ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2010

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Gabriela are dreptate

Am fost la faimoasa pensiune si am ramas foarte dezgustata!!!

In primul rand cand am facut rezervarea ni s-a spus ca pensiunea este ultra utilata, cand am ajuns s-au schimbat lucrurile "nu v-ati adus? ", ni s-a dat cu scarba lucrurile necesare, s-a purtat cu noi ca la usa cortului, prosoape nu, hartie igienica cu portia, in prima seara caldura a fost zero, ce sa mai spun ca a urlat sa mergem in camere, pt ce am mers la cabana aceea sa dormim de la ora 20?

Referitor la ceea ce am citit cu programul de liniste acesta se utilizeaza doar la oras, nu si in mijlocul muntilor, sa fim seriosi, despre nationalitate intr-adevar trebuia sa ii ridice in slavi doar erau de-ai dansei, probabil noi eram inexistenti, dar banii nostri au fost buni! Prietena mea cand a vazut toate astea a inceput o discutie cu dansa care era extrem de revoltata de ceea ce suntem si ce am facut, pana in momentul in care i s-a spus ca are agentie de turism si chiar una foarte renumita in oradea, din aceea clipa doamna si-a schimbat tonalitatea cat si comportamentul fata de noi, ne-a facut gogosi, etc. Asta vi se pare normal? turistul e turist indiferent de grosimea portofelului!!!

Acesta a fost singurul weekend la munte care mi-a ramas in minte cu regrete!!! am fost la n cabane dar s-a simtit ospitalitatea gazdelor nu ca si la Anett! CLIENTUL NOSTRU STAPANUL NOSTRU, nu carpa de sters pe jos.

Trimis de bruneta_natalia in 12.05.10 12:38:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BOGA / PIETROASA.

VIZUALIZĂRI: 2595 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bruneta_natalia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

[12.05.10 12:56:54]

Am inteles problema cu galagia. Nu am spus ca trebuia sa fie liniste ci doar sa incercati sa fiti mai moderati. Pe de alta parte, am spus ca la un grup de 10 persoane era clar ca nu va fi linistea de pe pamant, lucru la care trebuiau sa se astepte gazdele. In ceea ce priveste rasismul, eu stiu ca el exista, chiar daca unii se fac ca nu-l vad. In general, acest sentiment se "simte", fara a fi nevoie de cuvinte...

[12.05.10 14:53:52]

Bineînţeles că "Gabriela are dreptate", din moment ce aţi făcut parte din acelaşi grup.

Deocamdată nu mă pronunţ, aştept să văd şi alte postări despre locaţie, până acum este scor nul: 1-1.

O singură chestie mă intrigă.

Atât tu, cât şi Gabriela, aţi notat la rubrica "BUCATARIE & MASA" cu 0,0%.

Având în vedere că v-aţi pregătit singure de mâncare, aşa cum aţi povestit, rezultă că sunteţi nişte bucătărese jalnice, din moment ce nici măcar vouă însevă nu v-a plăcut ce aţi gătit. )

E de mirare la nişte ardelence get-beget.

Concluzia: nu sunteţi (încă) bune de măritat! Dar nu disperaţi, mai e timp să îndreptaţi lucrurile!

În schimb, Gabriela a dormit cu 12, 5% mai bine decât tine! Oare de ce?

P. S. Nu mă lua în serios, mai glumim şi noi să ne treacă supărarea, că sunt bugetar

[12.05.10 14:58:29]

@ biancuta: ai perfecta dreptate cind spui "...In ceea ce priveste rasismul, eu stiu ca el exista, chiar daca unii se fac ca nu-l vad." pacat este ca uneori se manifesta si in marea familie AFA; citisem cu citeva saptamani in urma intr-un review: moldoveni imputiti si nespalati.

[12.05.10 15:00:16]

@mario 110

Şi ai luat-o ca pe o chestie personală? )

[12.05.10 15:08:49]

@mario110, nu am citit acel review la care faci referire. Sper ca nu am atacat pe cineva cu cele scrise, am scris cele de mai sus incercand sa fiu nici pro, nici contra, asa cum am scris si la rw colegei sale. Probabil ca ar fi binevenite niste lamuriri mai clare.

presario
[12.05.10 16:20:26]

Eu imi mentin parerea din ecoul de la rewiew-ul scris de hirisgabriela, cat si in rewiew-ul meu mai vechi despre Pensiunea Anette.

Este o pensiune Ok, in munti, mobilata simplu, are apa calda, sapun si hartie igienica la baie, etc.

Ne-am simtit foarte bine, proprietara pensiunii a fost tot timpul acolo, a facut mancare, a servit la mese, etc. Din cate imi amintesc, este intradevar unguroiaca, dar nu am sesizat nici o urma de "discriminare" de acest fel.

A incercat ( si chiar cred ca a reusit ) sa ne faca pe plac. Am fost grup mai mare, aprox 30 persoane, am facut chefuri si gratare. In grupul nostru erau si romani si unguri, dar karaoke s-a facut doar la melodii internationale.

pepsi70ro
[12.05.10 20:33:30]

uite eu exact asta caut cand evadez in natura. LINISTE, multa liniste. Si nu sunt singurul care cauta linistea, dar de multe ori nu o gasesc din cauza celor ca voi.

Pe de alta parte tare imi pare cunoscut limbajul folosit dintr-un review anterior de la aceeasi pensiune, n-ar fi exclus ca tu si @hirisgabriela sa aveti mai multe in comun decat o simpla vacanta ratata, daca ma intelegi ce vreau sa spun, poate gresesc dar nu cred.

ancamariagadea*
[12.05.10 20:49:09]

Si eu inclin sa cred ca aceste randuri sunt scrise de aceeasi persoana. Se pune problema exact la fel. Poate ne lamureste totusi autoarea...

bruneta_natalia, sa stii ca si eu cand merg la munte caut liniste si ma deranjeaza daca ma duc undeva si atunci cand eu vreau ma odihnesc in jur este galagie, nu mi se pare deloc normal. Gandeste-te ca multi merg la munte pentru liniste si odihna dupa o saptamana agitata. Daca doriti sa va distrati, sa petreceti, nu are nimeni nimic impotriva, dar incercati sa gasiti o cabana exact pentru capacitatea grupului vostru si s-o inchiriati in intregime. Cred ca in felul acesta nu ar mai exista nicio problema.

Apoi, legat de lemnele/carbunii pentru gratar, despre care vorbea Gabriela, sa stiti ca am intalnit multe pensiuni unde trebuia sa le cumperi. Adica am cumparat si fripturi, si carbuni de la benzinarie ca sa ne facem gratarul. Deci, nu este un lucru iesit din comun, depinde de gazda.

Totusi, referitor la povestea cu "nationalitatea dansei", te rog spune-ne concret ce anume v-a facut sa va simtiti incomod? Sa intelegem si noi...

[13.05.10 08:57:54]

@Costi: nu, nu am luat-o ca o chestiune personala; doar ca fapt divers.

@biancuta: nu, nu ati atacat pe nimeni.

trebuie sa fac o rectificare: nu era vorba de un review ci de un ecou. citeva fragmente:

- "dincolo de apelativul "imputiti " cand se vorbeste de moldoveni la general si care e destul de real pentru zona pana aproape de Piatra Neamt"

- "... dar asa o saracie, nesimtire si mizerie prin satele si turismul sud-moldovenesc am vazut pana acolo (repet - pana aproape de Piatra Neamt, cum vi din sud) ca am jurat ca in zona aia nu mai calc. Numaram cu sotul meu nr. picioarelor jegoase si ne-a fost mutat nasul de cateva ori de transpiratia locuitorilor... cand treci pe langa ei si... "

webmasterXY*
[13.05.10 09:12:07]

Eu consider ca se aluneca usor-usor in off-topic.

As aprecia daca se va vorbi mai mult despre pensiune si mai putin despre rasism (termen incorect ales, de altfel! ) si alte necazuri. Pentru acestea din urma, folositi cu incredere forumul sau mesajele private. Multumesc,

[13.05.10 10:39:26]

corect. de altfel, acum imi pare rau ca am deschis subiectul.

[15.05.10 11:10:04]

Un lucru vreau sa fie CLAR: Natalia este intr-adevar prietena mea si a facut parte din grupul de 10 persoane,dar nici de cum nu este asa cum spuneti voi ca suntem una si aceeasi persoana!

[15.05.10 11:16:33]

Nu am spus niciodata draga Costi ca mancarea nu a iesit buna! Din potriva sa stii ca sunt o bucatareasa tare buna si tare mi-as dori sa gusti macar o data din mancarea mea si atunci sigur vei regreta pt ceea ce ai spus, iar referitor la maritat sa stii ca sunt maritata si sotul meu este tare fericit ca sunt o gospodina atat de buna!!! Si nu uita ca noi ardelencele suntem cunoscute ca bune bucatarese exact cum spuneai si tu. Nu mai vorbi lucruri care nu stii, nu ma cunosti asa ca... sst

[15.05.10 11:22:00]

Mie nu mi-a placut tratatia de aici! Mi-am spus doar parere, grupul nostru probabil a nimerit-o pe proprietara intr-o faza proasta, dar cred ca este corect sa spunem si lucrurile negative nu doar cele pozitive! Nu? Nu toti suntem la fel, avem gusturi poate diferite, de aceea va rog respectati si pe cei care spun lucruri nu tocmai frumoase despre o pensiune, hotel sau locatie. Parerile sunt impartite!

[15.05.10 11:58:11]

@hirisgabriela

De ce te-ai supărat, nu ai citit şi post-scriptum-ul de la ecoul meu?

Oricum, dacă mâncarea a iesit bună, de ce ai notat cu 0,0% la rubrica BUCATARIE & MASA?

Doar pentru că gazda v-a dat

cu scarba lucrurile necesare?

Eu ştiu că ardelencele sunt cunoscute ca bune bucătărese (mama e şi ea ardeleancă), dar mai ştiu şi că ele, în general, nu sunt ţâfnoase, ci dimpotrivă, împăciuitoare.

Însă se vede treaba că mai sunt şi excepţii.

[15.05.10 13:33:20]

@costi, daca tot ai adus vorba de bucataria ardeleneasca, ai vazut rw meu pe aceasta tema?click aici

bruneta_nataliaAUTOR REVIEW
[15.05.10 20:12:09]

Costi draga care e problema ta ca am facut parte din acelasi grup? am dreptul sa imi spun parerea atat buna cat si mai putin buna. Atata timp cat am mers pe banii mei nu pe cei de la tine, nici nu ne cunosti si tu sti mai bine decat noi cum a fost si ce a fost. Sustin ceea ce am spus si as vrea sa patiti si voi cel putin o data asa ca noi, sa vedem cum o sa va simtiti!

webmasterXY*
[15.05.10 20:30:41]

@bruneta_natalia, e foarte corect ceea ce spui: ai dreptul (chiar şi stângul! ) să-ţi spui părerea.

Dar aici NU se acceptă păreri de genul replicii caragialiene "Ba pe-a mamii D-voastră! " Aşadar, am rugămintea ca atunci când nu eşti de acord cu o persoană, să încerci să combaţi faptele/ideile cu care nu eşti de acord, dar fără să ataci persoana. În caz că nu este suficient un avertisment, există şi posibilitatea suspendării temporare a contului.

PS: @hirisgabriela după cum vezi, nu părerile diferite au fost mai cu ardoare combătute aici, cât modul de exprimare a lor... În plus, să ştii că ai posibilitatea să-ţi editezi mesajele; nu trebuie să scrii mesaj după mesaj la intervale de câteva minute!

Mulţumesc,

ancamariagadea*, biancuta, bruneta_natalia, Costi, hirisgabriela*, presario
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Anett [Valea Aleului]: