ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
AUG-2018
single

Un hotel de exceptie

Din nou, ' pe nepusa masa ', m-am trezit in toiul noptii ca trebuie sa merg pana la Focsani. De regula am ceva timp de reactie pana sa plec undeva mai departe de casa, dar acum a fost ceva instantaneu, neprogramat. Stiam ca trebuie sa ajung la Green Park Hotel, pe B-dul Garii nr 6 Focsani. Distanta ce trebuia parcursa conform waze era de 191 de km de la Aeroportul Henri Coanda, singura problema era ca fiind un drum neprevazut, eram deja un pic obosit si nu aveam deloc timp sa intru pe booking, sa verific acest hotel, eventual sa fac si rezervare.

Am plecat asadar pe la ora 3:30 folosind centura Bucurestiului, apoi am intrat in comuna Afumati si deja drumul a devenit excelent, proaspat asfaltat, marcaje vizibile si, mai ales, drum liber! Apoi pe parcursul celor 55 de km pana la Urziceni dn 2 este bun insa datorita unor portiuni cu mici denivelari devine deranjant la o viteza de 100/120 km /h. De la Urziceni pana la Buzau, mai sunt cam 53 de km, drumul este bun, asa cum l-am stiut a fi si acum 4 ani cand am condus pe el ultima oara, asa ca imi mentin afirmatia ca drumurile din Moldova mi s-au parut a fi cele mai bune din tara. Drumul a continuat prin com Posta Calnau care este destul de mare, si tranziteaza si Rm Sarat. La cativa kilometri de Rm Sarat se trece in sfarsit, pe teritoriul Moldovei, traversam podul peste Milcov, si in scurt timp vom ajunge in orasul de destinatie. Nu pot spune nimic despre echipajele de politie pomenite de foarte multa lume, pentru ca desi waze-ul pornit nu am primit nicio atentionare pe tot parcursul traseului. Am pus aceasta lipsa pe seama faptului ca fiind o ora cand, cum se spune, somnul e cel mai dulce, probabil dormeau si ei ascunsi pe undeva, insa nici la intoarcere nu am vazut 'roata' de masina inscriptonata, desi era ora 14, zi de vineri …

In fine, dupa ce am intrat in Focsani si am urmat b-dul Unirii, un giratoriu m-a 'transferat ' pe b-dul Garii, iar pe partea dreapta, la scurt timp dupa ce am intrat si am parcurs cateva sute de metri pe o sosea umbrita de copaci impetuosi asezati pe o parte si pe cealalta, s-a ivit Green Park Hotel. Intrucat nu am vazut sa aiba vreo parcare am urcat masina pe trotuarul destul de lat ca sa mai ramana loc si pt pietoni si am oprit exact in fata hotelului. O curte micuta, cu gazon si cateva tufe de trandafiri, creea o imagine deosebita in contrastul cu frumoasa cladire a carei arhitectura aduce aminte de vremuri de mult trecute. Nici interiorul nu este altfel, cu intrarea pe un hol mare in mijlocul caruia apar maiestoase niste scari din marmura, cu mana curenta din fier forjat rasucit, cu diverse forme, care urca in spirala spre etaj. Holul are pe stanga si pe dreapta doua incaperi, fiecare cu cate 6 mese, destinate luarii meselor. Pe un perete care delimiteaza intrarea in sala de mese din dreapta, veti gasi un stativ de expunere a mai multor soiuri de vinuri, imbuteliate in sticle de 750 ml. In spatele scarilor, in partea dreapta se afla un mic hol cu doua toalete si un pic mai in stanga gasim receptia. Domnisoara Lidia, parca, ne intampinase inca de cand intrasem si admiram acele scari care impresioneaza, mai ales in lumina candelabrului care se afla montat acolo, si dupa ce i-a confirmat rezervarea persoanei pe care o condusesem i-a inmanat cardul de la camera. Am intrebat daca mai au disponibila vreo camera, iar la raspunsul afirmativ al acesteia am intrebat si ce preturi practica hotelul, intrebare foarte potrivita pentru ca aspectul hotelului si nota de 9,4 de la Booking, sigur nu sunt pentru o locatie oarecare. Camera dubla, cu pat matrimonial sau twin costa 240 de lei, cu mic dejun, camera single 220. Tot domnisoara receptionera mi-a sugerat sa intru pe Booking si sa incerc o rezervare mai ieftina, dar ce sa vezi, acolo camera era 270 de lei...

Urcand scarile, se ajunge intr-un hol mare, rotund cu camere de jur imprejur. Totul este mochetat, curatenie luna, respectul pentru clienti razbatea si din comportamentul fetei care vorbea in soapta si calca incet cu grija.

Camera masoara apoximativ 25 mp. Este mochetata, ca si holul de acces, in aceasi culoare, crem. Este, in opinia mea o culoare pretentioasa, insa starea impecabila in care se afla denota straduinta de a o mentine curata. La intrarea in micul hol pe partea dreapta, se afla un dulap cu oglinzi, pentru creearea senzatiei de spatialitate, bine structurat, cu umerase intr-o parte si alte compartimente pt haine. Apoi in partea stanga se afla baia, de marime mai mare decat media. Curatenia impecabila, atat gresia cat si faianta lucind. La fel se intampla si cu chiuveta si vasul de wc. P e perete, in stanga chiuvetei exista un dispenser cu sapun lichid. Pe polita chiuvetei, asezate ordonat, veti gasi un set de igiena, un burete de silicon, casti pt dus, toate ambalate in cutii, apoi sampon, gel de dus si lotiune de corp, in sticle de plastic. Patru prosoape, albe si o cada cu dus, la fel de alba si impecabil intretinuta. P peretele din dreapta., vis a vis de patul matrimonial de 181/200, se afla un birou care in partea dreapta are si locasul pentru minibar. Deasupra se afla montat pe perete un televizor lcd de 81 cm diagonala. O masa cu doua scaune se afla intr-un colt al camerei Pe masa veti gasi doua pahare mari de sticla. Avand in vedere ca nu este decat un etaj, mansardat ca sa spun asa, camerele au ferestrele doar pe peretii care fotmeaza tavanul. Lumina insa este suficienta, si deloc deranjanta datorita pozitiei patului fata de amplasamentul acestor ferestre.

Despre micul dejun care se serveste intre orele 7:30-10 nu va pot spune nimic pentru ca desi era inclus in pret, eu nu am avut cand sa mai cobor la el, si nici vreun pachetel nu am vrut. Cateva ore de somn si o cafea mi-au fost indeajuns.

Parcarea privata exista, probabil in spatele hotelului. Eu am lasat cheia masinii la receptie, si cand m-am trezit, pana am baut cafeaua, am regasit-o in fata.

Hotelul mai are cateva mese in curtea din spate, unde se mai poate lua masa, iar restaurantul poate oferi o gama larga de produse pe toata durata zilei. Sunt amanunte pe care le-am aflat de la receptie, Lidia fiind foarte volubila in a da informatii despre hotel .

Distanta fata de centru nu cred sa fie mai mare de 400 m, am dedus din parcursul facut de la hotel. Focsaniul un oras cochet, cu multe cladiri vechi insa impecabile, foarte linistit si mai ales, foarte curat. Este impresia unuia care doar l-a tranzitat pret de cateva minute, fara opriri, dar, cum se spoune prima impresie conteaza. Oricum aceasta incursiune m-a determinat sa-l includ intr-o viitoare vizita prin Moldova, pentru ca pare sa aiba potential, iar hotelul Green Park sigur merita o vizita pentru o sedere confortabila si relaxanta, motiv pentru care chiar il recomand!

Trimis de iulian68 in 18.08.18 23:12:51
Validat / Publicat: 19.08.18 10:26:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FOCȘANI.

VIZUALIZĂRI: 794 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Intrarea...
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 58.00 EUR pe cameră

[19.08.18 10:25:14]

@iulian68: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Green Park Boutique Hotel, FOCȘANI" (nou-creată pe sait)

[19.08.18 10:43:14]

@iulian68: Start vot! Eram pe picior de plecare și am fost atenționată de apariția unui articol nou, al tău așa ca nu puteam rata un start (sa fie cu noroc) și mai ales ca este vorba de un oraș cât de cât cunoscut mie (este orașul soțului meu). Cunosc hotelul, m-am plimbat pe lângă el, normal ca având cazarea AI inclusă in Focsani, nu a fost nevoie de cazare, însă l-am admirat din exterior. Iar strada Gării este una dintre cele mai vechi străzi din Focsani, cu o mulțime de case de rezonanta, am scris 2 articole despre casele din Focsani și pe perioada documentării au apărut surprize chiar și pentru sotul meu.

Și ai dreptate te afli sa spunem cam la limita centrului, de acolo sa vezi centru orașului este foarte aproape și ai pe unde te plimba, dar și străduțele laterale îți pot oferi surprize frumoase.

Cineva îmi spunea ca in Focsani nu ai ce face, eu cred ca merita însă sa-i descoperi și frumusetea și dacă te va tenta sa îl vezi mai mult cred ca măcar un Weekend ai ce face acolo și in împrejurimi, și dacă dai de veste și sunt in țara, cine știe, poate ne și vedem ????.

diana2015
    [19.08.18 10:52:09]

@iulian68: Daaaaa. Ce pot să spun... Ca și în cazul lui Mishulică este orașul și al soțului meu Gabi deci alt moldovean.

Într-adevăr dacă iei la pas Focșaniul în centru este frumos și mai ales nu-i mare îl termini repede, dar are ceva... aparte... care te atrage Noi , in ultimul timp nu prea l-am mai vizitat decât cu mașina din lipsă de timp

Lecturat și votat cu drag

[19.08.18 11:09:33]

@webmaster26: Poziționarea e perfectă web!

[19.08.18 11:12:12]

@mishu: Multumesc pentru vizita, sa stii ca intr-o vizita viitoare am sa petrec o zi acolo!

Hotelul arata intr-un mare fel si tot acolo voi vrea sa ma cazez!

[19.08.18 11:14:30]

@diana2015: Multumesc penyru aprecieri, am apucat sa vad foarte putin din el, dar ii spuneam Ninei si ii si aratam (eram pe video call) cat de frumos este...

[19.08.18 12:12:22]

[19.08.18 13:21:32]

@webmaster: Mulțumesc!

Dan&Ema
    [19.08.18 14:04:22]

@iulian68:

Foarte fain arata! ????

Un gen de hotel care imi place. Are ceva de constructie epocala.

Iar poza cu dra Lidia vorbeste singura despre ospitalitate si bucuria de a primi oaspeti.

Foarte util pentru mine, mai ales ca in Focsani ori nu am tamas peste noapte ori nu am nimerit ceva ca lumea.

Felicitari pentru articol! Numai de bine! ????

[19.08.18 16:28:19]

@Dan&Ema: Multumesc oentru vizita, dar mai ales pentru aprecieri! Hotelul este intr-adevar o constructie de epoca restaurata cu mukt bun gust si in tonul vremurilor trecute, Designerul a pastrat pâna si decoratiunile in pas cu vrenea aceea. Crede-ma, chiar imi doresc sa mai petrec macar o noapte aici, nu cateva ore, si alea doar ca sa dorm... ???? De fătuca aceea ce să-ti spun? Spirt, numai zâmbet si rusinoasa, cand sa-i fac poza ????????

[19.08.18 16:56:49]

@iulian68: Revin dupa ce mi-am "revizuit" notitele. Aceasta este casa numita Ibraileanu si conform spuselor nepotului lui (Ariton Ibraileanu) aici venea vara scriitorul Garabet Ibraileanu si aici a inceput sa scrie romanul Adele, asa ca este una dintre casele cu istorie si asa cum iti spuneam la inceput, aproape fiecare casa de pe strada Garii are ceva de spus.

Deci, orasul merita sa fie descoperit.

[19.08.18 18:39:52]

@mishu: Ai vazut? Stiam eu unde sa ma duc! ????Maine poimâine trec de la articole la vreun roman! ????????I-am scris lui @Dan&Ema ca e o cladire de epiica dar nu am cautat in "anale". Multumesc pentru completare!

Dan&Ema
    [19.08.18 19:08:32]

@iulian68: ????

Zoazore
    [20.08.18 12:39:48]

@iulian68: Pai are ceva nobil, o charisma. Este elegant, dar nu ostentativ, are un "ce" care atrage!

Iar ai "comis-o" c-o cazare superba! Tine-o tot asa!

[20.08.18 13:55:34]

@Zoazore: Zozo', draga mea, asta chiar s-a nimerit! Sincer, daca nu mi-ar fi placut, nu as fi stat niciun moment chiar daca eram un pic obosit. Am ratat si micul dejun, nu am stat decat cateva ore desi platisem o noapte (acum nu stiu cum considera camera luata la 5 dimi' si lasata dupa cateva ore) asa ca nu pun pret pe mancare cat pe conditiile de cazare. Deci, cu toata increderea poti merge acolo!

Dan&Ema, diana2015, iulian68, mishu, Zoazore