#E#D
Cabana Zănoaga [Valea Ialomiţei] (unitate neclasificată)

27.07.2018
150 lei camera sau 200 lei in weekend
+ COPII: 2 -- varsta: 5 si 10 ani

#G#0
#M#0

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut” — (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă SAU (1A) ar fi meritat rubrică nouă, dar crearea ei nu a fost considerată oportună (în acel moment); — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ necesar unei astfel de selecții. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Peisaje superbe, cazare nesatisfăcătoare

Dornici să exploram traseele din zona Zanoaga-Bolboci-Pestera am optat pentru 4 nopti de cazare la cabana Zanoaga, mai ales ca pe site parea ca ar fi renovată recent si ar avea condiții bune.

Exteriorul si holul cabanei arata intr-adevar bine, iar peisajele te fac sa uiti de orice grija ai avea. Dar cand am intrat in camera noastra triplă am avut un șoc: dimensiunile ei nu depășeau 2/3 metri. Spatiu in care se afla un pat de mijloc si inca un pat de o persoană, o masuta cu un TV minuscul pe ea si 2 taburete puse undeva intre paturi. Un cuier pe perete si atât. Nici un raft, nici un dulap. Bine, nici nu ar mai fi avut unde sa le pună, dar ai nevoie de asa ceva daca stai mai mult de o noapte.

In timp ce eu ma uitam șocata la camera noastră, soțul s-a orientat mai ușor: a pus toate bagajele sub paturi, de unde le extragem de fiecare dată când ne trebuia ceva. Deplasarea se făcea pe sus, dintr-un pat in altul, locul dintre ele fiind extrem de îngust.

Baia avea o chiuvetă si un grup sanitar, deasupra lor era montat si un robinet pentru duș. Dimensiunile baii erau cam la 1/1.5 metri. Daca vroiai să faci duș udai inevitabil chiuveta, wc-ul si umpleai baia de apă.

Am solicitat un mop pentru evacuarea apei dupa dus si mi-a fost adus, dar fără găleată, motivația fiind ca nici nu ar încăpea găleată in baie (si aveau dreptate, nu ar fi încăput).

In camera era curat daca nu te uitai si sub paturi, la baie nu prea. Baia avea sapun lichid si o rola de hârtie igienică.

Complexul are si restaurant. Exista cateva ciorbe in meniu, grătar cu cartofi prăjiți si salate, mămăligă cu brânză și tochitura. Pentru dimineata au mezeluri, branzeturi, ouă.

Nu am avut de obiectat initial despre mâncare, dar dupa a 2 a zi amandoi copiii aveau dureri de burtica si diaree. Soțul spunea că nu i se par proaspete unele alimente.

Întrucât si noaptea eram foarte înghesuiți si adormeam cu greu, iar somnul nu dura mult caci câinii latrau la urs o buna parte din timp, copiii se plângeau de burtica, după a 2 a noapte ne-am hotarat sa plecam. Nu ni s-au returnat banii platiti pentru următoarele 2 nopți (150 lei camera triplă in timpul saptamanii si 200 lei in weekend), ba chiar am foat admonestati de doamna proprietar / administrator, nu stiu ce era ca am venit cu bucătăria de acasa si nu am fost in stare sa ne luam nici macar o ciorbă de la ei. Probabil ne confundau cu alți turiști, căci mâncare cate 2 mese principale in fiecare zi la ei.

Concluzia: nu recomand cabana decat in caz de forță majoră și nu mai mult decat pentru o noapte.

Impresii încărcate de carmenroxana in 27.07.2018 07:44:34

Validat / Publicat: 27.07.18 09:21:21

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (carmenroxana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6800 PMA (din 9 voturi) nota2

[27.07.18 09:19:56]

Mutat în rubrica "Cabana Zănoaga, MASIVUL BUCEGI" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 58&ridAnt=87811

[27.07.18 09:39:53]

#G#1