ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2018
ÎNSCRIS: 22.11.17
JUL-2018

Un vis implinit

Buna ziua tuturor,

Va impartasesc cu mare entuziasm experienta pe care am avut-o la Delphin Deluxe.

Am calatorit cu Blue Air, avand plecarea la ora 7:50 din Otopeni, transferul cu autocarul fiindu-ne asigurat de agentie si am ajuns in conditii bune la hotel in jur de ora 12:00. Am primit camera la ora 14, dar in acest timp am servit pranzul si ne-am relaxat in lobby unde am savurat cele mai racoritoare cocktail-uri.

Camera in care ne-am cazat a fost una standard land view si la mansarda, cu un balcon f mic dar si camera era destul de mica, avand in vedere ca am fost si cu copilul. Din descrierile prietenilor care au mai fost la acest hotel si care au platit camere land view si au primit camere seaview fara sa solicite acest lucru, se pare ca noi nu am fost la fel de norocosi.

Dar la doua zile dupa ceva insistente „consistente”, am primit o camera mai spatioasa la un etaj inferior, cu vedere partiala la mare si cu balcon mai mare. Camera fiind foarte frumos amenajata, cu 2 paturi (unul matrimonial si unul single) foarte confortabile, o canapea, etc., baia era si ea dotata cu tot ce aveai nevoie; minibar aprovizionat zilnic cu apa plata, apa minerala, bere, sucuri, napolitana si sticks-uri.

In camera se facea curatenie zilnic, se schimbau prosoapele si lenjeriile si ne faceau tot felul de surprize prin aranjarea lenjeriei si a prosoapelor in diferite forme, acoperite de petale de flori naturale.

Referitor la restaurant, acesta este cu adevarat impresionant, cu mobilier de calitate si amenajat cu bun gust, noua ne-a placut foarte mult si ne-am simtit bine de fiecare data cand am servit masa. In legatura cu mancarea, as vrea sa va asigur ca exista preparate care satisfac si cele mai pretentioase gusturi (nu pot sa uit baclavalele delicioase si golzemele... si gofrele, etc.).

Piscinele foarte curate si cu apa calda (chiar si la 9 dimineata ????), ne-au placut foarte mult, dar mai ales fiicei noastre care s-a bucurat din plin de fiecare moment (chiar si de cele mai infime si chiar ne-a propus sa ne mutam acolo la hotel pentru tot restul vietii ????).

In jurul piscinelor se gasesc multe locuri unde puteti servi gustarile, chiar si pranzul sau sa beti ceva; sunt chiar ospatari care se plimba cu niste carucioare printre sezlonguri si servesc cu placere si cu zambetul pe buze (asa amabili sunt toti ospatarii din Resort).

Ne-am bucurat de parcul de distractii cu program de la 19:30 la 21:30 care include: trenulet, masinute electrice, roata, carusel si leagan in forma de barcuta; apoi de spectacolele impresionante pe care le manageria Michael (coordonatorul echipei de entertainment). Cel mai frumos si complex spectacol a fost sambata seara, care a culminat cu foc de artificii, sampanie si tort pentru fiecare.

Tot spatiul verde este foarte bine intretinut si ingrijit, am vazut ca in fiecare seara aspersoarele functionau la capacitate maxima. Ce sa zic... e o adevarata armata care se ocupa de bunastarea acestui loc minunat.

Ne-am simtit extraordinar si pe pontonul frumos amenajat si in timpul zilei dar si seara. Plaja este intr-adevar cu pietre, dar sunt amenajate niste traverse din lemn care faciliteaza accesul la mare; sezlonguri si baldachine de care ne-am bucurat in fiecare zi (baldachinele se gaseau libere doar dimineata devreme, iar sezlonguri libere gaseam oricand in timpul zilei). De asemenea, pe baza unor carduri, primeam prosoape de plaja de cate ori voiam.

Copilul s-a jucat la locul special amenajat cu nisip fin pe plaja, care era acoperit si oferea protectie copiilor si accesorizat cu jucarii specifice.

Mai sunt multe de povestit, dar va las sa descoperiti cat de frumos este aceasta oaza de incarcare pozitiva...

Trimis de Flory M in 06.08.18 12:21:31
Validat / Publicat: 06.08.18 13:16:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5636 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Flory M); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [06.08.18 13:19:41] »

Bun, tonic review de debut - merită remarcat

Odată cu primul sety de imrpesii încărcat, să-i spunem și lui @Flory M: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

calincheita [06.08.18 13:24:37] »

Mulțumesc pentru impresii. Mi-ați trezit amintiri plăcute. Anul viitor n-ar fi exclus sa mă întorc a treia oară!!! Anul ăsta am trădat Delphin-ul pe Rixos.

Flory M [13.08.18 09:34:28] »

@webmasterX: Va multumesc pentru primire... si pentru toate informatiile puse la dispozitia noastra.

tania_adi [21.08.18 16:55:30] »

Multumim pentru review. Plecam si noi acolo sambata cu mai multi prieteni si voiam sa te intreb daca sunt pietre si in apa, nu numai pe plaja, ca sa stiu sa achizitionez papuci speciali. De asemenea, ai putea sa ne spui ceva despre excusii? Citisem in recenzii mai vechi ca exista un microbuz la dispozitia turistilor pentru orasele apropiate.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [21.08.18 17:29:09] »

@tania_adi:

Dacă pe plaja găsești nisip in zona șezlongurilor și pietre la intrarea in mare, in schimb in mare sunt numai pietre și nisip yok .

Papucii de apa sunt de dorit sau poti intra direct la apa adânca de pe ponton dacă știi sa înoți și dacă nu sunt valuri.

Despre shuttle-urile spre Alanya și spre Side/Manavgat intrebi și te înscrii la Recepție

adrianstefan [02.01.19 14:12:01] »

Biliardul si popicele sunt cumva gratuite?

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [02.01.19 14:52:08] »

@adrianstefan:

Biliardul si popicele sunt cumva gratuite?

Din păcate, nu, la fel ca în cazul marii majorităţi a hotelurilor.

Atât biliardul, cât şi bowlingul sunt contra cost, dar există şi o multitudine de alte activităţi gratuite, astfel încât să nu te plictiseşti în acest resort, dar nici să nu trebuiască să scoţi suplimentar bani din buzunar.

adrianstefan [02.01.19 14:53:34] »

@nicole33: multumesc

adrianstefan [14.02.19 10:04:24] »

Baldachinele sunt contra cost?

calincheita [14.02.19 10:15:49] »

@adrianstefan: Ultima dată când am fost eu erau gratuite.

Flory M [14.02.19 14:17:41] »

@adrianstefan: Erau gratuite in 2018, dar se ocupau dimineata foarte devreme -- gen 5 AM .

adrianstefan, calincheita, Flory M, tania_adi
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin DeLuxe Resort [Okurcalar]: