ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2018
AUG-2018

Foarte nemulțumit
Către satisfăcător
Sub orice critică

Dezinteres total fata de turist

Am rezervat la aceasta pensiune in urma clasificarii foarte bune pe un binecunoscut site de turism, evaluare data de turisti 9,2 din 10. Ajunsi insa acolo am constatat ca lucrurile nu erau chiar atat de roz, chiar dimpotriva.

Doamna de la receptie era si ospatar, de fapt orice ospatar era atunci in receptia bar prelua si turistii care veneau sa se cazeze.

Asadar, cazati de respectuva ospatarita, am intrat in camera, unde persista un miros puternic de spray odorizant, mai tarziu am inteles si de ce. Intrarea in baie a fost un soc, vasul de toaleta era murdar!!! La prima impresie am crezut ca era nespalat de la turistii cazati anterior, insa incercand sa il curaram noi, am constatat ca era o depunere in timp de mizerie, rugina, piatra... dezgustator!!! Iar dupa ce trageai apa, mai asteptai minim un sfert de ora sa il foloseasca si urmatorul, deoarece presiunea apei era extrem de mica.

La dus, la fel de mizerabil, mucegai si depuneri de mizerie, suportul pentru sapun era inferct, plin de apa cu alge rosiatice, semn ca nici macar acesta nu fusese dezinfectat de curand. Usile cabinei de dus culisau aiurea, mai ca iti era tema sa le inchizi.

Mocheta de de jos a inceput sa emane un miros greu spre seara, dupa ce s-a aerisit mirosul sprayului de camera, sub pat era plin de praf.

Pe balcon ne astepta o scrumiera deja murdara, maduta si scaunele de ademenea murdare, balustrada murdara, lampile pline de panze de paianjen... pacat de vederea spre lac.

Curatenia in camera, pe timpul sejurului a fost inexistenta, nuci macar cosul de gunoi nu a fost curatat... am renuntat sa reclamam deoarece toti erau derutati, nimeni nu stia cand si cum se face curat in camera, intregul personal era dezinteresat.

Ca sa nu mai mentionez ce mutre acre schitau cu totii, cu cata greutate se ridicau de pe scaun pentru a onora o comanda la restaurant si ce priviri ostentative aruncau... nici urma de vreun zambet, de amabilitate, de bun simt, nimic, nimic, nimic...

Micul dejun a inceput prost, nu mai erau cani de cafea, ospatarii din nou indiferenti. Omleta si ochiurile de oua stateau stivuite la gramada intr-un vas si erau deja reci, nefiind pastrate la cald. Intr-o farfurie erau niste ramasite de sunca si salam, pe o alta erau felii de branza telemea si cascaval, totul aruncat parca in graba, fara niciun aspect comercial.

Mai erau si doua feluri de salate, si legume (castraveti, rosii, ardei). Intr-un castron, doua linguri de cereale mai ramasesera la ora 9.30. Nimeni nu se sinchisea sa completeze asa zisul bufet. Canile de cafea si ceai din nou a doua zi lipseau dupa doar o ora de cand incepuse micul dejun, dar de data aceasta nu mai era nici cafea si nici ceai..., la fel farfuria cu mezeluri aproape goala, iar cei trei ospatari stateau la o masa chiar langa "bufet" si isi butonau telefoanele...

Aceeasi experienta proasta am avut-o si la cina, cand a trebuit sa asteptam pentru a ni se lua comanda, desi restaurantul nu era plin.

Mancarea ni s-a spus ca este toata congelata, atat carnea cat si pestele, iar ulterior am constatat ca asa era peste tot la restaurantele din statiune. Nu pot spune ca a fost rea, in afara de piureul de cartofi care arata si avea gust si textura de lipici si pestele care a fost servit ultraprajit, aproape uscat.

Preturile la mancare sunt modice, la bauturi la fel. Daca mai doreai ceva, decat sa astepti sa te serveasca cineva, mai bine mergeai la bar sa anunti... cam asa procedau multi, se ridicau de la masa chiar si pentru a solicita nota de plata, ramanand o vreme asa pana cand sesiza vreun ospatar...

Pacat de locatie!!!

Dimineata, la ora 11.00 se deschidea, cel putin teoretic, chioscul de unde cumparai bilete pentru hidrobicicletele se pe lac. "Domnul" vanzator a ajuns la 11.15, insa, desi eram un grup format care asteptam sa inchiriem, respectivul a plecat sa bea o cafea la terasa pensiunii... S-a reintors pe la 11.35 si evident ca nu e eliberat bilete in ordinea in care stateam la coada formata, ci s-a postat in fata unei hidrobiciclete iar primul venit, primul servit... biletele erau inexistente, banii intrau direct in buzunarul omului. Hidrobicicleta pe care am nimerit-o noi, adica penultima, abia daca ii tineai directia, si am observat ca si altii intampinau aceeasi problema... niste vechituri care cu siguranta nu ar fi avut voie sa le mai lanseze in apa.

Traseele turistice erau toate inchise, in afara de cel catre ruinele cuptorului de fier, unde ajungeai in 10 minute maxim. Si acest monument, din pacate, era incadrat de doua pensiuni fix langa el... nu inteleg cum au obtinut autorizatie de construire...

La strand nu am fost, nu am vrut sa fim din nou dezamagiti de lipsa curateniei.

Vorba unor prieteni, "ce cautati in Romania... ? "

Pacat de turismul romanesc, mare pacat... dar cu asemenea atitudine si lipsa de interes fata de turist nu cred ca avem sanse prea mari in viitorul apropiat... si se mai mira patroana pensiunii ca sunt persoane care nu au auzit de Moneasa... bine ca nu au aflat zic eu... pentru ca vii sa te relaxezi si nu ai cum, sfarsesti prin a fi dezgustat de conditiile oferite de turismul romanesc!!!

Trimis de rpufita in 26.08.18 15:32:28
Validat / Publicat: 26.08.18 17:44:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MONEASA. A mai fost în/la: Sibiu, Brasov, Bucuresti, Mamaia, Felix, Clisura Dunarii, etc

VIZUALIZĂRI: 1566 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rpufita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 18.00 EUR pe cameră

[26.08.18 17:44:08]

Bun revenit pe sait, cu impresii, după o luuungă pauză

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 35&ridAnt=89065

iulian68
    [26.08.18 19:18:17]