Vacanța în Corfu

JUL-2018
+ COPII: 3 -- varsta: 2,4,5

Corfu - iulie 2018

Urmare de aici

Inca nu am plecat din Corfu dar ma grabesc sa scriu experienta mea pentru ca nu am gasit prea multe review uri din 2018 si poate le va fi folositoare altor calatori.

O insula frumoasa dar s a mai zis asta.

Am avut cazare in Ypsos pe coasta de E. O alegere buna pentru noi - 4 adulti si 3 copii de 2, 4 si 5 ani.

Am stat mai mult pe plajele din est:

Ypso s- plaja cu pietre, 2 sezlonguri si o umbrela - 7 euro. Vizavi de taverna Papagalos am inteles ca sunt gratuite sezlongurile de la taverna. Pe aceasta plaja e amenajat un loc gonflabil cu tobogane si fel de fel de activitati distractive - pretul 9 euro timp de 2 ore. Au acceptat si copil de 5 ani dar nu a avut voie pe o franghie de pe care urma sa sara in apa.

Dassia - plaja mixta. E o zona cu nisip care apartine de un hotel, unde pretul e de 30 euro 2 sezlonguri si o umbrela. O alta zona mixta cu nisip si pietre mici, 12 euro 2 sezlonguri si o umbrela. Si mai e o zona doar cu pietre. Noi am stat la cea mixta, am avut la dispozitie si piscina unui hotel gratuit. Preturi: 3 euro un fresh de portocale, 4 euro o bere, 6,80 euro sandwich club, 3 euro un esspreso care venea cu o apa gratuita.

In zona cu pietre am petrecut o seara si am mancat la si gura taverna de acolo. V as sfatui sa nu o incercati. Preturi: salata de vinete 3,5 euro, paste 7 euro, un suc 2-3 euro. Problema de aici a fost painea: am platit 0,8 euro pt o felie de paine si am avut 7 felii.

Barbati - plaja cu pietre. Am stat la taverna Nautilius, aveau si piscina. Apa marii a fost foarte rece. Fiica mea, care sta in apa mai rece decat o pot eu suporta, nu a vrut sa intre in mare de prea multe ori. Aici am dat 10 euro pe 4 sezlonguri si 2 umbrele. Am luat micul dejun la ei, o omleta simpla 6 euro, o cafea 3 euro, salata greceasca 6,5 euro.

Roda - plaja cu nisp in nordul insulei. am fost o dupa amiaza, 5 euro 2 sezlonguri si o umbrela, posibil sa fii fost reducere ca am ajuns pe la 5 pm. Am mancat la El Mar, loc dragut, mancare buna, e pe locul 3 pe tripadvisor.

Gouvia - plaja cu pietre, nu am stat, am facut doar poze.

Urmeaza Paleokastrita maine, vedem ce mai gasim pe acolo.

E bine de stiut pentru cei care urmeaza sa vina in Corfu ca distantele intre plaje chiar daca nu par mari, 10,15,20 km se parcurg in timpi foarte mari.

De exemplu din Ypsos pana in Roda sunt 25 km si i am parcurs in 45 min.

Ypsos-Barbati 5 km in 20 min.

Sunt drumuri inguste si de munte si se ircula cu viteza f mica.

Per total Corfu e o insula frumoasa, cele mai spectaculoase plaje sunt greu accesibile sau nu sunt adecvate pt copii asa mici deci implicit noi le stim momentan din poze. Cand mai cresc copiii le vom vedea si pe alea.

Ce m a dezamagit la Corfu:

- nu am primit niciodata nicaieri un mini desert sau painea cu unt sau pasta de masline din partea casei cum am primit in Skiathos, Zakinthos, Thassos

- foarte multe cladiri sunt in paragina si multe altele sunt neingrijite

- n am intalnit ospitalitatea greceasca nicaieri

- preturile sunt mai mari decat in Skiathos, eu cel putin nu ma asteptam

Revin cu review despre cazarea la Paradiso Aparthotel din Ypsos.

Concedii faine!

Impresii încărcate de Iulia Andreea in 16.07.2018 00:20:55

Validat / Publicat: 16.07.18 11:38:39

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA. A mai fost în/la: Zakinthos, Thassos, Skiathos

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Iulia Andreea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  11700 PMA (din 16 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Iulia Andreea? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[16.07.18 11:35:57]

Bun review de debut, merită remarcat

Am avut cazare in Ypsos pe coasta de E. O alegere buna pentru noi - 4 adulti si 3 copii de 2,4 si 5 ani.

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI @ Paradiso Apartments Ipsos

- costyd
[27.07.18 10:49:00]

@Iulia Andreea: Multumesc pentru Review. O sa ajung si eu in zona in August. Ce poti sa zici depre parcari? Ai unde sa lasi masina? Sunt parcari cu plata? Cum este apa in Paleokastrita?

- Iulia Andreea
[29.07.18 10:56:43]

@costyd: buna. Noi n am platit parcari pe nicaieri pe unde am fost: nici pe plajele enumerate in review nici in corfu town.

Apa in paleokastrita avea 20 de grade la mal. In larg mai putin de 20. Am intrat in apa dar nu cu placere, a fost mult prea rece pentru gustul nostru. Noi am luat barca si ne am plimbat pe plajele de acolo. A fost o experienta placuta. E bine de stiut ca pe plajele mai mari din cele accesibile cu barca exista posibilitatea sa inchiriezi umbrela si sezlong: 5 euro umbrela si 5 euro sezlongul.

Barca a fost 80 euro si 20 euro combustibilul. Ca sa profiti cat mai mult de barca, ideal ar fi sa o iei cat mai dimineata pentru ca in jur de 5 pm trebuie sa o returnezi.

Concediu placut!

- DoreD
[13.09.18 15:27:54]

La inceputul lunii septembrie apa era la fel de calda la Paleokastrita cum era la Glifada (cca 26 grade). Intrucat ne plac atat plajele cu nisip, cat si apa cristalina, Glifada a fost preferata noastra dintre cele 7 plaje pe care le-am vizitat acolo. Paleokastrita, desi spectaculoasa, era supraaglomerata, iar apa era destul de murdara (aveam deja un etalon :)).

Publicitate    [20.07.19 15:42:18]