Potos Hotel

Avatar cip777
înscris/ă în 11.07.18
JUL-2018
815 eur

Foarte scump pt serviciile oferite

Localitatea Potos e un fel de Costinesti, se cunoaste cum a crescut ca ciuperca dupa ploaie. Corpuri de cladiri adaugate unele peste altele, stiluri diferite, inghesuite, drumuri mai mult sau mai putin existente, nici un plan urbanistic... fara parcari... inghesuit, tarabe, mirosuri... shoarmareala...

Hotelul Potos este mai degraba o asociere de trei cladiri cu conditii diferite in aceasi curte.

La parterul uneia dintre ele este un restaurant in care este agitatie si canta muzica pana la 12 noaptea (deci aveti muzica pana la 12, nu poti inchide geamurile ca te asfixiezi, nu ai liniste, nu auzi valurile marii, nu se aude vantul prin pini... cum am mai intalnit prin vecinii cu iesire la mare). Nu are parcare, parchezi f departe si tre sa cari bagajele zilnic la masina.

In una din caldiri sunt apartamente. Un prieten a stat acolo, acelea sunt spatioase si decente (mai putin pretul mare, 135 Eur/noapte/ doar mic dejun inclus).

In celelalte cladiri sunt camere mici stil hotel, doar paturi si baie si o mica terasa, daca inchizi usa la terasa ca sa nu auzi muzica te asfixiezi. Bonus erau si tantari, plasa la usa de la terasa nu era asa ca o sa respiri pastile de tantari sau renunti sa te lupti cu ei. Daca ai copii atunci tre sa pui pastile ca nu o sa dormiti.

Pretul la o astfel de camera 105Eur (doar mic dejun inclus) indecent de mare comparativ cu conditiile. Ne-am pacalit, ne-am luat dupa prezentare si promisiuni.

Lenjeria schimbata o singura data in sapte zile, curatenie era facuta in graba... la baie consumabilele nu erau inlocuite... am primit trei samponele mici in prima zi... restul probabil ca sunt acasa la camerista. Prosoapele nu cred ca au fost schimbate. La o astfel de camera nu as mai merge.

Aerul conditionat scotea caldura pe holul hotelului!!!

Thassos... e mult prea laudat comparativ cu alte zone ale greciei, mai spre sud. Totul pare facut in graba, mare e singurul lor atu... restul e comparabil cu litoralul romanesc, poate mai jos pe alocuri.

Marble beach e o pacaleala, nici macar drum nu ai, mergi kilometri buni pe bolovani pe un drum de piatra ingust. Iar acolo platesti umbrela cu 12 euro fara bauturi incluse, era chiar suparat omu, sa ne dea afara, :) ca nu i-am platit din prima si i-am asteptat si pe prieteni pana ne-am adunat cu totii, adica 5 minute.

Paradise beach mi s-a parut cea mai ok plaja daca vrei sa faci si snorkeling.

Daca nu mananci carne... optiunile sunt limitate la restaurante.

In concluzie am iesit scump. La aceiasi bani gaseam locatii decente mai spre sud.

Impresii încărcate de cip777 in 11.07.2018 14:19:11

Validat / Publicat: 11.07.18 16:54:10

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA. A mai fost în/la: sud
  • Alte destinații turistice prin care a fost: multe

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (cip777); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4050 PMA (din 6 voturi) nota2

[11.07.18 16:54:01]

@cip777: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 07&ridAnt=87146

[11.07.18 16:59:15]

@cip777, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

S-ar obţine astfel o structurare mai bună a informaţiei utile - despre cazare, respectiv despre zonă sau împrejurimi (vezi mai jos) şi, deloc în ultimul rând, notele acordate ar reflecta mai bine gradul de recomandare al celor două "obiective" distincte (se întâmplă câteodată să stai într-un hotel pe care nu doreşti să-l recomanzi, dar zona sau localitatea ar merita cu totul altă medie - sau viceversa).

În plus, cine încearcă să aleagă o cazare în zonă - o gaseşte mai uşor, parcurgând doar lista rubricilor de cazare (fără a mai fi nevoit să citească - în acel moment - informaţii despre zonă); cine se documentează despre zonă - va găsi toate informaţiile căutate într-o singură rubrică (cea dedicată impresiilor "de călătorie"), fără a mai fi nevoit să "baleieze" toate rubricile de cazare (unele poate nu-l interesează, sau poate nu doreşte deloc cazare în zonă).

- cosminp
[11.07.18 23:23:46]

@cip777: in mare parte iti dau dreptate... nu auzi marea, nu ai iesire directă la mare, parcarea nu este in curte, etc.

Ce nu inteleg eu este daca te-ai documentat in legatura cu toate astea înainte să plătești vacanta. Dacă da, inseamna ca ai gresit undeva, poate la evaluare, daca nu, iti poti reproșa numai tie lipsa de interes sau de timp.

De asemenea, sunt interesat sa stiu cu ce alte locații din Thassos, chiar Potos, ai facut comparatia de pret, în condiții similare: 4 persoane, apartament, mic dejun. Sa nu uitam ca suntem in plin sezon.

Sunt convins ca multi dintre noi sunt foarte interesați să afle ce ne răspunzi pentru a putea sa ne facem propriile (re)evaluari.

Altfel, tipic grecesc insular: lenjeria se schimba cam la 3 zile, consumabile găsești la intrare apoi le ceri sau ti le asiguri.

În ceea ce privește plasele de tantari, este intradevar un mare inconvenient, dar ai discutat acest aspect cu cineva? Poate a fost o omisiune a lor pe care o puteau remedia imediat.

Cum a fost micul dejun? Prânzul sau cina le-ați mâncat acolo? Aveau mâncare foarte buna.

Sa aveti numai vacante frumoase.

- cosminp
[12.07.18 07:01:43]

@cip777: spune-mi, te rog, restaurantul avea clienti seara, sau era destul de gol?

... si nu inteleg calculul sejurului: 135 euro x 7 nopti nu da 835 euro cat ai completat in caseta.

Care a fost prețul real?

- cip777
[30.08.18 15:21:35]

@cosminp: Pretul camerei mele simple a fost 105 x 8 nopti = 840.

Pretul prietenului, cel cu apartament a fost 135/noapte.

Restaurantul avea muzica indiferent de clienti. Au fost seri cand a fost plin, seri cand au avut si formatie care canta live, seri cand era lejer ocupat.

Publicitate    [18.11.18 11:03:30]

pagină generată in 0.198052883148 sec