ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2018
ÎNSCRIS: 29.08.10
AUG-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 şi 1

All inclusive de 3 stele, pentru familiile cu copii mici

Prima dată am fost la hotel Dorna în anul 2016 şi, pentru că mi-a plăcut, l-am luat în calcul şi pentru sejurul din acest an.

Am zis eu iniţial că aş prefera să schimb hotelul, pentru diversitate, şi am analizat şi ofertele hotelurilor Savoy, Modern şi Bicaz Pirates Resort, însă oferta hotelului Dorna se încadra în bugetul nostru şi oferea ceea ce ne doream de la un sejur la mare: un hotel cu facilităţi pentru copiii mici, all inclusive cu mâncare proaspătă şi gustoasă, curăţenie exemplară, aproape de plajă, în zona central-nordică a staţiunii Mamaia.

Am cumpărat sejurul cu early booking înainte de Crăciun, 2683 lei all inclusive, 5 nopţi, camera dublă cu canapea extensibilă pentru doi adulţi şi doi copii cu vârsta până în 7 ani.

Noi de obicei ajungem la mare după ora 14.00, însă în acest an, am convenit să ajungem la ora 12, ca să intrăm cu masa de prânz, citind în review-rile anterioare că ar fi posibil acest lucru. Am sunat de pe drum să anunţ că ajungem la masa de prânz, dar mi-a zis doamna de la capătul firului că nu se poate, hotelul fiind plin. Pot spune că am început sejurul cu stângul, însă ulterior nu am mai avut probleme şi pot concluziona la final că am avut un sejur excelent.

S-au făcut renovări în cameră, pe un perete este tapet cu motive marine şi televizorul este LCD încorporat în perete. Noi am avut camera cu pat matrimonial si canapea extensibila, datorită componenţei familiei. Ca şi data trecută, am apreciat curăţenia din cameră şi din spaţiile comune, atât interioare cât şi exterioare.

Toate mesele le-am luat pe terasa de lângă piscină. Micul dejun era diversificat, relativ diferit de la o zi la alta, cu ouă gătite în diferite feluri (omletă, ochi, fiert), crenvurști, mezeluri, caşcaval, brânză, diverse creme de brânză, 3-4 feluri de măsline, pateu de ficat în cutiuţe, salate, ceapă, castraveţi, roşii, peşte marinat, lapte, iaurt simplu şi cu fructe, cereale, unt, dulceaţă, miere, brânză topită, fructe tăiate, dulciuri (biscuiţi, napolitane, foietaje, fursecuri) etc. Platourile se umpleau de câte ori era nevoie.

Mesele de prânz cuprindeau două feluri principale de mâncare gătită, un fel de carne la grătar, două ciorbe, diverse salate, fructe, prăjituri, îngheţată. Precizez că în cele 5 zile ale sejurului nostru nu s-au repetat niciodată felurile principale sau ciorbele, astfel că pot spune că am avut mâncarea diversificată şi zilnic am avut ce alege, neplictisindu-ne de oferta culinară. Am apreciat faptul că am avut zilnic peşte, preparat în diverse feluri, acest fel de carne fiind preferatul meu în timpul sejurului la mare.

Am avut două cine tematice (italiană şi americană), iar duminică după-amiaza se face candy-bar pentru copii. Seara aveam cam aceeaşi ofertă de mâncare ca şi la prânz, mai puţin ciorbele. Mâncarea gătită este tradiţională românească, având gustul celei de acasă, astfel că a fost foarte apreciată de picii mei, cât şi de noi, adulţii.

La barul de la piscină deschis între orele 09.00-23.00 am avut bere la dozator, sucuri gama Pepsi la dozator, Santal si Giusto neacidulate, cocktail-uri, cafea la aparat, apă plată de la dozator, etc. La barul din restaurant, deschis în timpul meselor, mai era în plus vin şi mai multe feluri de băuturi alcoolice.

În fiecare seară au fost spectacole de muzică populară, muzică uşoară, dans şi stand up comedy, foarte apreciate de turişti. Nu ne-am îndurat să renunţăm la spectacole pentru plimbarea de seară pe faleză cu care eram obişnuiţi în anii trecuţi.

Copiii au avut în fiecare zi activităţi specifice cu personal de la hotel, între orele 11-13 şi 17-19.

Plaja este foarte aproape de hotel, pentru cei cu all inclusive fiind asigurate câte două sezlonguri gratis, pe fiecare cameră. Intrarea în apă este lină, apa liniştită, plaja curată. În ultimele două zile am avut valuri, foarte distractive pentru cei mici. Băuturile pentru la plajă le luam de la barul de la piscină, în pahare de plastic, pentru care primeam de la bar o tavă pentru a le transporta.

Există două piscine, una pentru copii şi una pentru adulţi, cu apă curată folosite de soţ şi copilul cel mare între reprizele de plajă.

Locurile de joacă (unul pentru copii mici în interior, unul în exterior şi unul în părculeţ dotat cu leagăne, tobogan, saltea, coş de baschet, mese de ping-pong, teren volei) au fost apreciate de copiii mei. Menţionez că existenţa locurilor de joacă a cântărit foarte mult în alegerea acestui hotel. În anul 2016 nu exista locul de joacă din interior, însă pentru acest an au transformat o cameră într-un loc de joacă util pentru vreme urâtă, însă modest utilat şi pretabil pentru copii până în 4-5 ani, din punctul meu de vedere.

Au fost şi unele aspecte care mi-au lăsat un gust amar, din partea altor turişti, gen:

- farfurii pline lăsate pe masă cu mâncare şi prăjituri neconsumate. Cred că ar fi fost utilă menţinerea pe mese a anunţului ,,Preţuiţi mâncarea, nu o risipiţi! " din anii trecuţi. Presupun că au renunţat la această practică pentru că unii turişti şi-au manifestat indignarea în anii trecuţi, însă eu o consider educativă.

- În seara americană un ,,domn" a făcut scandal că a plătit 6000 de lei şi cartofii prăjiţi nu au niciun gust. Este adevărat că nu au fost săraţi sau condimentaţi cartofii prăjiţi, dar eu am apreciat acest lucru, pentru că i-am putut oferi şi copiilor. Cei care voiau ca mâncarea să fie condimentată puteau rezolva singuri această problemă, pentru că aveau condimente şi ketchup la dispoziţie.

- Deşi pe uşa de la intrarea în restaurant era un afiş mare, pe care era imposibil să nu-l observi, unde scria că este interzisă rezervarea meselor prin lăsarea obiectelor personale, într-o zi un turist a încercat să rezerve o masă prin lăsarea unui tricou la masă. La solicitarea altor turişti, pentru că masa respectivă era ocupată inutil de tricou, ospătarul a ridicat tricoul de acolo. Proprietarul tricoului s-a dus şi a făcut scandal la recepţie că i s-a ridicat tricoul de pe masă, în condiţiile în care era evident că n-avea dreptate.

Angajaţii hotelului au încercat să rezolve aceste probleme cu calm şi profesionalism. Am remarcat vârsta foarte fragedă a angajaţilor care debarasau mesele, în contextul crizei de personal de pe litoralul nostru. Am mai observat că aproape zilnic patronul hotelului era prezent şi verifica personal ca totul să decurgă cum trebuie.

Am discutat şi cu alţi clienţi ai hotelului şi în general erau mulţumiţi, unii venind de mai mulţi ani la acest hotel, alţii intenţionând să revină şi în anii viitori.

În concluzie, am avut o vacanţă frumoasă şi voi recomanda acest hotel tuturor celor care îşi doresc un concediu pe litoralul românesc, all inclusive, cu facilităţi pentru copiii mici, fără pretenţii de lux şi la un buget mediu, de 3 stele.

Trimis de cris1982 in 16.08.18 10:23:40
Validat / Publicat: 16.08.18 10:56:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2092 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cris1982); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Detaliu decorativ din părculeţ

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[16.08.18 16:43:55]

Un review foarte bun, şi mai ales foarte util. Deşi eu şi familia mea iubim muntele, de la un timp sunt presiuni tot mai mari pe capul meu să-i duc şi la mare, unde recunosc că n-am mai ajuns de 7-8 ani. Am notat acest hotel ca posibilă destinaţie anul viitor, mai ales că şi eu sunt adeptul unei locaţii cu oferta all inclusiv pe litoralul românesc, iar faptul că tu ai fost la acest hotel şi ai descris în mod obiectiv ceea ce ai văzut şi trăit aici reprezintă o garanţie pentru mine.

Vacanţe frumoase!

[16.08.18 18:05:08]

@Safta Radu: Mulţumesc pentru încrederea acordată! Este de preferat ca sejurul să fie cumpărat cu early booking, care în cazul acestui hotel a ţinut doar până la 31 ianuarie, fiind un hotel care se vinde bine. Preţul la recepţie pentru o cameră dublă cu all inclusive era de 704 lei/noapte în perioada în care am fost eu. Am întâlnit şi o familie de alexăndreni care plătiseră 780 lei/noapte printr-o agenţie de turism, dar ei erau încântaţi că folosiseră vouchere de vacanţă. Comparativ cu cât am plătit eu, 536 lei/noapte, este o mare diferenţă şi cred că merită plătit sejurul prin early booking.

Yolanda
[10.09.18 14:10:30]

@cris1982: pentru diversitate încercati si hotelul Delta din Jupiter. E un hotel ce se adreseaza mai ales familiilor cu copii mici. Nu are AI dar are multe facilitati pentru cei mici.

[10.09.18 17:25:39]

@Yolanda: Mulţumesc pentru recomandare! Îl voi avea în vedere!

Scirocco
[22.11.18 08:51:15]

@cris1982: buna unde ai gasit acest tarif? numai bine

[22.11.18 12:19:23]

@Scirocco: V-am trimis mesaj privat pentru că nu am voie să dau aici numele agenţiei.

cris1982, Safta Radu, Scirocco
Alte impresii din această RUBRICĂDorna Hotel: