ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2010
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 09.05.10
SEP-2008

Plimbare pe Promenade des Anglais

Cu o arhitectura frumoasa, muzee, cultura, cafenele, piete mari si nu in ultimul rand plaja, Nisa este orasul francez ce concureaza cu Paris in toate.

Fiecare turist care ajunge in aceste locuri este fascinat de imbinarea perfecta intre versantii muntosi pe care sunt amplasate cladiri splendide si multitudinea de mici porturi unde stationeaza yachturile, barcile pescarilor si navele de croaziera.

Ajunsi aici, ne-am oprit pe Promenade des Anglais, vestita artera de-a lungul plajei din centrul Nisei, strajuita de-o parte si de alta de palmieri, hoteluri celebre si magazine fancy. Zona gazduieste cateva dintre atractiile turistice ale orasului. Aici se afla Hotelul Negresco, Casino du Palais de la Mediterranee, Musee d’Art et d’Histoire, Phoenix Parc Floral, Musee des Arts Asiatiques, Theatre de Verdure etc.

Bulevardul care se intinde pe 7 Km iti ofera posibilitate unor plimbari deosebite, poti sa mergi sa faci o baie in mare, sa stai la plaja, sa faci jogging sau sa te dai pe role. E o forfota continua datorita biciclistilor, rollerbladersilor (daca-mi permiteti termenul), alergatorilor, vizitatorilor.

Dupa o scurta vizita pe plaja (trebuia sa-mi bag picioarele si-n marea din Franta:)), care m-a descurajat putin datorita pietrelor mari in locul nisipului fin, am hotarat sa "cascam gura" si la hotelul Negresco, construit de un roman. Nascut in 1868 la Bucuresti, Henri Alexandru Negrescu a fost un hotelier si restaurator roman, fiu al lui Jean Negrescu si al Mariei Radescu, care aveau un han in capitala.

La varsta de 15 ani, Henri pleaca sa lucreze la Paris ca violinist intr-un grup de tigani. In 1893 se instaleaza la Monte Carlo, mai apoi lucreaza la un hotel din Londra, iar la inceputul secolului XX se stabileste definitive pe Costa de Azur.

Lucreaza la hotelul Helder, unde avea sa cunosca o multime de bogatasi, regi si printi. Ajunge directorul hotelului si mai apoi al cazinoului municipal din Nisa. In 1912 construieste hotelul la care a visat si cumpara cazinoul.

In timpul primului razboi mondial, in 1914, a servit ca spital militar, iar in 1918 a fost reconditionat, ceea ce l-a ruinat pe proprietar.

Negresco moare de cancer, la Paris, in 14 mai 1920, dupa ce refacerea hotelului l-a ruinat.

Impresionati de istoria hotelului, ne hotaram sa tragem cu ochiul inauntru.

Desi are numai 4 stele, luxul si opulenta ne-au impresionat. Toata lumea amabila... un domn grabit, cu diplomatul in mana (probabil un om de afaceri cazat la hotel) ne saluta politicos cand trece pe langa noi. Ca sa nu starnim suspiciuni, in graba facem cateva poze... deja "majordomul" de la receptie se uita insistent la noi: D

Le atasez aici, pentru a vedea si voi ce am vazut si noi:)

Trimis de geany_m in 11.05.10 23:58:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 4242 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geany_m); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pe plaja din Nice
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[12.05.10 00:21:34]

geany_m , propun ca aceasta melodie sa insoteasca impresiile tale , dar daca vrei putem schimba!

lizuk
[12.05.10 02:59:01]

Pentru plaja cu nisip, un pic mai incolo, spre Cannes...

pepsi70ro
[12.05.10 07:07:35]

Un copy/paste evident (unele fragmente).

Unele surse de inspiratie sunt de aici si de aici, vad ca nu s-a specificat sursa de inspiratie.

[12.05.10 09:39:27]

@geany_m, tinand cont ca esti nou inscrisa pe site, de numai 3 zile si poate nu ai stiut de regula conform careia in momentul in care te inspiri de undeva trebuie sa specifici si sursa, primesti doar un avertisment, iar punctele standard ale acestui review vor fi retrase.

Oricum, pe viitor daca se mai descopera in cazul tau astfel de incalcari ale regulamentului sanctiunile vor fi mai drastice.

Pentru informare, te rog citeste regulamentul: click aici

Diaura*
[12.05.10 11:27:24]

Hotelul Negresco, este singurul care de-a lungul atator ani nu a devenit parte componenta a vreunui lant sau concern international.

Ultima mostenitoare a hotelului Negresco (in varsta de peste 80 de ani) a decis sa lase la randul ei hotelul, unui angajat, (cel care a dat dovada de un mare devotament si dragoste pentru acest loc) cu conditia ca acesta sa nu il vanda niciunui mare lant hotelier.

Daca acesta nu va respecta aceasta conditii, o fundatie caritabila va prelua conducerea hotelului si va fi raspunzatoare de pastrarea traditiei si de pastrarea echipei ce lucreaza acolo.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[12.05.10 15:41:37]

Scuzati....recunosc, nu am apucat sa rasfoiesc cap-coada regulamentul, dar o voi face chiar azi, inainte sa postez alte review-uri.

Sincer, nu am stiut ca trebuie specificata sursa, o voi face de acum incolo. Nu-mi aminteam foarte exact toate detaliile despre Negresco, tocmai de aceea am cautat pe net si am postat aici, pentru a fi in context si a se intelege mai bine.

Inca o data imi cer scuze!

Andox
[12.05.10 16:11:43]

Cum se spune "o poza face cat 1000 de cuvinte" iar tu ne-ai oferit 32 sa ne delectam si chiar daca anumite pasaje sunt inspirate ai votul meu .

Ca si sfat pe viitor , nu te mai obosi sa cauti date tehnice pe net ci povesteste-ne simplu , cu cuvintele tale ce ai simtit si cum a fost acolo.

O sa fie intodeauna apreciate astfel de lucruri.

[12.05.10 16:24:36]

Andox, multumesc pt sustinere! Acum am citit regulamentul si am inteles. Voi posta doar impresii proprii, cred ca astea conteaza cel mai mult.

Webmaster, melodia e super! Chiar ma intrebam cum pot insera o melodie textului.... sau e o optiune doar a adminului? Scuze, legat de acest lucru n-am vazut nimic in regulamentul citit.

[12.05.10 16:36:47]

geany_m ma bucur ca-ti place melodia atasata, deocamdata tu poti decat sa ne propui melodia care doresti sa fie atasata indicandu-ne adresa ei de pe trilulilu sau youtube si de alipirea ei ne ocupam noi!

babycris42*
[12.05.10 21:13:56]

asta inseamna ca ai vazut luxul de la el de acasa?

[12.05.10 21:38:45]

Babycris, nu prea inteleg la ce te referi...insa hotelul avea un lux si o eleganta aparte... poate nu era cel mai luxos, insa pe noi ne-a impresionat.

[28.05.10 23:06:01]

mutat la 'O zi in Nisa'

[17.02.18 18:42:11]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Nisa şi împrejurimile, NISA [NICE]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: O zi în Nisa]

babycris42*, Diaura*, geany_m, lizuk