ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2018
ÎNSCRIS: 21.08.13
AUG-2018

Cea mai reusita vacanta in Romania

Dragii mei,

Avand in vedere multele review-uri negative recente, m-am gandit sa expun si realitatea vazuta prin ochii mei la Club Hotel Dunarea din Eforie Nord. Voi incerca sa fiu cat pot de obiectiva, sa punctez si minusurile, dar faca a fi carcotasa.

Spatiul de cazare

Am stat intr-o camera dubla superioara, aceasta constand intr-un bungalow - poate e mult spus, dar era un corp pe parter cu o insiruire de camere, iar in una dintre ele am stat noi. Ne invecinam doar pe un perete cu alti turisti, deci era o liniste fantastica numai buna de odihna. Camera incepe cu un hol mic din care se intra in baie, in stanga, si intr-o ante-camera in care se regasea un dulap, minifrigiderul si spatiu pentru bagaje. Camera este suficient de spatioasa, cu un pat dublu mare si destul de confortabil, noptiere si un televizor ok ca marime si functionalitate. Am gasit o camera curata, o lenjerie de pat impecabila, prosoape curate (oricum nu le-am folosit), hartie igienica, gel de dus si sapunuri. Sigur ca e loc de mai bine: suportul de prosop, sapuniera, dar si parte a dusului erau ruginite, pe alocuri faianta era crapata, dar pe noi nu ne-a deranjat atat de mult pentru ca te puteai lipsi de acestea.

Din camera se iese pe un un fel de veranda - o terasa de 2 metri patrati cu o masuta si 2 scaune, inconjurata de multe flori. Tot pe terasa se regasea o sfoara pe care puteai intinde la uscat prosoapele si costumul de baie.

Complexul e plin de astfel de "casute", mult spatiu verde ingrijit si curat, foarte multe flori si multe alei. Din pacate, seara este cam intuneric pe acele alei si riscul sa te impiedici e destul de ridicat.

In afara de acele corpuri pe parter, se mai gasesc si altele cu vreo 2 etaje despre care nu imi pot da cu pararea.

Piscina si barul de la piscina

Piscina este curata, mare ca intindere si are nivele de adancime. Realist vorbind, daca esti o femeie de 1.65 m inaltime si nu sti sa inoti, singurul lucru pe care il poti face este sa stai pe langa mal pentru ca, in mare parte, adancimea apei este de 1.60 si ajunge si la 1.75 pe un perimetru destul de vast. Insa, exista si piscina dedicata celor mici care este ok si mai este o piscinuta care s-a dorit a fi jacuzzi, dar care nu a functionat pe durata cat am stat noi acolo - era doar plina cu apa si era folosita tot de pitici :). Barul de la piscina este deschis de la ora 10.00 la (aproape) ora 20.00, atat cat este deschisa si piscina si are de vanzare tot felul de bauturi racoritoare, alcoolice, inghetata, cocktail-uri etc. Baietii care servesc la bar sunt si cei care anima atmosfera cu muzica (comerciala - nu manele, nu populara, nu rock :)). Piscina este inconjurata cu sezlonguri, in permanenta ocupate pe timpul zilei. Toata lumea ocupa sezlongul dimineata si pana seara pe la 17-18, nu mai gaseai nimic.

Plaja

Destul de departe - 1 km si 15-20 min de mers pe jos, dar e mai bine pentru ca se asculta muzica buna si e departe de plajele foarte aglomerate si de centrul statiunii infiorator de aglomerat de tot felul de oameni, fiecare cu gusturile si manifestarile sale :). Sezlongurile sunt suficiente si se ocupa de la 6 dimineata de catre turistii care vin in grup si fac strategii de a prinde "loc in fata" :D, dar nu s-a intamplat sa nu gasesc loc. Plaja este la fel ca peste tot "minata" de chistoace si nu numai, dar asta se "datoreaza" turistilor. Nu stiu sincer cat de multa curatenie se face pe plaja, dar ar fi destul de greu oricum sa le culeaga pe toate avand in vedere activitatea intensa de pe plaja in urma careia se cam ingroapa tot. Intrarea in apa nu este foarte abrupta - sunt cativa metri cu apa de pana la 1.50 m si apoi se urca pe un deal de nisip si apa iti ajunge pana la glezne si creste treptat.

Trenuletul catre si de la plaja

Acel trenulet te duce destul de aproape si vine din 10 in 10 min dimineata si din 20 in 20 min dupa amiaza. Da, s-a intamplat sa nu vina din ce am auzit de la niste turisti, insa asta s-a intamplat pentru ca a facut pana (stim cu totii ca drumurile patriei noastre sunt cum sunt :)). Trenuletul are doua "destinatii" diferite la plaja in funtie de intervalul orar si posibilitatea de intoarcere a lui, dupa cum ne-a explicat unul dintre soferi, dar toate informatiile le gasiti pe panoul din fata hotelului, pe care va recomand calduros sa le cititi inainte de a spune ca "nu a venit la timp" sau ca "nu a plecat din locul unde m-a lasat dimineata", asa cum am mai citit pe AFA. Soferii sunt oameni ok, intelegatori si doritori de a oferi informatii. Recunosc insa ca am avut si o surpriza neplacuta pe care am reclamat-o si as dori sa o scriu si aici pentru a atrage atentia celor de la hotel in privinta angajatilor lor. In ultima zi, la plecarea la plaja, desi am fost printre primii ajunsi in statia de plecare, am vazut cum se umple in fata mea trenuletul si i-am zis sotului sa o luam pe jos. In urma mea, soferul i-a intrebat pe vreo 4 turisti daca sunt cazati acolo si acestia au zis ca vin de la alt hotel si au scos 20 lei pe care i-au dat acestuia, care a zambit incantat si a dat sa se urce la volan sa plece. M-am intors si i-am spus ca noi suntem turistii hotelului, i-am aratat bratarile si i-am reprosat ca ia alti turisti din alte parti, pe bani, in detrimentul celor care au dreptul sa foloseasca mijlocul de transport. Soferul a ras batjocoritor si mi-a intors spatele. L-am intrebat cum se numeste si mi-a spus ca scrie pe ecuson (pe care nu il purta). I-am spus ca il reclam si ca nu are niciun ecuson si apoi ne-a inghesuit in scarba in trenulet deranjandu-i pe altii. Mentionez ca a pastrat banii primiti fara nicio jena.

Restaurantul si mancarea

S-a vorbit mult pe tema asta si nu o sa dezbat in detaliu.

La micul dejun gaseai cam tot ceea ce mananci si acasa (de la 2 tipuri de cereale cu lapte, mezeluri, oua ochiuri sau omleta, branza, cascaval, unt, gem, rosii, castraveti, masline, la ness, ceaiuri si sucuri). Nu se dau fructe, ceea ce supara pe multi, dar daca ne gandim cat sunt de perisabile si ca, decat niste fructe pastrate in conditii improprii, mai bine lipsa, o sa ajungem la concluzia ca putem sa cumparam de la piata pe alese daca intradevar le ducem lipsa.

La pranz sunt vreo 4-5 feluri de ciorba si supa si vreo 6-7 sau poate chiar mai multe feluri de mancare gatita + prajituri. Mie mi s-a parut totul proaspat si curat, iar preturile sunt comparabile cu cele de la restaurantele de tip "impinge tava".

La cina se repeta unele intre mancarurile de pranz + mai multe feluri de paste si pizza.

Bauturile - cam de toate, iar preturile sunt comparabile cu cele de la terase.

Divertisment

Dimineata, la plaja, de pe la 9 sau 10 incepeau jocurile cu copiii organizate si intretinute de cativa baieti care ii distrau pe cei mici timp de o ora.

La ora 16.00, la piscina, aceiasi baieti se jucau cu cei mici.

La 17.00, la piscina, venea un domn si tinea ora de zumba cu adultii. Glume, hore in apa, dans - chiar distractiv.

Seara, pe la ora 20.00, pe scena de pe terasa restaurantului, veneau iar baietii sa se joace cu cei mici, sa le puna muzica si/sau sa organizeze karaoke pentru pitici.

Sper ca v-ati facut o ideea despre ce se intampla la acest hotel.

Initial mi s-a parut scump (1950 RON - 4 nopti cu pensiune completa - mic dejun+640 RON/2 pers pe care ii puteai cheltui la restaurant, la barul de la piscina si la barul de pe plaja), insa am realizat ca nu este, avand in vedere perioada - plin sezon si facilitatile. Mai sunt lucruri de imbunatatit (obiectele sanitare ruginite, cei care servesc la restaurant - sezonieri, adolescenti cu chef de glume si mai putin chef de munca, unele cameriste sunt impertinente si isi varsa frustrarile pe turisti etc.), insa daca incercam sa fim putin mai inclinati spre distractie si vacanta, mai intelegatori unii cu altii si mai respectuosi cu cei din jur, sigur ne vom bucura ca totusi avem cazari bune si in Romania.

Va doresc vacante frumoase!

Trimis de Lorelay13 in 18.08.18 20:00:43
Validat / Publicat: 18.08.18 20:36:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD. A mai fost în/la: pensiuni diverse

VIZUALIZĂRI: 2212 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lorelay13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.08.18 20:08:04]

Lorelay13AUTOR REVIEW
[18.08.18 21:31:51]

@webmaster26: in regula???? nu notele erau importante, ci "povestea". Btw, nu stiam ca scrie si Pandora28 impresii de la acest hotel, dar cu atat mai bine????

moroianuvlad
[24.08.18 22:30:31]

Un nou articol scris la comanda. Dovada suprema:

" webmaster26 [18.08.18 20:08:04] » mesaj pers

@Lorelay13: Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun — vezi impresii"

Eu zic sa va votati chiar mai mult, ce conteaza regulamentul site-ului? Imaginea conteaza ).

"Trenuletul are doua "destinatii" diferite la plaja in funtie de intervalul orar si posibilitatea de intoarcere a lui, dupa cum ne-a explicat unul dintre soferi, dar toate informatiile le gasiti pe panoul din fata hotelului, pe care va recomand calduros sa le cititi inainte de a spune ca "nu a venit la timp" sau ca "nu a plecat din locul unde m-a lasat dimineata" -> asta nu e text scris de un turist, ci de patron. Hai, mai multa finete data viitoare!

Repet, articol scris la comanda ca si anteriorul.

Lorelay13AUTOR REVIEW
[25.08.18 10:58:22]

@moroianuvlad: Dragul meu, daca parerea unora nu coincide cu a noastra, ne-am cam obisnuit sa spunem ca sunt plătiți. As fi vrut să fie cum zici tu, dar din pacate nu a fost. Dacă pe mine m-au mulțumit condițiile de la acest hotel, am considerat ca trebuie sa imi spun parerea fie ea si pozitivă, deși în România nu ai voie sa zici ca ceva e bine ca esti pus la zid.

Si da, am punctat ca trebuie citite instructiunile pt trenulet având în vedere că am vazut turiști stând cu spatele la panoul pe lângă care trecuseră de nenumarate ori si se întrebau cand e ultima cursă de la plaja.

Nu o sa spun mai multe decât atat: citeste si celelalte review uri ale mele (Mai sunt vreo 2 inainte de asta, din alte destinatii) si spune-mi cati bani am luat si pentru alea.

Multumesc pentru ecou! (P. S. Cand am spus că șoferul a luat bani pentru a transporta alți turiști în detrimentul celor din hotel, oare nu am supărat pe nimeni?)

Lorelay13, moroianuvlad
Alte impresii din această RUBRICĂClub / Complex Dunărea: