ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2010
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 09.05.10
AUG-2009

La manastirea Hadambu

Manastirea ortodoxa (de calugari) Hadambu se afla in satul Schitu Hadambului (comuna Mironeasa), la 30 km de judetul Iasi. Numele se trage de la intemeietorul ei: Iani Hadambu, boier grec, care a zidit-o in 1659. Manastirea e considerata monument istoric. (sursa: Wikipedia).

Cand am fost noi la Hadambu, in august anul trecut, drumul era asfaltat numai partial, ultimii km fiind cu pietris. Mai nou am aflat ca s-a turnat asfalt pana la manastire, ceea ce e un avantaj pentru miile de pelerini care vin anual la aceast locas sfant.

Se spune ca aici au avut loc, de-a lungul timpului, multe minuni. Icoane care plangeau cu lacrimi de mir sau vindecari miraculoase ale bolnavilor incurabili sunt doar cateva.

Desi a fost supusa vicisitudinilor timpului si a suferit in urma unor incendii, manastirea a fost reabilitata cu ajutorul enoriasilor si a pelerinilor care o viziteaza din toate colturile tarii.

Manastirea e formata, de fapt, dintr-o biserica veche si una noua, cu picturi de o frumusete neasemuita.

In fata manastirii e o parcare mare, impropriu spus parcare de altfel, mai mult un camp pe care se poate parca in voia cea buna. Curtea manastirii e plina de trandafiri vara, flori si arbusti pretutindeni, banci curate pe care te poti recreea, o fantana cu apa rece ca gheata si un coltisor amenajat cu o mica fantana arteziana si scaune de piatra.

Langa manastire se afla un iaz cu salcii si o mini-ferma cu cateva pasari si un ponei, care e un fel de mascota acolo, spre bucuria copiilor.

Daca doriti sa va cumparati o icoana, o carte sau doar o cruciulita sfintita, exista si un magazin de suveniruri in incinta manastirii, cu preturi mai mult decat rezonabile.

Tot in incinta manastirii se afla un muzeu cu diferite carti vechi bisericesti.

Majoritatea crestinilor care vin sa se inchine si sa se roage la aceasta manastire au obiceiul sa lase o "fituica" cu rugamintile lor in zidul de langa icoana facatoare de minuni.

Cine are drum prin Iasi si nu a vizitat inca aceasta manastire, va recomand cu drag!

Trimis de geany_m in 14.05.10 17:21:01

VIZUALIZĂRI: 5004 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geany_m); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Am ajuns la Hadambu- in spatele meu se poate vedea campul unde se poate parca masina
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 6 voturi)

Diaura*
[14.05.10 21:54:00]

Asa cum arata acum, este o manastire foarte noua; a fost sfintita in 2008 ; asta dupa ce in 2003 cea anterioara a ars aproape in intregime .

biancuta
[15.05.10 11:52:25]

Frumoasa descriere, ai si votul meu!

nely68
[03.09.10 23:17:24]

scuze, dar a ars o chilie nu biserica in intregime...

biancuta, Diaura*, nely68
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Hadâmbu [Mironeasa, IS]: