ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2018

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

De unde să încep...

Where do I begin...

Încep prin a vă spune că am fost o familie de 4 (2 adulți și 2 copii de 3 jumate și 6 jumate).

Am avut avion din Cluj către Zakynthos.

Costul total al sejurului a ajuns undeva în jurul sumei de 2200€.

Regimul ales acolo a fost de „all-inclusive” (FOARTE NEINSPIRAT), iar opțiunea de cazare a fost „one bedroom apartment”.

Poze nu am apucat să fac, cu 2 copii numai la poze nu mi-a stat capul;)

Așadar, am colaborat cu [...] și am avut avion din Cluj la 12:20. În avion am aflat că pe aeroportul din Zakynthos e un mega trafic, așa că vom avea întârziere de cca 30 min (timp pe care l-am petrecut în avion, până să decoleze).

Ajunși în Zakynthos, primul impact a fost cel cu aeroportul. În renovare ziceau eu, cam dezolant aș fi zis eu... Mizerie, dezordine, băi cu apă imposibil de băut (scria peste tot „DANGER, DO NOT DRINK THE WATER”).

Am căutat persoana de contact pt. [...], ne-a îndrumat către minibusul care ne ducea la hotel.

Ne aflam la o distanță de 10 km până la hotel, distanță ce ne-a arătat condițiile precare de trai de acolo, dar mai ales mizeria. Nu sunt o persoană foarte greu de mulțumit, însă nu suport mizeria și durerea în pix.

Așadar, mizerie ca pe străzile din Zakynthos de mult nu am mai văzut (sticle, cutii de bere, plastic, șervețele).

Ajunși la hotel, am fost preluați de o recepționeră. Ne-a înmânat cheile (cheie prinsă cu o za de o „cartelă metalică”), 2 intrări gratuite la Waterparkul din apropiere(apropo, un water park f draguț), și ne-a oferit o hârtie cu detalii despre când și cum se servește masa.

Am primit camere către o bălărie.

Existau camere cu pool-view, sau bălărie view (după cum am aflat când am ajuns la camere.) Simt nevoia să explic mai pe larg ce înțeleg prin bălărie:

O așa-zisă „grădină” de măslini, plină cu curcani, cocoși și găini, plasticuri, sticle, caiace, materiale de construcții, ș. a. m. d.

CURĂȚENIE

Într-una din zile, am și observat că doamna de serviciu ce spăla etajul 1 (noi fiind la etajul 2) a aruncat vasul de la mop pe balcon, în grădina despre care vă vorbeam mai sus...

Dacă tot suntem la capitolul curățenie, ea se face zilnic, nu se dă cu aspiratorul, ci cu mătura, cu mop cu mult CLOR, se schimbă prosoapele.

Menționez că nu vi se oferă prosoape pt. piscină.

CAMERA

Camera drăguța, cu 2 încăperi, una cu 2 paturi mici separate, și una cu pat matrimonial, plus baie și balcon.

La baie o mare problemă a fost trasul apei la WC, întrucât curgea f. puțină apă și trebuia trasă apa de cel puțin 5 ori.

Nu mai zic de scurgeri și felul în care era spălat dușul...

Există AC, noi l-am folosit din plin cât am fost ieșiți la plajă, pt. că acea cartelă metalică de care vă spuneam mai sus, putea fi detașată de cheie și lăsată în locașul special, astfel încât să existe lumină/curent.

MÂNCARE și BĂUTURI

Ăsta e cel mai delicat subiect, pt. că am fost cu copiii.

Eu și soțul nu suntem persoane mofturoase, însă pt. copii erau numai mâncăruri aiurea...

Ideea e că micul dejun este ACELAȘI zi de zi, deci un regim de cazare doar cu mic dejun, zic eu că AR FI EXCLUS!!!

Micul dejun era de la 8-10. Apoi urmau gustările - pizza, hamburger, sau sendvișuri cu șuncă și cașcaval.

La 2 începea prânzul, cu o SINGURĂ supă, vai de mama ei, cred că era făcută din plicuri.

3-4 salate (ca să vă faceți o idee, într-una din zile, a fost o salată din salată verde, ketchup, maioneză și „trandafiri” din parizer), zilnic era un preparat din pește, care, însă arăta mega dubios și mirosea la fel, paste, pizza, 4-5 mâncăruri gătite (piure, mazăre, lasagna), pepene, mere, portocale, niște dulciuri mega colorate, și înghețată.

Apoi urmau aceleași gustări ca între 11 și 13.

Seara la fel...

Restaurantul hotelului este practic în recepția hotelului, alături de canapele, biliard, fotbal de masă, recepție.

Ce m-a deranjat maxim a fost că într-o zi se spăla pe jos în recepție (implicit se simțea mirosul și în partea cu restaurantul), ÎN TIMP CE OAMENII SERVEAU MASA.

E „minunat” să mânânci în miros de clor.

Exista un dozator cu băuturi la liber. Clasicele sucuri acidulate gen fanta/pepsi, dar doar GEN, ele se numeau „frizzy”.

Berea la dozator nu era la liber, trebuia să rogi un barman să te servească.

Apropo, NU PREA ȘTIU ENGLEZĂ, nici chiar la nivel de conversație de bază.

PISCINA

Piscina aparent drăguță. în prima seară am observat cum cineva a spălat-o cu un burete de vase, și a turnat în ea un praf (probabil clor).

Apă deloc clară, mai mult tulbure.

O zi am stat la piscină, pt. că am observat o fetiță la vreo 10 ani care efectiv a venit în piscina mică (pt. copii), și-a ridicat fusta și a făcut pipi, după care a plecat!!!

Predominant acolo sunt ENGLEZI, RUȘI și UNGURI.

Englezii cei mai gălagioși, supraponderali, ușor turmentați.

Relatările de mai sus ne-au determinat să mergem numai LA PLAJĂ LA MARE.

PLAJA

Plaja nu a fost una despre care auzisem atâtea povești.

Am mers cam 5 min până la mare.

În dreptul hotelului nostru erau bolovani (MUSAI să luați copiilor papuci pt. pietre).

Am explorat plajele, și am găsit și unele cu nisip.

Șezlongurile se plătesc dimineața - 4€/buc.

Dacă mergeam pe la 5 la plajă, nu mai venea nimeni să ne taxeze.

Plaja însă destul de neîngrijită, plină de mucuri, chiar sticlă, plasticuri.

MAGAZINE

Peste tot sunt magazine cu suveniruri/articole de plajă/bere/dulciuri.

Mare atenție pentru că NU EXISTĂ treceri de pietoni, și de circulat se circulă haotic!!!

EXCURSII

Există din 50 în 50 metri firme care se ocupă cu excursii.

Cele mai importante excursii sunt: către țestoase (pe asta am bifat-o noi), către plaja Navagio, către insula Kefalonia, Water-village, safari.

Ce am observat este că cei de la aceste firme percep un tarif mai mic decât cel perceput de agențiile de turism cu care veneam noi.

Ca și exemplu - excursia la țestoase ne-a costat 16€/adult, în vreme ce prin agenție era 22€.

Așadar, per ansamblu, sincer NU AȘ RECOMANDA această locație, sau cel puțin nu cu copii.

Am avut colegi care au fost la 5* și au fost mulțumiți.

La 3 stele însă nu e de venit, cel puțin din perspectiva noastră de familie cu 2 copii.

Trimis de andreea.29 in 24.08.18 10:06:01
Validat / Publicat: 24.08.18 12:51:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 900 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea.29); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 priveliște de pe plajă

[24.08.18 12:49:25]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Planos Beach Aparthotel, TSILIVI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

-------

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 41&ridAnt=88958

[24.08.18 12:57:29]

[24.08.18 13:18:13]

@webmasterX: Planos beach aparthotel este UN ALT HOTEL, nu e același ca cel despre care am scris eu!

E foarte important detaliul ăsta!

[24.08.18 13:22:32]

@andreea. 29: ajută-ne atunci, să identificăm Planos- aparthotel-fără-Beach-în-denumire

Un link spre hotelul la care ați fost?

[24.08.18 14:06:37]

@webmasterX:

Planos Aparthotel este acesta: tripadvisor.com/Hotel_Rev ... an_Islands.html

Planos Beach Hotel este acesta: tripadvisor.co.uk/Hotel_R ... =7&ff=283831215

[24.08.18 14:17:19]

@andreea. 29: Mulțumesc.

Din câte îmi dau seama, par să fie în aceeași curte, dar corpuri de clădire diferite -- ai putea să cofnirmi, cumva?

Altă întrebare: resturantul, piscina etc - sunt probabil comune -- ai putea, deasemenea, confirma/infirma?

[24.08.18 14:33:49]

@webmasterX: Amplasarea lor este diferita!

Ideea principală este că cel cu Beach în denumire e de 4*, pe când Planos Aparthotel e de 3*.

Știu unde am fost cazată, știu, de asemenea, că am trecut pe lânga Planos Beach Aparthotel.

Dacă vă uitați atent la poze, veți vedea că sunt 2 hoteluri diferite:

Planos Beach - planos-beach.gr/1_2/HomePage

Si Planos Aparthotel: planosaparthotel.gr/location

[24.08.18 14:36:07]

@webmasterX: REPET: nu e NIMIC comun, sunt la distanță unul de celălalt. De asta nici nu am încadrat review-ul la rubrica deja existentă - Planos Beach, PENTRU CĂ NU E ACELAȘI HOTEL! Nimic nu e comun, fiecare are restaurantul lui, piscina lui. Deci infirm cele scrise de dvs. mai sus

[24.08.18 14:58:39]

@andreea. 29: FOARTE bune precizările.

Mutat în rubrica "Planos Aparthotel, TSILIVI" (nou-creată pe sait)

[24.08.18 15:00:41]

@webmasterX: E perfectă poziționarea

[24.08.18 15:39:34]

@andreea. 29: având în vedere asemănarea asta de nume aș vrea să te uiți pe acest link și să-mi spui dacă acesta este Planos Aparthotel, pentru mie mi se pare amplasat în altă parte decât e acum.

google.ro/maps/@37.818299 ... =!3m1!1e3?hl=ro

andreea.29