ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2010
MAY-2010

Către satisfăcător

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Vizita la Salina Praid

Am vizitat salina Praid jud. Harghita, timp de 1 ora; tin sa remarc faptul ca daca sunteti suferinzi de inima, nu e prea indicat sa intri, de asemenea si cei cu claustrofobie.

Se intra si se iese cu autobuse, iar taxa pe persoana e de 20 lei, cam mult tinand cont ca in pretul asta nu iti asigura nimic, nimic in afara de muzica ce se aude in toata mina, in statia de amplificare; muzica ungureasca bineanteles, de am crezut la un moment dat ca sunt la vecini in ungaria.

Trimis de sebi_2569 in 16.05.10 13:07:59

VIZUALIZĂRI: 4563 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sebi_2569); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In salina Praid
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

Diaura*
[16.05.10 13:31:33]

Explica-mi te rog mai multe; ce este atat de rau pe acolo, de ce senzatia neplacuta de sufocare, si ce pericol este pentru suferinzii de inima?

[16.05.10 14:43:55]

Nici eu nu am inteles chestia asta, dar mai sunt review-uri care sa ne lamureasca aici: click aici, unde probabil va fi mutat si acesta de catre un webm.

haiduc
[16.05.10 21:40:11]

Ma scuzati, dar ce poate fi mai periculos pentru suferinzi de inima sau claustrofobi decat lada-lift la salina Slanic Prahova ? ;-))

[16.05.10 21:58:46]

Aaaa, lasa ca liftul de la Salina Unirea e periculos si pentru cei care nu sunt bolnavi!!!

biancuta
[16.05.10 22:44:55]

In mod normal, pentru cei cu probleme respiratorii aerul este benefic si ei trebuie sa simta o usurare in respiratie. Dar sunt persoane care sunt "deranjate" de faptul ca se afla sub pamant, acolo nu sunt geamuri, guri de aerisire, etc. , la care se adauga factorul psihologic, ca esti sub pamant, atunci poate aparea senzatia de sufocare. Cei cu probleme de inima, inclusiv cei cu tensiune marita, nu este foarte indicat sa intre in saline deoarece aerul contine particule foarte mici de sare care prin respiratie, ajung in organism, ori se stie ca la aceasta categorie, sarea este contraindicata, putand genera cresterea tensiunii arteriale si acumularea de lichide in organism.

sebi_2569AUTOR REVIEW
[17.05.10 01:01:20]

deci sa o luam pe rand. pentru claustrofobi e clar ca e o problema, ptr ca esti intr-un spatiu restrans, mic. Pentru cei ce sufera cu inima ne le este recomandat ptr ca aerul contine f multa sare , iar ptr cardiaci sarea nu este buna. Eu mai aveam o problema,pe langa cele descrise mai sus; se difuza muzica ungureasca peste tot in mina.

[17.05.10 07:21:54]

Si ce are muzica ungureasca???

haiduc
[17.05.10 08:17:02]

Intro ora sau doua de vizitare nu cred sa respir mai multe particule decat pun din greseala mai multa sare intro salata. Important sa nu uit sa iau pastila contra tensiuni. :-))

Ce ie rau sa te simti in strainatate ??

Alina Morar
[17.05.10 09:03:12]

Si eu sunt claustrofoaba. Cand am fost la Praid si m-am urcat in autobusul acela arhi plin, caldura, tunelul acela ingust, am crezut ca ma sufoc. In salina nu am nici o treaba. Alt exemplu cand ma duc cu liftul si sunt mai multe persoane. Sau in momentul cand sunt imobilizata si nu ma pot misca, desi am aer, simt ca ma sufoc.

Iarasi, daca stau in pat si cineva se aseaza pe plapuma si eu nu ma pot intoarce, efectiv... nu aerul e problema, ci senzatia aceea ca nu te poti misca. Asta simt eu si cred ca e claustrofobie.

Qvadratvus
[26.04.11 22:49:10]

Ar mai fi ceva: autobuzele vechi non euro care sco din gros fum pe ţeava de eşapament în galeriile minei, este o proasta izolare a intrării/ieşirii subterane în raport cu sala în care aceste autobuze turează de zor motoarele în aşteptarea timpului de plecare, este o aglomeraţía de cutie de sardele din autobuze şi o îngrămădeala disperată la punctul de ieşire din orizontul minei (asezonată cu gaze de eşapament, of course şi cu CO2 expirat de totă grămada de oameni aflaţi parcă la o coadă la carne în anii '80), fumul de fripturi/ mici şi gazele arse la maşinile de gătit din orizontul cu restaurant încorporat se răspîndeşte în 3 săli, din economie aerisirea se face extrem de parcimonios şi prost, separarea circuitelor pentru turişti şi bolnavi este inexistentă, se permite intrarea concomitentă de vizitatori peste numărul tehnic acceptabil - sub zodia profitului economic.

[26.04.11 23:01:08]

@Qvadratvus, am înţeles! chiar nu e nevoie să scrii de prea multe ori (cam) acelaşi lucru. Ai dreptate, dar ai şi milă de noi, rogu-te...

Mulţam,

Qvadratvus
[26.04.11 23:05:16]

Ok, scuze! Întîmplător am tangenţe cu domeniul balneoterapiei şi mor cînd văd cum sunt păcăliţi oamenii...

Alina Morar, biancuta, Diaura*, haiduc, magdalena, Qvadratvus, sebi_2569
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Praid: