ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2018
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 21.10.17
AUG-2018

Surprinzator de bine

Este primul review aici, dar cum am beneficiat din plin de impresiile de pe acest site, am considerat corect sa contribui si eu cu ceva.

Ultimul concediu pe litoralul romanesc l-am facut in 2004 si a fost un dezastru total (la un hotel de 3 stele, ceea ce insemna mult la acea vreme, cel putin pentru mine).

De atunci am facut toate concediile din vara afara (Turcia - Antalya, Spania - Costa del Sol si Costa Brava, Portugalia - Caparica, Grecia - Thasos). Am testat cam toate variantele, all inclusive, demi-pensiune, fara masa (doar cazare).

Anul asta am zis sa mai dau o sansa litoralului romanesc. Desigur, a contribuit la asta si celebrul tichet de cazare, avem si un bugetar in familie :)

Am optat pentru o varianta de tip all-inclusive si am ales sudul litoralului pentru ca il cunosc mai bine (am fost cel putin de 20 de ori in zona Saturn-Olimp pana in 2004) si il consider mai linistit si recomandat familiilor cu copii si parinti mai "tomnatici", cum suntem noi (sper sa nu se considere jigniti parintii tineri).

Am cam strambat din nas la pret, aproximativ 5400 lei pentru 3 persoane (doi adulti si un copil de 12 ani), 5 nopti, in perioada 22-27 august.

Cunoasteam in mare locatia (hotelul pe exterior si plaja) dar, dupa cum s-a precizat, hotelul a fost supus unei renovari, semnificative, as spune eu, asa ca nu stiam exact la ce sa ma astept (un pariu cam scump daca e sa-l pierzi, nu?).

Ei bine, supriza a fost mare si foarte placuta. O sa incep cu ce mi-a placut, pentru ca asa e corect, iar aspectele negative sunt oricum putine.

Parcarea: asa cum a precizat si autorul review-ului anterior, "maratia", hotelul are doua parcari foarte mari, pazite. Accesul se face controlat, exista bariere si paznici, iar din ambele parcari se poate intra foarte usor in hotel. As estima ca exista peste 100 de locuri de parcare (sper sa nu ma insel), ceea ce e foarte important intr-o zona in care masinile sunt parcate aproape una peste alta! E un adevarat cosmar sa gasesti locuri de parcare la multe dintre hotelurile din zona.

Receptia: Personalul de la receptie este foarte amabil si eficient. Check-in-ul si check-out-ul s-au derulat rapid, fara nici o problema, iar tinerii de la receptie au zambit in permanenta. Mentionez ca (din vina mea, am apasat aiurea pe butoane) le-am cerut de doua ori sa vina in camera sa-mi rezolve o problema cu safe-ul, in interval de 5 minute. Au venit, amabili si cu zambetul pe buze si au rezolvat problema. De asemenea, la check-out au verificat foarte discret camera. Mi-au dat sa completez un formular de feed-back si nici macar n-am observat cum au facut verificarea (sms la personalul de pe palier?). Habar n-am, dar totul a fost discret si n-am auzit pe nimeni strigand in telefon "verifica camera x... "

Interior hotel: 4 lifturi pe palier (Kone - sper ca e voie sa dau nume de firme), deci nu s-au uitat la bani, au pus lucruri de calitate. Temperatura pe culoare placuta (deci nu s-au uitat la bani nici cand vine vorba de AC in spatiile comune). Dozatoare pe apa pe fiecare palier. Pe scurt o ambianta placuta si o orientare spre client evidenta.

Camere: da, cum s-a specificat pe site, nu au avut cum sa le mareasca. Sunt mici, dar le-au renovat frumos, si le-au mobilat inteligent, cu dulapuri modulare. Exista mini-frigider in camera. Usa de la balcon e dubla, are si o protectie cu plasa pentru insecte. Televizorul era Samsung cu diagonala destul de mare, deci nici aici n-au facut economii. Cred ca era smart, dar nu bag mana in foc, nu l-am butonat prea mult. AC-ul era sub forma centralizata, deci silentios. Nu racea foarte rapid, dar cum nu existau restrictii, il lasam pornit cat era nevoie si isi facea treaba. Se facea curatenie zilnic in camera si se schimbau prosoapele, iar dupa 3 nopti s-au schimbat asternuturile. In fiecare zi se puneau in camera sticle de apa plata de 0.5 l (una de persoana). Pare putin, dar cu sucuri si alte bauturi la discretie, inclusiv dozator de apa pe palier, era OK.

Baia: a fost foarte bine descrisa de "maratia". Adaug si eu ca zona de dus era foarte bine separata de restul baii printr-un perete de sticla cu usa rabatabila, bine etansata. E foarte important, stiti cate dusuri se fac la mare si ce aiurea e cand ai permanent balta in baie. A, da, robinetele erau Kludi! (din nou, nu au facut economii la lucrurile importante). Exista de asemenea un ventilator in baie. Nu prea l-am folosit, mi-e frica de combinatia curent electric - vapori de apa. Probabil ca era totusi special proiectat pentru asa ceva. Lampa din baie era! A da, era apa calda la orice orice ora, iar presiunea era mare.

Restaurant: aici a fost cea mai mare surpriza. As mentiona in primul rand echipa de tineri care intretinea curatenia si debarasa mesele. Cred ca erau elevi la vreun liceu de profil (turism), in practica. Ei bine, erau extrem de eficienti. Sala era curata ca o farmacie la inceputul fiecarei mese, debarasau extrem de rapid, erau politicosi si majoritatea cu zambetul pe buze. Exista un responsabil de sala, un adult, care conducea echipa de tineri si care isi facea extrem de bine treaba. Mai cu o gluma, mai cu o amenintare voalata, dar totul mergea struna. L-am vazut si punand mana la treaba, cand cineva a scapat o farfurie pe jos, deci era genul care impunea prin exemplu.

Tot despre restaurant: n-as fi crezut ca se poate asa ceva la noi in tara. Sincer. Am fost de 5 ori la all-inclusive in Antalya, deci am cat de cat un termen de comparatie. Mancare foarte buna, foarte variata si totul de foarte buna calitate. Cel putin 4 feluri de aperitive (salata de icre, salata de vinete cu si fara maioneza, salata boeuf, humus, zacusca de vinete, zacusca de peste - sunt mai mult de 4, nu?), cel putin doua supe/ciorbe si cel putin 7 feluri principale. Plus nenumarate legume crude, fierte, murate si garnituri. Cel putin 4 feluri de paine si doua prajitoare de paine. Fructe proaspete (mere, piersici, pepeni, struguri) si compot (ananas si piersici). Trei feluri de paste la fiecare masa de pranz si cina. Patru feluri de omlete + oua-ochiuri si oua fierte la micul dejun, crenvursti de pui + crenvursti de porc, multe feluri de mezeluri si branzeturi. La fiecare masa (inclusiv mic-dejun) exista posibilitatea de a alege intre cel putin 3 feluri de carne (porc, vita, pui). De multe ori existau si optiunile curcan, peste si fructe de mare.

Felicitari doamnei chef care coordona bucataria!

Exista si o zona unde se servesc bauturi (sucuri la dozator, bere la halba, vin si alte bauturi alcoolice). Exista si un automat de cafea.

Exterior hotel: aici se vede un pic criza de spatiu. Au reusit totusi sa faca o terasa cu sezlonguri si un bazin, stil "infinity pool" foarte OK. Se poate si inota, se poate si lenevi in el. Cred ca are vreo 70 m lungime si cam 5 m latime. Nu sunt fan al bazinelor, prefer marea, dar a mi-a placut. In apropierea bazinului e cam criza cu locurile pe sezlonguri (desi, daca mergeai pe pe la 8.30 gaseai locuri). La 20 de metri mai departe exista insa o alta zona de sezlonguri unde gaseai in permanenta locuri. E drept, trebuia sa faci vreo 25 de pasi! In zona terasei este amenajata si o zona tip scena, unde aveau loc spectacole seara. Pareau in regula, dar nu pot sa spun prea multe, pentru ca nu am asistat la nici unul.

Exista si un bazin mic, pentru copii, precum si o zona gen aqua-parc, cu trei tobogane destul de mari. E un plus, tinand cont de faptul ca au avut la dispozitie un spatiu foarte limitat. Tot in zona respectiva sunt si dusuri exterioare, pentru cei care vin de pe plaja si vor sa se spele de nisip, sau pentru cei care intra/ies din bazine.

Plaja: hotelul a inchiriat o zona foarte mare de plaja, cu multe sezlonguri (as zice ca sunt peste 200). Aici nu e nici o problema, in permanenta sunt sezlonguri libere. Intr-adevar, in apa mai sunt ceva pietre, dar plaja respectiva e cunoscuta pentru asta. In zona exista si un chiosc unde pentru cei cazati la hotel se servesc bauturi (sucuri la dozator si bere la halba), tot in regim all-inclusive.

Ce nu mi-a placut (da, trebuie sa mai si carcotesc):

- pretul este totusi cam mare (aproape cat 7 nopti la un hotel de 4 stele in Spania pe Costa del Sol, daca scazi costul transportului cu avionul. E drept, doar demipensiune, nu all-inclusive);

- zonele verzi din fata hotelului, intre strada si parcarea hotelului nu sunt ingrijite (presupun ca nu sunt proprietatea lor, dar ar putea fi gasita o solutie, cred);

- cafeaua de la dozator (ma rog, e dozator, dar...);

- oferta de dulciuri nu e la inaltimea celorlalte feluri de mancare (nu sunt rele, dar nici spectaculoase, si parca e pacat, contrastul e mare). Cred ca sunt facute acolo, majoritatea, si probabil nu pot face fata (inca) la dublul rol de restaurant si cofetarie.

In concluzie: se vede clar orientarea spre client (suna putin a "limbaj de lemn"), dar credeti-ma, nu e. Au investit mult si se vede efortul de a face oamenii sa se simta bine. Financiar presupun ca e un mare risc, e clar ca deschizand doar la 1 iulie anul asta nu vor face profit, in locatia asta (am vazut ca mai au si altele). Sper sa mentina si sa imbunatateasca standardele. E un semn ca se poate face turism de calitate si la noi.

Nu stiu daca voi reveni, de obicei nu merg de doua ori in acelasi loc, dar cu siguranta il voi recomanda cu caldura!

Trimis de radu.breaz in 29.08.18 19:41:46
Validat / Publicat: 29.08.18 22:15:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA.

VIZUALIZĂRI: 1451 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (radu.breaz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.08.18 19:54:14]

Bun review de debut, merită remarcat.

@radu.breaz: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 01&ridAnt=89243

• Alte impresii din această RUBRICĂMera Onix Resort (ex Onix & Safir) [Cap Aurora]: