ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2018
ÎNSCRIS: 26.09.11
JUL-2018

Impecabil!

Bună ziua!

Pentru a treia oara , în acest hotel (vezi impresii şi vezi impresii), și nu pentru ultima data, deoarece aici e paradis!

All inclusive, ca de obicei, plus încă un beach bar, hectare de spatii pt copii, locuri de joaca, animatori, dl. SICA (STIMA MAESTRE!!!), totul fără număr, impecabil organizați... toată aprecierea noastră!

Dedicați managementului lor, personalul se ocupa de sute de persoane la superlativ, iar condițiile sunt peste Bulgaria sau Turcia! Cârcotași vor fi mereu, sunt convins ca și 100 lei pe zi dacă ar fi dat, tot era prea mult... Dar pt noi e paradis!

De apreciat! Voi reveni și cu poze

Trimis de laurentiu_preda in 14.07.18 19:15:41
Validat / Publicat: 14.07.18 21:06:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2467 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laurentiu_preda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Flaviu
[14.07.18 21:41:07]

Interesant... Și care ar fi hotelurile din Bulgaria și Turcia în care ați fost cazat, să știm și noi cu ce comparăm.

cristina47*
[15.07.18 02:11:58]

La asa bani, 8600 RON, ar fi fost culmea sa va mai ia bani si la piscina, si pe "hectarele" amenajate pentru copii.

"Piscine, 5 baruri, plaja curata, amenajări de resort important, muzica, animatori, totul fără sa dai 1 leu!!!"

[15.07.18 06:22:23]

Culmea era sa mai platesti si "un leu" după cei 8600! Dar daca te duceai in Belek, unde gaseai "fără număr" hoteluri de 5* cu UAI, sigur te costa un picuț mai puțin, si mai schimbai aerul, ca de trei ori in acelasi loc, si ala in Romania, e deja prea mult! Desigur, "de gustibus", insa mi-e greu sa cred ca s-ar putea intampla vreodata ca un hotel de 5* din Turcia, unul care se "respecta" si unde vei plati 2000€ (cu transport cu tot, si cu avionul, deh! ????) sa fie depasit de asta al nostru... Never, ever! ????

SUFLETEL
[15.07.18 16:18:02]

Din usercardul tau nu reiese deloc pe ce te bazezi cand afirmi ca ai gasit la Savoy conditii mai bune ca in Bulgaria si Turcia. Ai macar termen de comparatie sau vorbesti din auzite?

Despre "hectarele" amintite de tine, nici poveste. Macar pe harta te-ai uitat?

Dupa ce ai platit seja o caruta de bani pentru acest hotel paradisiac, ar fi si culmea sa mai platesti ceva in plus. Sa dai peste 200 de euro pe camera pe noapte pentru un hotel din Mamaia este enorm si aberant din punctul meu de vedere. Fiecare este totusi liber sa-si cheltuiasca banii cum doreste.

[15.07.18 19:07:04]

@SUFLETEL: Foarte interesanta constatarea ta! M-am uitat si eu in caseta lui laurentiu si nu am gasit nimic din Turcia, Grecia, s. a. m. d. Chiar, laurentiu, de unde acea comparatie??

cristina47*
[15.07.18 20:10:54]

Si eu m-am uitat la articolele lui laurentiu despre Savoy si l-am banuit un pic de "reclama mascata", dar am zis ca poate sunt eu un pic cam "carcotasa", cum ii place lui sa ne numeasca, pe cei care am avea ceva de comentat impotriva acestui hotel:

"Dedicați managementului lor, personalul se ocupa de sute de persoane la superlativ, iar condițiile sunt peste Bulgaria sau Turcia! Cârcotași vor fi mereu, sunt convins ca și 100 lei pe zi dacă ar fi dat, tot era prea mult... "

[15.07.18 20:23:03]

@cristina47: autorul este membru GOLD, vechi al acestei comunități. A scris până acum foarte multe revs-uri, majoritatea din alte destinații.

A-l bănui, de orice, este deplasat. Și cu totul aiurea.

PS: MARE dreptate are, în opinia mea, în privința cârcotașilor...

GBS
[16.07.18 16:14:40]

@SUFLETEL: 1. Hotel Savoy nu are nevoie de reclama. Este plin in fiecare an, plin de oameni care vin frecvent acolo.

2. El in aia 8.600, care voua vi se par asa de multi, a primit o camera cu vedere la mare, fara sa fie nevoit sa dea SPAGA, asa cum ai incercat sa faci tu in Turcia. Nici nu ma mir ca rad toti strainii de noi.

3. In banii care ii dai la Savoy nu mai scoti un leu din buzunar in tot timpul sejurului. La asta se refera el. Nu ca nu ati intelege voi dar e mai usor sa arati cu degetul.

4. Voi, care comentati atata, ati fost la Savoy sa vedeti "hectarele" de PLAJA? NU, va spun eu. Asa ca nu inteleg de unde aceasta aversiune si indarjire impotriva altora care eu fost.

5. Cei care se duc frecvent la acest hotel o fac tocmai ca-ti ofera absolut TOT ce-ti doresti. De ce sa merg eu mii de kilometrii la straini? Ca sa fiti voi fericiti? Voi nu dati mai putini bani la Turci, Greci sau Bulgari. Dati mai MULT!

Inainte sa comentati adunati totii banii pe care ii cheltuiti si impartitii la zilele pe care le petreceti acolo. Rezultatul este mai mare decat a dat el, sau eu care merg in fiecare an la Savoy.

Si eu o sa fac un nou review anul asta dupa ce merg, a 7 oara, la Savoy. Asta inseamna ca suntem clienti multumiti... nu ca-i facem reclama. Nu a spus nimeni sa mergeti voi acolo!

[16.07.18 16:31:18]

@GBS: Chiar ma bucur pentru tine! Si pentru ca ai lovit si in mine, doar ca am opinat, uite ce raspuns am: citeste prin review urile mele daca ai timp cateva impresii despre calatoriile prin Turcia. Printre altele, la Cornelia unde in aceeasi perioada ai fi platit undeva la 1500 de euro, ai fi avut o camera de 65-70 mp, (nu stiu daca realizezi) consumabile de care nu ai visat (stie insa sotia) bauturi fine si foarte fine din toata lumea, vreo 9 baruri si vreo 7 restaurante, sampanie frantuzeasca, homar, de fructe de mare visate si nevisate nu mai pomenesc, asa ca te rog mult, mergi acolo unde iti place dar nu face comparatii, ca nu ai cu ce!!! Stiu ca sunt si hoteluri slabe in Turcia, insa sa nu mai vorbim de Mamaia si litoralul romanesc in general. Vei vedea deasemenea ca am fost si mai merg si acum pe la hoteluri de la noi de la mare, deci nu sunt 'anti'! Insa am sa scriu, pentru ca am fost provocat despre ce am intalnit anul trecut, in august la Mamaia. Atat. Te rog mult, nu o lua ca pe un afront, si nu te pronunta decat dupa ce vei citi sau vei vedea fotografii de la un hotel (repet, sunt mai multe) pe care l-am vizitat eu sau altii care au scris la randul lor vei intelege ca sunt atatea diferente incat nu poti compara doua locatii cu aceeasi clasificare si acelasi concept din aceste doua tari, la aceeiasi bani, cu specificatia ca la turci in banii astia e si transportul cu avionul, transfer aeroport hotel si invers, primire cu sampanie, etc, cu minibar alimentat de cate doua trei ori pe zi, cu cosuri de fructe si sticle de vin gasite pe masa in camera cu balcoane de cate 15-20 mp, cu gustari, bauturi, fructe si inghetata la tot pasul, cu locuri de joaca pentru copii dedicate, asta insemnand topogane cu apa, piscine, trenulet , masinute jucarii si animatori pt toata ziua, apoi un teatru in aer liber unde se desfasoara activitati sportive ziua si spectacole de teatru , circ etc seara, doua discoteci, una in aer liber, terenuri de fotbal, tenis, si cate si mai cate... De fapt, acolo vorbim de Hectare !!! Si ma repet: la aceeiasi bani !!! De aici si aceasta discutie care a pornit.Crede-ma, nu poti face comparatie pana nu vei merge personal ...Si ast au facut probabil si ceilalti...Eu cel putin, pe asta m=am bazat cand am afirmat ce am afirmat .Toate cele bune !

tm67bru
[16.07.18 16:47:38]

@iulian68: la Cornelia prețul ar fi fost MULT mai mai mare decât 1500 euro.

Ce-mi plac mie generalizările atotștiutoare...

[16.07.18 16:57:41]

@tm67bru: Cumnata mea a fost anul trecut in perioada 7-13 iulie, 6 nopti nu 7, la acelasi hotel la care am fost si eu, pentru 1780 euro. Am citit insa atatea review-uri recente si am studiat si caseta tehnica pentru o viitoare iesire.pentru atatea detinatii in Turcia la 5* all sau uai .. Preturile se '" invart"in jurul aceeiasi sume de 1700 de euro. Si acum, o alta intrebare ": Mera este mai bun sau mai slab decat Savoy? ca la bani, cel din urma e dublu!!

tm67bru
[16.07.18 17:01:26]

@iulian68: Savoy este, de departe, unul dintre cele mai bune (bine administrate!) hoteluri de pe Litoralul Românesc. Poate cel mai bun. Dealtfelse vede și în preț acest lucru

Mera, deși un hotel bun, e sub el la toate capitolele

[16.07.18 17:07:33]

@tm67bru: Eram curios pentru ca am observat ca sunt hoteluri mult mai bune in alte statiuni decat Mamaia care au preturi cu mult sub, si asta doar pentru pozitia ocupata.

GBS
[16.07.18 18:53:53]

@iulian68: In primul rand eu nu am "lovit" in nimeni. Eu credeam ca AFA este pentru impresii despre locuri si nu un "chat" din '97 unde ficare isi da cu parerea ca n-are ce face. Eu intru pe acest site doar sa ma informez, nu ca sa socializez.

Ti-am urmat sfatul si am citit review-ul tau despre Turcia, foarte atent asa cum m-ai sfatuit. Uite parerea mea:

- tu ai fost in Turcia in 2014!!! si ai dat 2640 euro si fara copil. Eu in 2018 as da mult mai mult si ar trebui sa platesc si pentru copil;

- in ziua de azi stai 3 ore in aeroport, pe langa cele 105 minute de zbor mentionate de tine. Incearca sa iei si un copil mic cu tine si descrie-mi dupa aceea cum a fost. Eu in 3 ore sunt pe plaja la Savoy;

- din pozele tale marea era la 1 km de camera, eu vreau la mare sa aud valurile noaptea, nu cred ca se aud de la distanta aia in Turcia;

- camera avea 40 de mp in comentariul tau, iar in recomandarea ta de mai sus ziceai ca are 65-70 mp. Eu la mare nu stau in camera decat ca sa ne facem baie si sa dormim, ATAT! Camere mari imi iau la munte sau la Iasi, de exemplu. Poti citi descrierea mea daca te intereseaza;

- "consumabile de care nu ai visat " - nu stiu de unde stii tu la ce visez eu dar la Savoy am toate consumabilele de care am nevoie;

- tu recomanzi piscina si locul de joaca pentru copil... eu la mare ma duc pentru plaja, nisip si valurile marii. Eu imi duc copill la cele mai mari stranduri din Bucuresti si are abonament de la 3 ani la IDM. Noua nu ne trebuie piscina in concediu. Eu vreau mare si nu vreau sa merg 1 km pana la ea, cum se vede in pozele tale.

- bauturile si "sampania frantuzeasca" pe care o tot lauzi pe mine nu ma intereseaza. Eu am acasa sampania de care vorbesti tu si cele mai fine bauturi alcoolice, dar le dau cadou deoarece eu nu beau decat BERE;

- recomandarea ta cu strainatatea, ca eu nu stiu cum e afara, pastreaz-o pentru tine, pentru ca nu ma cunosti. Eu am prieteni in Spania, Italia si Germania care ma cheama gratis in concediu, eu sa-mi platesc doar transportul. Dar eu nu vreau sa merg "afara". Eu vreau sa merg in concediu 10 nopti si sa n-am nici o grija pe lume. Nu sa-mi pierd timpul in aeroporturi. Eu povestesc pe AFA doar locurile unde am fost foarte impresionata de ceva anume si nu doar sa vada lumea ca ies si eu din casa.

Eu imi fac concediile in jurul copilului meu, ca sa se simta el bine. Nu doar sa ma laud ca AM FOST ACOLO.

Pe mine ma deranjeaza comentariile voastre, ca sunt legate doar de bani. Voi nu ati fost acolo dar dati sfaturi sa mergem noi in alta parte. Eu fac ce vreau cu banii mei si mie nu mi se pare scump la Savoy, avand in vedere ca ofera exact ce zici tu ca ai primit "afara". Mie nu imi trebuie fructe de mare sau orice alta mancare sofisticata de care zici tu... deoarece copilul meu nu mananca asa ceva. Eu merg la Savoy special pentru copilul meu, care mananca mancarea de acolo de la 11 luni. Mancarea la Savoy este delicioasa si ai 3 mese pe zi + gustare la ora 17.00 + inghetata la discretie. Savoy are 5 baruri + minibarul din camera.

Asa ca da, eu nu inteleg de ce e mai bine "afara".

[16.07.18 20:47:00]

@GBS: Scuză-mă, deși ti-am apreciat ecoul ca fiind foarte bun, constat că ești foarte virulentă in cele scrise. Ca unul care nu a fost numai o dată in Turcia, repet: conceptul de all inclusive este incomparabil intre Turcia si România! Afară de asta, eu AM FOST ACOLO, dar si dincolo! Vei gasi hoteluri cu plaja lânga intrare, dacă cauți asa ceva și tot nu trebuie sa cheltuiești atâția bani! Iar despre copii, noi avand fata mare, (are deja 28 de ani) mergem singuri in concedii de 10 ani. Asta nu inseamna ca scriu doar cum e pt noi... Hectarele de pamant pe care le au turcii la hoteluri se regasesc si in pozele pe care le-ai vazut! De baut, si mie imi place doar berea dar ceea ce am scris acolo era pt comparatie intre hoteluri si respect fata de banii platiti de clienti. De mancare nu mai spun! Mai adaug ca anul trecut, in iulie 2017, cumnata mea a fost la Cornelia si a platit 1580 de euro pentru 6 zile in regimul povestit. Iar eu la Mamaia, in țigania si meltenismul gasite anul trecut in satul de vacanta, multumesc, nu ma mai duc! Cred totusi ca ar fi ok daca ai iesi si din tara iar apoi sa faci comparatii intre unele si altele. Iar despre bani, sa nu-mi pese cum ii cheltuiesc... cam greu! Stiu doar ca, cu cei 2000 de euro de la Savoy faceam un concediu in Turcia si unul in Grecia, sau Spania, sau Croatia, si lista poate continua. Sau pe coasta Amalfi... Inca o data, scuze, dar raman la parerea mea.

PS Saitul permite tuturor, in limita bunului simt ca toata lumea sa se exprime liber. Asta am facut si eu, nu sunt vreun comunist! ???? Vacante frumoase unde iti doresti!

cristina47*, Flaviu, GBS, iulian68, savoy2012, SUFLETEL
Alte impresii din această RUBRICĂSavoy Hotel: