ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2018
ÎNSCRIS: 08.10.12
JUL-2018
15 AD. + 7 COPII -- v: 0-8

La Kuib-ul laudat, sa nu te duci infometat si cu cardul gol

Deoarece si puii de black_mamba se crestineaza (mai nou), am cautat sa organizam evenimentul intr-o zona si locatie mai speciala. Si unde era mai potrivit decat la munte, la Sinaia?

Bun, ramane Sinaia stabilita, dar in ce restaurant? Dupa lupte seculare care au durat vreo 2 saptamani :), serpoaica decide (normal): mergem la Kuib. Mergem (impropriu spus, mai mult ne taram cu ambreiajul calcat la podea, pentru ca drumul pana la locatie este extrem de prost, transee si cratere de-a dreptul, peste tot), dinspre Bucuresti intram pe centura statiunii Sinaia, trecem de sensul giratoriu de la Penny, trecem de gara, vedem indicatoare cu restaurante si obiective (inclusiv Casa Memoriala George Enescu) si facem la dreapta, peste raul Prahova.

Personal, pentru cei aproximativ 1.5km pana la Kuib, preferam sa las masina parcata undeva si sa ma astepte cineva cu o sareta trasa chiar si de un magar, daca un cal nu era disponibil. Acum, ca sinaienii de pe Cumpatu' nu voteaza actuala administratie, astfel incat sa le repare si lor drumul, poate fi si asta o explicatie.

Restaurantul functioneaza langa complexul hotelier Piatra Soimului - aceeasi afacere.

Totul foarte frumos - terasa in aer liber, umbroasa, in padure; restaurantul amenajat cu lemn, intr-un stil modern, varietatea preparatelor si bauturilor, locuri de joaca pentru copii (un mare plus, mai ales in cazul meselor organizate),

Oricum, dupa tratativele obisnuite, ajungem la un meniu prestabilit pentru cei 15 adulti, meniu a la carte pentru cei 7 copii, candy bar si bauturi a la carte pentru toti invitatii.

Stiam ce ne asteapta, dar am sperat ca mancarea sa se ridice la nivelul tarifelor solicitate.

Am gasit masa amenajata simplu dar cu bun gust, exact asa cum am solicitat noi; o echipa de ospatari foarte amabili, serviabili si deschisi (bineinteles ca si noi am fost draguti cu ei); candy bar home made mediu (am gustat preparate si mai bune, in alte locatii); cocktail-uri medii la preparare si gust; mancare foarte, foarte proasta.

Acum, nu stiu ce gust a avut mancarea servita a la carte, dar cei mici au mancat tot (ba ca erau infometati, ba de gura noastra, ba mai reveneau dupa 20-30 de min. de joaca si mai infulecau ceva), insa meniul prestabilit a fost groaznic: preparate calde care au venit reci, fade, fara niciun gust si aroma.

Gustarea a fost cea mai rea, din punctul meu de vedere; pestele s-a putut manca, cat de cat; mixul de carnuri de la friptura ar fi trebuit (in mod normal) sa fie bun, insa a venit rece si tare, sa-ti tocesti cutitul in el.

Dupa cum vedeti, nu comentez in niciun fel tarifele practicate, pentru ca am fost constienti ca sunt cu muuult peste medie, dar ne-am gandit si ca serviciile oferite sunt in concordanta cu acestea. Bineinteles ca bucataria nu s-a ridicat la nivelul lor.

Ce ne-a placut: locatia, terasa, verdeata dimprejur, tema restaurantului, modul simplu dar modern in care este amenajat, echipa de la servire, locurile de joaca.

Ce nu ne-a placut: mancarea, mancarea si mancarea. Eu as da toti bucatarii afara, serios. Ori au lasat pedala moale, pentru ca era un eveniment, ori nu i-a interesat ori nu stiu meserie, dar i-as concedia pe toti, in frunte cu chef-ul.

Daca vom reveni? Poate pentru o cafea, un fresh si o apa minerala, altfel nu. Si pentru astea, cand se va repara drumul.

P. S. Cine doreste detalii despre preturi, i le voi pune la dispozitie in privat, dar retineti ca un steak simplu de vita este 85 lei.

Trimis de black_mamba in 29.07.18 22:25:02
Validat / Publicat: 30.07.18 08:08:46

VIZUALIZĂRI: 1108 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[30.07.18 08:09:58]

Conform regulamentului art. 14, secț. B

Articolele care descriu nunţi, botezuri, banchete, alte evenimente private — organizate, evident, în condiţii cu totul particulare — nu sunt acceptate în concurs = se publică fără PMA. În plus, articolele se publică FĂRĂ NOTE (notele nu sunt relevante pentru condiţii de cazare sau de servire a mesei etc din postura unui turist)

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sinaia?:

• pagină generată în 0.045095205307007 sec