OZ Side Premium Hotel [Evrenseki]

JUL-2018
REGIM MASĂ tot
1900 euro

Minciuni

Pachetele la turci sunt o bataie de joc.

Cele 8 nopti sunt de fapt 2 zile pierdute: prima zi a pachetului nu merge avionul la timp (am ramas in Timisoara o noapte), ultima zi te trezesc la 3 noaptea si la 8 pleaca avionul din Antalya. Platesti atatia bani pt 2 zile in care tu nu stai o zi intreaga, nicio noapte.

Turcii sunt niste [***]care dupa 2 clase a lor, dolarul este egal cu euro (mergi sa cumperi un portofel 10 dolari sau 10 euro la ei). Mai grav, la unii am negociat 7 dolari si cand am scos euro a refuzat si a cerut 9 euro. Niciun bon fiscal. Te fura pe fata. Sunt obositori, nu poti intra sa privesti un lucru ca sunt calare pe tine si tot vb toate limbile 3 cuvinte. Adevarati ****... totul e o vrajeala... inclusiv umilinta din hoteluri pe care angajatii ti-o afiseaza cu zambetul lor fals.

In "8 nopti"de 3 ori a intrat femeia de serviciu pt curatenie. Daca nu lasi 1 dolar nici nu intra macar pt prosoape.

Si culmea, agentiile de unde cumparam bilete stiu lucrurile acestea si nu ne avertizeaza. Ca orice roman sa isi vanda pachetele. Nu mai exista spirit civic intre noi, sa ne ajutam... doar sa profite ca dam banii.

Impresii încărcate de florina 43 in 31.07.2018 07:43:40

Validat / Publicat: 31.07.18 09:29:14

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Side

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (florina 43); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1348 PMA (din 5 voturi) nota2

[31.07.18 08:00:27]

@florina 43: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 45&ridAnt=87975

- calincheita
[31.07.18 09:43:21]

Din păcate în unele cazuri e adevărat!

- fra
[31.07.18 10:13:51]

Eu cred că în multe cazuri e adevărat, dar tot în multe cazuri lucrurile astea sunt știute dinainte de a pleca de acasă și atunci dezamăgirea nu e așa mare. Ceea ce e cu adevărat trist (din punctul meu de vedere bineînțeles) e treaba cu zilele tăiate din cauza zborurilor prost organizate (pentru turiști, că pentru agenții sau hoteluri...)

- CCRRIISSYY
[31.07.18 10:31:31]

Si unde sunt informatiile despre hotel - cazare, masa... ???

[31.07.18 11:48:00]

orarul de zbor nu il stiai dinainte? in plus in orice tara incearca sa faci cumparaturi in moneda locala, ia incearca sa platesti in euro la noi sa vezi la cat iti calculeaza 1 euro

- denisucu
[31.07.18 12:19:45]

@calincheita: Salut,

Ti-am trimis un PM. L-ai primi/vazut?

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[31.07.18 23:16:40]

@florina 43:

De fapt, acest "articol" nu prea are mare legătură cu hotelul la care ţi-ai petrecut concediul, ci este doar o înşiruire a nemulţumirilor tale despre... orice.

Cele 8 nopti sunt de fapt 2 zile pierdute rima zi a pachetului nu merge avionul la timp (am ramas in Timisoara o noapte), ultima zi te trezesc la 3 noaptea si la 8 pleaca avionul din Antalya.

Ce vină are hotelul referitor la un orar de zbor dezavantajos???

În Timişoara ai petrecut noaptea în aeroport?

Platesti atatia bani pt 2 zile in care tu nu stai o zi intreaga, nicio noapte.

Mie banii nu mi se par chiar aşa de mulţi pentru un sejur de 8 nopţi sau câte au fost :D la un hotel de cinci stele AI pentru trei adulţi în plin sezon, dar, desigur, este doar părerea mea.

Eu procedam exact invers: negociam preţul în euro şi plăteam aceeaşi sumă, dar în dolari - avantaj eu :))

Dacă primeai bon fiscal îţi folosea la ceva? Cel mult respectivii evazionau statul turc, nicidecum turistul.

Nu poţi să te plângi că ai fost furată cât timp nimeni nu ţi-a scos cu forţa banii din buzunar, ci tu ai consimţit să plăteşti o anumită sumă de bani, negociată în prealabil.

Turcii sunt niste [***]care dupa 2 clase a lor, dolarul este egal cu euro

Nu contează câte clase au respectivii, aceştia fiind negustori înăscuţi. Cât timp doreşti să plăteşti într-o altă monedă decât cea a ţării respective, lira turcească, ţi se face o favoare acceptându-ţi euro sau dolari şi respectivii pot stabili orice paritate doresc. Doar nu sunt funcţionari la banca naţională pentru a-ţi calcula ţie la cursul oficial =))

=

Poate totuşi găseşti puţin timp să scrii ceva şi despre hotelul la care ai fost cazată, despre condiţiile de cazare şi masă, despre plajă şi mare şi alte detalii care ar putea fi utile celor interesaţi de acest hotel.

- florina 43
[01.08.18 07:35:50]

Pt bani m-au lasat si in moschee

Nu mai sunt atat de religiosi sau fanatici dupa ce am platit 40 de dolari o excursie pt care am primit chitanta. Am vizitat orasul Side vechi, ramasite grecesti pe care turcii si le-au insusit si fac bani cu ele. Frumos orasul si o adevarata lectie de istorie greceasca, nu turceasca. Apoi am intrat in moschee. Ghizii sunt nesimtiti pt ca stiu ce fac cu turistii si nu ne avertizeaza. Ba, din contra au invatat de la [***] turci ca la coborare din autocar sa "lasati dolari, euro, bani orice... "... ca si cum nu acela ar fi serviciul lor sa isi faca treaba. Subliniez-fara un dolar-nimeni nu iti face nici curat in camera ca si cum nu asta ar fi serviciul lor.

BY WEBM: Text trimis spre publicare ca review. Neîndeplinind condițiile impuse de Regulament pentru publicarea ca articol distinct, a fost mutat de echipa tehnică aici, ca ecou.

[punctaj crt ecou: 50 (pma.std) + -4 PMA1 (din 4 voturi)]
[01.08.18 08:03:14]

cum adica

Pt bani m-au lasat si in moschee
?

ti-a spus cineva ca femeile nu au voie in moschee?

- Arya
[01.08.18 08:50:15]

@florina 43:

Vizitarea moscheilor este gratuită. Dacă ai dat bani pentru asta e doar naivitate.

Trebuie doar sa te descalti si sa ai o ținută decentă.

Nu ai acces în timpul orelor de rugăciune.

- razvan2002
[01.08.18 10:27:23]

@florina 43: Imi pare rau pentru cele 2 zile pierdute, dar asta nu este vina turcilor! Tour-operatorul (cel responsabil de voi in Antalya) a inchiriat avionul de la o companie si a acceptat acest orar. Banuiesc din ce citesc ca v-ati numarat printre pasagerii zborului Freebird dintr-o zi de luni parca, avionul a avut o defectiune, iar pasagerii de la Timisoara au avut de asteptat pana a venit alt avion... Eu am zburat atat cu Freebird, cat si cu alte companii de charter turcesti si nu am avut intarzieri decat o singura data, 3 ore, ba chiar mai mereu am plecat cu ceva minute, poate si jumatate de ora mai repede. Legat de orarul de la intoarcere, era de astptat... plecare la 8 dimineata= 6 in aeroport si din Side cam pe la 3-4 in functie de traseu si opriri la hoteluri... Pentru a evita acest inconvenient, datat viitoare optati pentru un transfer privat, contra-cost, dar care va mai dadea o ora cel putin de stat in hotel. Cat despre turci... asa e cu negociatul la ei, cand v-au ridicat la 9 euro trebuia insistat! Numai sa va fi apropiat de iesire, refuzand oferta si veneau dupa voi cu 7 euro

- florina 43
[08.08.18 14:03:31]

Probabil sunteti angajata lor ca mi-ati "interpretat"fiecare fraza... numai ca nu ati scris ce tip de subordonata este... eu am scris parerea mea... d-ta o citesti sau nu si va pueti forma o alta opinie despre ei!... nu ma deranjeaza... peste tot sunt simpatii sau antipatii!

- maimu
[17.11.18 16:39:39]

Buna as merge si eu la acest hotel premium fac o alegere buna?

[17.11.18 17:02:34]

ai gasit pe cine sa intrebi =))

intreaba pe cineva care a scris despre hotel nu pe cineva care scrie despre orar de zbor, intrare platita la moschee si alte prostii care nu au legatura cu hotelul

- Yoda
[17.11.18 19:16:52]

@maimu: Buna! Eu zic ca faci o afacere buna, dar depinde foarte mult de asteptarile tale, de bugetul alocat, samd.

Mie mi-a placut, mai ales din punct de vedere al raportului pret/calitate. Si ne-a oferit cam tot ce voiam noi. Vezi aici impresiile mele: http://amfostacolo.ro/hotel9.php?d=oz-side-premium-hotel-evrenseki--side&id=15945

@nrs: Cred ca puteam sa zic si eu ceva rau de hotel, si anume ca tigarile erau scumpe. =)) Daca la benzinarie tigarile erau intre 9 si 13 lire (adica intre 1.3 si 1.9 EUR), la magazinele din apropierea hotelului erau 2.5 - 3 EUR, iar la hotel erau 3-4 EUR. Dar nu vad ce treaba ar fi avut asta cu hotelul. :-??

Publicitate    [18.06.19 02:47:48]