ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2018
ÎNSCRIS: 03.08.09
JUL-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 14 +10

Putin pentru 5 stele, destul pentru 4

Am hotarat sa incercam si noi Turcia. Asteptarile erau destul de mari, dar pretul obtinut m-a facut sa fiu un pic circumspect. Sa le luam pe rand.

1. Avionul care ne-a transportat a fost unul charter, asa ca nu e neobisnuit sa apara diferente fata de orarul de zbor anuntat cu cateva saptamani inainte. Oricum, nu e vina hotelului

2. Distanta fata de hotel de la aeroport e destul de mare, dar asta stiam. Ce nu stiam e faptul ca si la dus, si la intors, am fost opriti la cate un magazin (unul era cica fabrica de dulciuri-povesti), fapt ce a dus la cresterea timpului de deplasare. E un fel de blat intre tur-operator-ghid-sofer-comerciant. O treaba balcanica, daca ma intrebati pe mine.

Din nou, nu e de vina hotelul. Aer conditionat am avut.

3. Am ajuns seara pe la 19.00 si ne-am repezit la masa. La fel si vreo cateva sute de turisti, majoritatea de prin fosta URSS. Ne-am speriat, dar inghesuiala respectiva nu s-a mai repetat la nivelul din prima zi.

4. Camera: decenta, materiale ok, dar mica pentru 4 persoane. Era de fapt o camera mare impartita in doua de 2 usi care glisau.

Aerul conditionat a mers non-stop, atata timp cat erai in camera si cartela introdusa in "buzunarul" ei. Un minus destul de mare faptul ca nu primeai doua cartele. Politica hotelului.

Aparatul de aer conditionat facea insa fata si avea si functia quiet care ne-a permis sa-l folosim si noaptea, caldura de afara fiind necrutatoare.

Curatenia era relativ ok, singura zona neglijata fiind sub patul matrimonial.

Paturile erau ok, locuri de depozitare ok.

Nu am avut probleme cu disparitiile misterioase.

Baia in special dusul mi-a placut tare mult.

Televizorul avea cateva canale turcesti, rusesti, germane, putine in engleza si franceza.

5. Cladirea hotelului era impunatoare si exceptand cateva kitsch-uri tipic turcesti, a lasat o impresie buna. Lifturile functionau ireprosabil si nu aveai mult de asteptat.

Existau numeroase zone unde se putea lua masa, se putea bea o cafea sau un vin, zone de relaxare etc.

6. Mancarea. Aici problema majora a fost lipsa carnii de porc, nu stiu in alte hoteluri turcesti daca e la fel.

In rest, fara sa rupa gura targului, erau de toate pentru toti.

Aveau o cofetarie separata de restaurantul principal, unde se putea inghiti diferite preparate de gen de la amiaza pana la 11 seara.

7. Piscina: minunata. Nu cred ca am mai vazut alta mai faina. Apa era calda la orice moment al zilei, curata. Se inchidea la 18.30 dar am avzut oameni facand baie si la 19.30 si nu ii gonea nimeni. Gaseai sezlonguri oricand, doar ca nu in primul rand.

Topoganele, alt deliciu.

Mancaruri si baruri pentru bauturi erau in toate colturile, incepand cu ora 10 pana pe la 18.00 Seara continua distractia pana pe la 23.00

Inghetata intr-adevar doar 2 ore pe zi, dar puteai merge sa mai ceri una.

8. Personalul in general amabil, atent, o rupeau in engleza cativa. Majoritatea in rusa. Ba erau chiar anajati din zona fostului URSS pentru a servi clientela de aceeasi obarsie.

Animatia in zona clasica, nimic deosebit, chiar subtire pe alocuri.

9. Bauturile: intr-adevar, doar autohtone.

10. Plaja: am lasat la urma marele minus al acestui hotel: cvasiimposibilitatea de a ajunge in apa... direct.

Erau 2 pontoane unde se putea face plaja si cobori pentru a "accesa" apa mai mica de adancime, dar nu era prea comod pentru copii.

Mai existau 2 zone la "vecini" unde cred ca efectiv s-a disclocat zona de piatra ce strajuia intrarea in mare, ca atare intrarea se adancea brusc dar lipsita de piatra, o portiune. Evident, aglomerate acele zone. Am prins 2-3 zile de valuri mari, faceam o baie scurta si tusti la piscina, la apa limpede si berea rece.

De mentionat ca apa marii nu era foarte curata.

Cum nu suntem fani exagerati nisip, nu ne-a stricat vacanta, dar a fost destul de neplacut.

11. Cafeaua, cu exceptia celei turcesti (dar nu la nisip) a fost slaba!!

12. Daca imi amintesc si alte detalii importante, revin.

Trimis de oaspetele in 26.07.18 18:28:39
Validat / Publicat: 26.07.18 19:03:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3594 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oaspetele); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[26.07.18 18:36:10]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 52&ridAnt=87800

oaspeteleAUTOR REVIEW
    [26.07.18 19:24:04]

@webmaster45: pare relativ ok, poate un pic mai inspre mare.

Voi reveni si cu cateva poze.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [26.07.18 19:24:59]

@oaspetele:

Cu certitudine, situaţia este generală.

Dacă în urmă cu mulţi ani, rarisim mai găseai un hotel care să-ţi ofere carne de porc, în actuala conjunctură politică, sigur nu se va mai întâmpla o asemenea minune

Într-o ţară musulmană NU vei găsi carne de porc indiferent cât de scump ar fi hotelul ales.

Ar fi trebuit să ştii despre lipsa cărnii de porc şi să te bucuri de alternativele suficient de variate şi de gustoase: miel, curcan, vită, pui, pe care turcii le gătesc în fel şi chip satisfăcând şi cele mai pretenţioase gusturi.

oaspeteleAUTOR REVIEW
    [26.07.18 19:37:56]

@nicole33: Ne-am descurcat fara probleme, eu am adus in tara 2 kg de la turci. In plus.

Ma intrebam doar cum sta treaba in alte zone/hoteluri.

oaspetele
    Alte impresii din această RUBRICĂQuattro Beach Spa & Resort [Konakli]: