ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2018
ÎNSCRIS: 17.07.14
MAY-2018
single

Centrum Hotel Sroda Slaska

Din nou in simpaticul orășel Sroda Slaska pentru o delegație scurtă; de data aceasta nu am mai înnoptat la Hotel Sarai, ca acum un an vezi impresii, ci la Hotel Centrum, la vreo 300 de metri mai înspre… centru: e situat, așa cum ii spune si numele in centrul localității. In fata hotelului e o piațetă frumoasă, tipică orașelor nemțești vechi, amenajată destul de frumos. Fată de anul trecut, zona centrală a devenit pietonală si a apărut o fântână arteziană luminată interesant.

Hotelul este situat într-o clădire veche, modificată pe interior. La interior sunt două scări de acces pentru camerele de la etaj, cam descurajante la prima vedere din cauză că nu sunt ferestre, sunt cam întunecoase, mai sunt si câteva holuri si coridoare cam „labirintoase” iar faptul că am găsit camera 6 la etajul 2 in timp ce camerele 9 si 10 erau la etajul 1 nu m-a ajutat prea mult 

Camera este mare, spațioasă, luminoasă, in regulă. Mocheta pare sa fi fost peticită intr-un loc, alte probleme la mobilier sau la curățenie n-am văzut. De altfel, in afara de un balot de tevi pus pe hol, in rest n-am găsit lucruri nelalocul lor. Baia e la fel, mare, curată, nu este geam spre exterior însă are un ventilator pentru aerisire, prosoapele sunt in regulă, din partea casei este săpun la dispoziție nu însă si șampon.

Cred ca hotelul are si o parcare in spate, nu am dibuit însă intrarea, am lăsat mașina pur si simplu într-o parcare publica gratuită (cel puțin așa era la momentul respectiv) la cam 20 de metri de hotel.

Costul cazării a fost plătit de firmă, nu știu exact cat, am găsit o lista de preturi in cameră, scrisă doar in polonă din care am dedus ca o cameră single e 108 zloți plus micul dejun 15 zloți. In lei – cam tot acolo ar veni: prețul mi se pare foarte rezonabil.

Am văzut prin hotel mai multe chestii scrise doar in poloneză, îmi face impresia ca hotelul nu e tare pregătit sa fie internațional, deși majoritatea clienților mi se păreau a fi străini, ucraineni pare-se cei mai mulți din ei. Am aflat de le colegii polonezi că reușesc sa-si rezolve deficitul de forță de munca cu străini: mare noroc pentru ei. Si câțiva din ei vin sa se stabilească in zona, cu familii cu tot. Mă tem ca la noi tare greu va fi sa găsim același gen de rezolvare. La noi încă sunt bramburiți prin guvern care cântă tot placa aia cum că să se creeze locuri de muncă. Pai dacă într-o zona ca Arad, Timișoara, sau Sibiu mai vin câțiva investitori care vor sa creeze locuri de munca iese cu mare încurcătură. Firmele-s disperate ca nu reușesc sa angajeze, pierd contracte peste contracte, si guvernul in loc să lucreze la niște soluții pentru lipsa forței, caută investitori majori care sa creeze locuri de muncă si sa scadă șomajul. Care șomaj? Una din masurile ce ar trebui luate ar fi sa încurajezi si sa susții imigrația: străinii care să vină la noi, să se așeze si sa devină de-ai noștri după un timp. Acum e așa de greu sa angajezi străini (extra comunitari) încât mai degrabă îți vine sa te apuci de fumat. Așa s-a întâmplat in toate țările civilizate, si se pare ca e si cam singura soluție si pentru apropiata si iminenta îmbătrânire a populației. Uite, polonezilor le iese, sunt ucraineni care se stabilesc la ei. Cine ar vrea sa vină la noi? E de văzut.

Revenind la hotel; camera pentru micul dejun e la etajul I, e identificată si in engleză si germană, programul începe de la 6.30 (devreme, sa poată ajunge oamenii la lucru). O doamnă numai zâmbet agreabilă s-a ocupat de bucate; nu e tip bufet ci am fost întrebat cam ce doresc, dacă să fie ochiuri sau omletă, in rest doamna a pus pe masă sa tot fie la vreo zece farfurii, cu cate puțin din fiecare, si multă multă salată. Interesant, si bun.

Jos, pe partea spre curtea interioară este o terasa acoperită, sunt si mese si băncuțe, acolo e si locul de fumat.

Cam asta ar fi, un hotel numai bun de delegații. Am atașat si două fotografii din mica escapadă ce am făcut-o la Wroclaw, oraș foarte fain, la doar 30 de km de Sroda Slaska, așa, ca sa nu rămână pe stoc 

Trimis de Trank in 20.07.18 15:55:05
Validat / Publicat: 20.07.18 17:32:19

VIZUALIZĂRI: 338 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Holul hotelului - cam... "labirintos"

webmaster26 [20.07.18 17:32:05] »

@Trank: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Centrum Hotel [Sroda Slaska], WROCLAW" (nou-creată pe sait)

webmaster [20.07.18 19:40:34] »

Trank [23.07.18 11:20:39] »

@webmaster26: E ok, multumesc mult!

Trank