ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2018
DIN: Ghimbav [BV]
ÎNSCRIS: 14.07.11
JUL-2018

Anaxos Hill Village, un loc minunat, mare și munte!

Anaxos Hill Village, un loc minunat, mare și munte!

V-am spus deja în articolul cu care am deschis capitolul Lesvos, că am ajuns aici anul acesta din întâmplare, noi dorind să ajungem într-o altă insulă, mai îndepărtată, neofertată încă de agențiile din România, iar în timp ce căutam bilete să mergem tot pe cont propriu, am văzut anunțul pentru Lesvos. Bine, dar unde? Să știți că a fost a doua sau a treia variantă ca prezentare dar pentru mine, din prima clipă a fost clar. Vreau acolo! la Anaxos Hill Village. Și nu am greșit deloc, mi s-a părut cea mai bună alegere.

După cum spune și numele, este situată în Anaxos, o stațiune mică din nord-vestul insulei, la o depărtare de cca 50 km de aeroport. Amplasamentul viluțelor, pentru că vorbim despre un adevărat sat de vacanță, unde sunt 39 de căsuțe, viluțe, căbănuțe, cum vrem să le spunem, fiecare situat pe o anumită porțiune din dealul de la marginea plajei. În general toate au vedere la mare, cele mai multe sunt formate din două apartamente, un pic decalate, nefiind la același nivel. Unele au intrare în față, terasă în spate, adică spre mare, altele au și terasa în față. Sunt studiouri, apartamente de două, trei sau chiar de 5-8 persoane. Fiecare căsuță este denumită, nu numerotată, după numele zeițelor sau a diverse alte personaje din antichitate. Noi am avut căsuța Athina și pot spune că a fost o alegere „înțeleaptă”, pentru că nu am văzut alta la fel, era de sine stătătoare, fără vecini, foarte intimă, cu intrare în spate, unde aveam și o mică terasă, cu o masă și trei scaune, apoi supliment... la câțiva pași, o altă platformă din beton, transformată într-o terasă, cu o masă și alte trei scaune, cu o vedere superbă către mare și plaja din Anaxos, precum și spre dealurile din jur.

Imaginați-vă că auziți valurile mării, așa aproape, dar în același timp, mirosiți pinii, auziți sunetul cicadelor aproape neîncetat, mirosul ierburilor aromatice, întâlnite din plin pe toată insula. Pentru că da, căsuțele sunt în mijlocul unei mici pădurici, de pini, fiecare căsuță fiind învăluită în parfumul lor. De aceea am spus că am fost și la mare, dar am stat la munte. Cu marea la o aruncătură de băț... Toate căsuțele sunt unite prin alei, aproape toate au posibilități de parcare în apropiere, iar punctul culminant, pe vârful dealului, se află piscinele, una mică pentru copii, alta mai mare, pentru adulți, mărginite de șezlonguri, cu umbrele și măsuțe. Tot aici se află și restaurantul, unde se poate servi micul dejun, chiar și pentru cei care nu au inclus în bilet, pot plăti pe loc, iar pe parcursul zilei, pot comanda de mâncare, băuturi răcoritoare, înghețață, etc. De jur-împrejurul terasei, se află un gărduț- grilaj de metal, terasă care oferă o panoramă superbă, cca trei sferturi din rotație, într-o parte fiind plaja, apoi în rest doar marea cea albastră. Pe porțiuni sunt amenajate zone cu gazon artificial, cu mese și fotolii din lemn, cu multe ghivece cu flori colorate, iar în capătul terasei, o zonă de luat masa sau pur și simplu pentru relaxare, dar mai ales pentru visare, :) care este acoperită. De aici, pe câteva scări se poate coborî către o a două terasă, care deja atârnă peste stânci, deasupra mării, de unde poți privi, spre micile insule din jur, cum ar fi Insula Piraților, sau insula leproșilor, pentru că pe vremuri acolo erau trimiși cei cu această boală. În dreapta urcând dinspre alei, avem o vedere superbă către Molyvos, cu celebrul castel, perfect vizibil de aici, iar în stânga, faleza stațiunii, cu terasele de pe margine, plaja cu nisip negru, lungă, frumoasă din Anaxos. În zona în care se află restaurantul, cu o sală la interior, se continuă și cu o terasă, pentru servit masa afară, tot acoperită. Noi nu am mâncat aici, deoarece micul dejun l-am servit în fiecare dimineață, cu excepția a două zile, pe terasa de la căsuța noastră, de obicei alături de Ramses, cu care ne-am împrietenit frumos și care ne-a condus și în ultima zi până în stradă la autocar. De multe ori îi spuneam că mi-e drag și l-aș lua acasă, iar când ne-a condus, i-am spus că nu credeam că el a luat-o în serios. :))

Privind către plajă, admirăm micuța moară de vânt, un frumos decor, atât pe timp de zi, dar și noaptea, când e frumos luminată! Între cele două stânci, cea pe care se află moara și cea pe care este piscina, este o alee îngustă care coboară spre mica mea plajă secretă, pe care am văzut-o din prima zi de la terasă. Aleea se continuă cu scări, destul de abrupte, am coborât încă din prima zi, iar mai apoi am urcat pe acolo de la plajă într-o altă seară, în așteptarea apusului, superb, în fiecare zi, mereu la fel, mereu diferit!

Căsuța Athina

Camera- mare, cca 20 m pătrați, poate mai mult, un dulap de haine în dreapta, cu multe umerașe și două sertare, un pat de o persoană pe peretele din dreapta, patul dublu din lemn, frumos lăcuit, în stânga, încadrat de o noptieră sub geam, iar pe cealaltă parte, o oglindă, cu o măsuță mică și un scăunel. Pe peretele din față două uși, în stânga baia, iar în dreapta,

Bucătăria

Foarte bine dotată, cu un dulap suspendat, toate din lemn lăcuit, cu farfurii, căni și pahare, iar jos, sub blatul de lângă chiuvetă, tigaie, castron, oală, ibric, toate din inox, curate. Un sertar, cu tacâmuri, linguri de lemn, palete, tirbușon, pentru vinul care ne aștepta de bun venit! Ba am avut chiar și fund de lemn, un fierbător de apă, dar și un filtru de cafea, util și bun! O plită electrică, pe care nu am încercat-o.

Frigiderul nou, foarte bun. La chiuvetă, sub bateria clasică, aveam un alt robinet, cu apă potabilă, care era bună și pentru cafea, în cazul nostru.

În priză ne aștepta un aparat pentru țânțari, dar aveam și noi, pentru că întotdeauna ne pregătim cu așa ceva, iar aici poate mai mult ca în altă parte chiar am avut nevoie de ele. Sunt destui țânțari, poate din cauza vegetației bogate, poate din cauza ploilor din prima săptămână pe timp de noapte. În acest scop a fost foarte utilă și prezența plasei de la geam, așa că puteam sta liniștiți cu geamul deschis, în sunetul cicadelor și al valurilor mării...

Am avut un tv, mic, de modă veche, sus pe perete, nici dacă voiam nu vedeam ceva acolo, dar cine s-a dus acolo pentru tv? :p

Între cele două uși de pe peretele din față mai aveam o măsuță mică, utilă pentru micile nimicuri cumpărate, și un fotoliu pe care mă trânteam când intram seara, după ce urcam dealul. :) Pentru că da, acesta este singurul inconvenient, noi știam despre el, l-am acceptat, dar pentru mulți poate fi o problemă, de luat în calcul. Pantele sunt considerabile. Atenție pentru cei care nu pot urca! Noi am zis că seara mai ales, după cină, urcând, se face digestia! :))

Baia

Nu foarte mare, dar bine proporționată, cu geam de aerisire, duș cu margine înaltă, cu două perdele, care opreau orice stropi de apă care ar fi vrut să alunece aiurea :)

Apă caldă non-stop, fără întreruperi.

Chiuveta potrivită, cu suport pentru săpun, o etajeră deasupra, utilă întotdeauna, wc normal, totul foarte curat. Am avut hârtie, ceva consumabile, săpunele mici, șampoane, uscător de păr.

Prosoape curate, foarte albe, am avut tot timpul, chiar mai multe, doamna care făcea curat, pe care n-am întâlnit-o niciodată, pentru că tot timpul eram plecați, dar ne lăsa mereu prosoape mai multe. Lenjerie curată, schimbată la patru zile, parcă.

Decorul pe pereții albi ai camerei, era întregit de niște tablouri frumoase, cuvertura frumos colorată, în ton cu draperia albastră și perdeaua albă, diafană. Pe jos, gresie albă, cu mici modele, frumoasă, luminoasă. Mi-au plăcut mult lustrele, din abajururi textile, atât la bucătărie, cât și în cameră. Mi se pare firesc să pomenesc că și geamurile și obloanele, dar și ușa erau albastre, firesc spun, pe peretele alb.

Wi-fi, prezent la piscină, foarte slab în cameră.

Terasa noastră era mereu răcoroasă, fiind către apus, la umbra pinilor, astfel că nu am avut nevoie de aer condiționat, care există, dar costă 7 euro pe zi.

Există și un seif, tot contra cost.

De asemenea am achitat taxa de stațiune nou înființată anul acesta, 50 cenți pe zi, adică tot 7 euro.

De bunul mers al treburilor, se ocupă un administrator, Stavros, foarte de treabă, care poate fi găsit prin zonă, la recepție, o mică căsuță, undeva la mijlocul satului (de vacanță), sau la telefonul din cameră la interior 12.

La venire, autocarul ne-a lăsat la strada principală, undeva la cca 800 metri de căsuțe, iar el ne-a preluat cu bagajele, apoi ne-a repartizat pe căsuțe. La plecare, în același mod, ne-a dus bagajele din spațiul special amenajat, până la stradă la autocar.

Despre plajă v-am pomenit deja, este la cinci minute, o plajă cu nisip negru, de origine vulcanică, șezlongurile sunt gratuite pentru clienții teraselor aferente fiecărei porțiuni de plajă.

Strada principală, unde este și stația de autobuz, se află la cca 10 minute de mers pe jos, aproximativ 1 km. Aici se află și o brutărie de unde puteți cumpăra pâini bune, albe sau negre, cu semințe sau nu. Dar și multe feluri de plăcinte, cu brânză, șuncă și oregano, spanac, sau dulci, cu mere, etc. mai sunt câteva minimarketuri, două centre de închiriat mașini, Billy's și Kostas, taverne, viluțe, case frumoase ale localnicilor și încă o altă brutărie, ce se laudă că-și începe activitatea în fiecare zi la 4 dimineața, dar despre toate astea mai pe larg, când voi povesti despre Anaxos.

Concluzie

Fără a fi elegant, ci mai degrabă simplu și cochet, pentru noi a fost cea mai bună alegere pe care o puteam face. Am văzut că și pe Booking, nota acordată, 9,1 reflectă din plin tot ce v-am povestit.

Webmaster, o rugăminte - youtu.be/xtgJUMOtv2M - mulțumesc!

Trimis de maryka in 09.07.18 22:29:44
Validat / Publicat: 10.07.18 00:07:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1416 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 O parte a piscinei.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[10.07.18 00:06:10]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Anaxos Hill Village [Anaxos Skoutarou, i. LESBOS], NORD-EGEENE, alte insule" (nou-creată pe sait)

[10.07.18 00:11:25]

@webmasterX:

Mulțumesc!

Da. Este ok.

Vă reamintesc și de melodia cerută!

Mulțumesc!

PS. între timp a apărut şi ilustraţia muzicală, mulţumesc

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [10.07.18 10:47:00]

@maryka: Superb! Mi-ai răsucit cuțitul în rană: mi s-a făcut așa un dor de Grecia, deși nu a trecut nici o lună de când m-am întors din Atena...

Ramses zis Gigel e o dulceață iar P32 - bestială!

Știu de pe Facebook că ai colindat insula, așa încât aștept cu nerăbdare următoarele impresii.

Felicitări pentru review.

[10.07.18 12:57:37]

@Carmen Ion:

Mulțumesc frumos!

Da, am colindat pe toată insula, așa că restul urmează!

Dor îmi este și mie deja, mai ales că aici am găsit o vreme ce nu se aseamănă deloc cu ce am avut acolo o jumătate de lună.

Ramses m-a cucerit, dar nu a fost singurul, am întâlnit aici pe insulă mai mulți cățeluși decât pisici. La taverne era o gașcă de mâțe și una de cățeluși. Veneau pe rând la câte o masă, iar dacă nu le dădeai nimic, stăteau frumos acolo lângă picioarele tale.

[10.07.18 18:15:23]

crismis
    [10.07.18 18:46:01]

@maryka: Superb loc, ai dreptate! E (și) genul meu - intim, romantic, dar și tradițional în același timp!

De ținut minte pentru când va fi să fie Lesbos! Felicitări pentru alegere!

[10.07.18 19:48:10]

@webmaster:

Mulțumesc mult!

[10.07.18 20:28:45]

@crismis:

Mulțumesc frumos!

Cu adevărat intim și cochet, a fost exact ceea ce aveam nevoie, ne-a oferit răcoare, umbră pe terasă, iar priveliștea de la piscină e splendidă! n-am văzut nicăieri ceva asemănător, pe toată insula! (ca și cazare vorbesc).

Sper din suflet dacă vă doriți să ajungeți și în această insulă minunată!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [10.07.18 21:09:44]

Of, timpul ăsta nu mi-a dat voie să ajung să scriu şi eu un ecou, decât abia acum, deşi am citit şi am votat cu mare plăcere articolul mai devreme.

Reprezintă genul de cazare care este şi pe gustul nostru: simplu, idilic, fără mari pretenţii, dar cu mult farmec! În acelaşi timp cu toate condiţiile de care ai nevoie pentru a te simţi cel puţin ca acasă. De multe ori glumesc (dar cu o undă de seriozitate) cu soţul meu că, la bătrâneţe, ar fi bine să ne luăm şi noi o căsuţă undeva în Grecia, pentru a ne petrece iernile acolo. Mă uitam la căsuţa voastră şi parcă mă gândeam serios ce potrivită ar fi pentru mai vechiul nostru vis, parcă nu mai era loc de glumă, ar putea fi realitate.

S-a dovedit o alegere bună, a voastră sau a agenţiei, nici nu mai contează! Felicitări!

O seară frumoasă îţi doresc!

ANILU
    [10.07.18 21:16:21]

@maryka: Superbă căsuță ai ales pentru cazarea pe insulă pentru 14 zile!!! Este altceva, este diferit de tot ce știam până acum, este specific grecesc.

Felicitări pentru alegerea făcută.

Aici am o întrebare, ai luat prin agenție două sejururi, sau ai rezervat tu direct la căsuțe și separat biletele de avion?

Știu că pe insule este o problemă cu biletele de avion, sunt avione mici... agenții multe...

Cum ai făcut de fapt?

Toate cele bune.

[10.07.18 22:37:28]

@irinad:

Mă bucur să citesc ecoul, îmi face mare plăcere întotdeauna, indiferent când este venit. Mai ales că azi nici nu se putea face mare lucru, prima parte a zilei nu a funcționat sait-ul.

Cu timpul stăm prost și noi, acum că am început din nou serviciul, mai e și vremea proastă care te indispune total.

Despre căsuța noastră, mi-a plăcut maxim... a fost exact ce ne trebuia. Cât despre bătrânețe, he-he, cochetăm și noi de fiecare dată cu ideea, mai ales că aici am văzut foarte multe case de vânzare.

Cine știe, vorba ceea, nu spune niciodată, niciodată!

[10.07.18 22:47:20]

@ANILU:

Mă bucur că mica noastră căsuță Athina, e plăcută și de alții, pe bună dreptate zic eu. Poate am avut noi noroc și mai multă intimitate ca alții

Biletele le-am luat prin agenție, două sejururi, 14 nopți, direct, cu cazare și transport-avion. Am vrut să facem o combinație, avionul de la ei, cazare prin booking, dar la vremea respectivă, la început de februarie, era infinit mai scump. Prin agenție aveam reducere de early booking.

Surpriza a fost acum înainte de plecare, am aflat că s-au unit cele două destinații, Samos și Lesvos, iar noi urma să facem o escală în Samos la dus. Nici nu bănuiam anul trecut că voi reveni așa repede în insula ce m-a fermecat în septembrie. Chiar dacă numai pentru o escală.

Tot avionul a fost pentru o singură agenție.

krisstinna
    [11.07.18 10:48:42]

@maryka: Foarte frumos locul ales, ai fost inspirată.

Felicitări!

DOINITA
    [11.07.18 11:31:53]

Frumos loc si cred ca intreaga vacanta a fost frumoasa. Ce iti mai poti dori cand asculti cicadele si valurile, ai briza marii si mirosul de pini, adica miros de Grecie!

Felicitari pentu articol si pentru minunata vacanta!

Vacante la fel de frumoase!

[11.07.18 20:59:36]

@krisstinna:

Mulțumesc mult!

[11.07.18 21:02:22]

@DOINITA:

Mulțumesc frumos! Am avut o vacanță frumoasă, recunosc, una din cele mai reușite, am văzut multe locuri speciale despre care vă voi povesti în articolele următoare!

DOINITA
    [11.07.18 23:13:40]

@maryka: Astept cu interes continuarea!

[15.07.18 15:28:17]

@maryka: Foarte frumos, nu am sa comentez mai mult decat au facut-o ceilalti useri pentru ca au spus exact ce trebuia spus. Felicitari, votat cu mare drag.

[15.07.18 17:11:57]

@mishu:

Mulțumesc frumos! Cu adevărat am avut parte de un „colțișor” superb, unde am îmbinat marea cu muntele.

Venus Mioara
    [08.06.22 10:27:00]

Buna, m-a impresionat descrierea ta despre locatia ANAXOS HILL, asa ca m-am hotarat sa imi rezerv si eu pt sfarsit de august, inceput de septembrie. SUntem 2 adulti si o fata de 14 ani si as vrea un bungalow CU VEDERE LA MARE-clar! . Ce imi recomanzi sa le solicit (vreau sa le fac solicitare punctuala pe mail)? Bungalou sau apartament? Ma poti ajuta?

[08.06.22 15:28:59]

@Venus Mioara:

Mulțumesc frumos pentru aprecieri! Întotdeauna mă gândesc cu drag și dor când vine vorba despre insula Lesvos, după mine una dintre cele mai frumoase ale Greciei. Iar ca termen de comparație mai am încă alte 22 de insule văzute.

Anaxos Hill mi se pare o alegere minunată, pentru noi a fost exact ce trebuia, o căsuță drăguță, Athina, se pare bungalou-după cum spun ei.

Pentru voi, fiind cu o domnișoară de 14 ani, mi se pare potrivit un apartament, astfel având două camere și... intimitate. Toate căsuțele au vedere la mare, unele terase sunt spre curte, altele spre mare. Vai, numai pomenind acum despre toate mi s-a făcut un dor...

Vă doresc o vacanță minunată!

ANILU, crismis, DOINITA, irinad, maryka, mishu, Venus Mioara