hotel cu demipensiune, deoarece stiam ca vom pleca de dimineata si ne vom intoarce seara.

Hotelul se numeste Mitsis La Vita 4*, din Rhodos. Acest hotel ne-a oferit o camera imensa, unde am avut toate conditiile necesare. Aerul conditionat era tot ce iti puteai dori dupa o zi calduroasa petrecuta pe culmile Rhodosului.

Mancarea a fost excelenta. Puteai manca tot ce iti puteai dori si nu numai. De multe ori, am intalnit mancaruri de care nici nu stiam ca exista sau retete gen Master Chef. Dulciurile de-a dreptul exceptionale ne-au incantat seara de seara. Micul dejun a fost cel mai bogat dintre cate am incercat de-a lungul anilor. Bucatari profesionisti erau acolo numai pentru tine.

Punctele cu minus pentru hotel ar fi: lipsa balconului si vedere partiala la plaja, cu toate ca pe bilet scria vedere la mare. Dar nu pot sa spun ca ne-au deranjat aceste aspecte. Noi ne-am bucurat de cinele bogate facute de bucatari in fata noastra, precum si de delicioasele clatite la micul dejun gatite perfect de catre o doamna rusoaica amabila.

Pana sa alegem Rhodosul, am mai vazut Lefkada, Creta si Palma de Mallorca. Ce are Rhodosul si nu au celelalte destinatii este un transport in comun extrem de bine pus la punct. Pana acum, am ales mereu fie de la agentia de la noi, fie de la alte companii excursii optionale. Acum, insa, am calatorit foarte mult, dar numai cu transportul in comun. Autobuzele erau bune si cel mai important lucru este faptul ca punctualitatea era la ea acasa. Din Rhodos ajungeai peste tot unde vroiai. Tabelele cu trasee le gasesti si pe internet si te poti informa extrem de usor.

Destinatia unde am petrecut cel mai mult timp cu autobuzul a fost de 1 ora si jumatate, si anume, la Lindos. Aici, ai multe de vizitat. Este cea mai cautata destinatie de pe insula. Peste tot vei vedea oameni care vand excursii in aceasta destinatie, insa cu vaporul vei acoperi mai multe destinatii in aceeasi zi, iar la Lindos vei putea sta maxim 3 ore, ceea ce este extrem de putin.

Plaja de la Lindos este superba si vei putea petrece timp cat doresti de mult daca vei alege autobuzul. Totodata, cetatea este ceva de vis. 12 EURO costa intrarea, insa merita pe deplin. Tot in aceasta zona, se afla plaja St. Paul's Bay, locul unde se spune ca Sf. Petru s-a adapostit aici de o furtuna, loc creat de un fulger, special pt a-I feri. Plaja este perfecta pentru snorkeling. Noi am ales sa venim de 2 ori: o data sa ne bucuram de Lindos si de cetate, iar a 2-a oara sa descoperim St. Paul's Bay.

O alta plaja deosebita este Kallithea, un loc desprins dintr-o poveste. Mie, personal, mi-a placut cel mai mult aici. Apa era de-un albastru cristalin, iar privelistea te lasa fara cuvinte, datorita reamenajarii centrului Kallithea Springs, unde inainte lumea obisnuia sa vina pentru tratamente cu apa termala. In acest loc, beneficiezi de sezlong gratuit. Intrarea este de 3 EURO, insa este necesar sa se consume macar o bautura. Preturi avantajoase atat la mancare, cat si la bautura. Totodata, noua ne place extrem de mult sa inotam, asadar de la Kallithea am ajuns la Blue Cave, fara a cumpara pachet de scuba care te aducea aici si te lasa jumatate de ora. Am putut sa ne bucuram de aceasta pestera cat am vrut. Pentru iubitorii de snorkeling este o adevarata placere.

Urmatoarea plaja despre care vreau sa va povestesc este plaja Tsambika. Autobuzul te aduce pana pe plaja. Sezlongurile sunt numeroase si cu greu risti sa un prinzi loc. Noi am ales sa mergem aproape de capatul plajei, deoarece aici apa era mai cristalina. Cel putin, asa ni s-a parut noua. Atentie! Numai sa nu mergeti pana in capatul plajei, asta daca nu preferati o plaja de nudisti. Ceea ce ne-a impresionat aici a fost multitudinea de pesti pe care ii poti zari usor facand snorkeling. Pentru prima data am inotat langa pesti care masurau mai mult de 50 cm si, totodata, fundul apei era atat de vizibil inca puteai vedea scoicile miscandu-se. Pentru noi a fost cu totul si cu totul inedit.

De asemenea, o alta plaja populara este Anthony Quinn Bay. Plaja este ingusta, iar stancile sunt langa tine. Totodata, te poti feri de soare, stand sub un copac. Sezlongurile sunt multe la numar, insa daca doresti sa prinzi unul, va trebui sa vii de dimineata, deoarece plaja este cautata de toata lumea. Anthony Quinn Bay este locul unde obisnuia actorul sa vina sa inoate. Nu degeaba a ales aceasta plaja, deoarece este extrem de frumoasa. In apa sunt numeroase pietre, pe langa care inoata multi pesti. Acest peisaj este unic.

La 10 minute de mers pe jos, se afla plaja Ladiko, asemanatoare de Anthony Quinn Bay. Noi am preferat sa le vedem pe amandoua.

Toate aceste plaje se afla pe coasta de est. Acestea sunt cu mai putine pietre sau chiar sunt doar cu nisip. Vantul nu bate aproape deloc, insa pe coasta de vest acesta bate extrem de tare, deoarece te afli spre Marea Egee, coasta estica aflandu-se spre Marea Mediterana. Plajele de la coasta de vest au o apa mult mai albastra, desprinsa parca din Maldive, insa claritatea apei nu este favorabila pentru snorkeling. Plaja din Rhodos, Elli beach este plaja unde se afla si hotelul Mitsis la Vita 4*. Foarte bine amenajata, insa trebuie sa va pregatiti sa gasiti valuri extrem de mari. Plajele de langa Elli beach, la cativa km sunt Iallyssos si Ixia, unde poti practica wind-surf.

Cat despre orasul Rhodos, vreau sa spun ca este superb. De fapt, intregul oras vechi este o cetate, plina de restaurante, baruri, cafenele, taverne, magazine, bijuterii etc. Nu te poti plictisi nicidecum. Poti alege sa iei fiecare magazin pe rand sau sa te plimbi jur imprejurul cetatii, unde nu este asa aglomerat. Orice ai alege, centrul vechi al orasului iti va lasa o parere extrem de buna.

In concluzie, recomand aceasta destinatie, iar noi, cu siguranta, ne vom intoarce. A ramas in inima noastra pentru totdeauna.

Trimis de karin.foszto in 31.08.18 19:39:06
Validat / Publicat: 31.08.18 20:12:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Lefkada Creta

VIZUALIZĂRI: 2297 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (karin.foszto); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Kallithea Springs
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[31.08.18 20:12:15]

Bun review de debut, merită rrremarcat

@karin.foszto: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

@karin.foszto, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Mutat în rubrica "Mitsis La Vita Beach Hotel, RHODOS TOWN" (nou-creată pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

krisstinna
    [01.09.18 07:44:52]

@karin. foszto: Parcă ești o păpușică, atât ești de frumoasă

Felicitări pentru vacanță și articol!

[01.09.18 09:10:22]

[01.09.18 22:20:59]

@karin. foszto: Bun venit! si succes in continuare. Foarte frumoasa excursia, iar tu esti minunata.

SB acordat cu mare drag.

karin.fosztoAUTOR REVIEW
    [01.09.18 23:29:36]