ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2018
DIN: Satu Mare
ÎNSCRIS: 17.07.14
MAR-2018

Formenerg Hostel - București

Am fost la București la acest hotel fix cu ocazia vestitului cod portocaliu de zăpadă din martie 2018. Noroc ca am văzut pe viu cele petrecute: zăpadă mare într-adevăr, deranj prin circulație, prin parcări, oareștecare probleme pe trotuare – dar, sa zicem, nimic fantastic, doar e iarna deși după calendar, e luna martie), ca daca mă luam după știrile ce le vedeam la tv, eram convins ca suntem mancati de o iarna atomo-nucleara multiplu-catastrofala, definitiva, insurmontabila si iremediabila.

Am ajuns relativ ușor la hotel, e poziționat destul de aproape de centru, la intersecția dintre bulevardele Cantemir si Șincai, sau lângă stația de metrou Tineretului, pentru connaiseuri. Ca orice provincial care se respecta, mi-e tare mare groaza de traficul din București (deși daca mergi corect nu-i chiar așa de complicat), si primul lucru ce l-am apreciat la hotel este faptul ca deși nu foarte spațioasă are o parcare (gratuită!) in spate, dar si faptul e la doar 50 de metri de o rețeaua de metrou, cu care am reușit sa ajung unde mi-am propus mult mai lejer decât as fi ajuns cu mașina.

Camera este suficient de mare in opinia mea, mobilierul are un aer cumva învechit, fără sa fie probleme însă de chestii rupte sau distruse. Unele camere au si un antreu încăpător, in camera unde am stat acolo era poziționat frigiderul. Baia are fereastra spre exterior, e mare si luminoasa. Sunt câteva neajunsuri: una din ușile cabinei de duș avea un mâner rupt, pe pereți sunt ceva pete si rosturile la gresie nu-s foarte inspirat făcute, rețin mizerie si arata cam descurajant. De altfel cam in jurul acestui aspect se cam concentrează toate punctele slabe: finisajele făcute cam in dorul lelii, sau răblăgeli lăsate nereparate. Clădirea aparține sau are de-a face cu o societate care se ocupa cu formarea profesionala a personalului din domeniul energetic, si am impresia ca destinația a fost modificata in hotel la un moment dat si probabil printre cei care au făcut modernizările a fost si Dorel SRL; la urma urmei nu-s chestii foarte grave, mai vezi niște țevi de aer condiționat cam prea aparente, cate un cablu la vedere, mai o plasa de țânțari prinsa intr-o singura balama, niște țevi care intra si ies inexplicabil din pereți, mă rog, cam așa ceva.

Hotelul are recepție permanenta, băiatul din schimbul de noapte a fost săritor si amabil, de altfel, n-au fost probleme cu personalul. Plata cu cardul se poate face doar de luni pana vineri pe timpul programului de lucru la birouri, mda, cam anacronic

Camera are si aparat de aer condiționat, nu am avut nevoie, era iarna; temperatura in camera a fost in regula. Este si uscător de par la dispoziție, frigiderul a funcționat bine, semnalul wi-fi era însă cam slăbuț in cameră.

La parterul este un restaurant, care cred ca aparține însă de alta firma, se numește „Casa tineretului”. Micul dejun l-am prins in doua variante, una cu clienți putini in hotel, in care aveai de ales din vreo 4-5 variante de combinații, sau l-am mai prins in varianta cu clienți mai mulți, când a fost tip bufet, erau la dispoziție ochiuri, papare, crenvurști, bacon, mezeluri. Nici luxuriant, nici sărăcăcios, il apreciez ca fiind suficient. La noi, prețul micului dejun a fost inclus in prețul camerei, pentru externi costa 20 de lei, un preț corect după părerea mea. Am cinat o data la restaurant, preturile rezonabile-plus, restaurantul arata binișor, e curat, personalul e așa cum trebuie, având in vedere zona tind sa cred că sunt preturi corecte: o ciorbă 20 de lei, un preparat de felul doi 20-30 lei, o pizza 20-25 de lei, o bere la draft 5 lei, una la sticla 7. Fiind intr-un grup mai mare, am ales meniul cu ceva timp înainte, si am stabilit si ora mesei, si așa am câștigat timp; iar bucatele le-am mâncat cu plăcere.

Restaurantul se pretează foarte bine la evenimente private, l-am prins închiriat in doua seri, de diferite grupuri, tineret in cea mai mare parte (trebuia sa fie o legatura cu numele restaurantului, nu?). La un moment dat, trecând prin fata restaurantului mi s-a părut ca bubuie muzica nițel cam tare însă in cameră nu am auzit nimic, izolația isi face datoria. Clădirea are un singur lift, care funcționează bine, n-am avut niciodată mult de stat.

Toate acestea la un preț de 180 lei pe camera, Mie mi se pare ca avem un raport preț-calitate in regula. Suntem totuși aproape de centrul Bucureștiului (pe jos faci cam 20-25 de minute pana in centrul vechi), parcare gratis, si o stație de metrou e la doua minute. Neajunsuri sunt, însă nimic grav. De aceea va recomand hotelul daca aveți treburi de rezolvat in București, pentru șederi scurte, delegații etc.

Trimis de Trank in 06.07.18 15:56:34
Validat / Publicat: 06.07.18 17:26:25

VIZUALIZĂRI: 728 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 In dreapta e hotelul si intrarea in parcare, dupa stalp. E usor de ratat cu masina, e bine sa mergeti incet

webmaster26 [06.07.18 17:51:09] »

@Trank: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

webmaster [06.07.18 18:32:14] »

mishu [08.07.18 21:30:06] »

@Trank: O recomandare buna mai ales ca apropierea de metrou ii ofera o multime de avantaje.

Felicitari, votat cu mare drag.

Trank [09.07.18 14:28:30] »

@webmaster26: Da, e ok. Multumesc mult!

Bujie [21.07.18 11:35:08] »

Bun pontul.

Nu sunt adeptul trecerii cu vederea peste dovezile de lipsa de respect pentru client, dar pentru un "hostel" provenit dint-un hotel intern, arata binisor...

Multumesc

Bujie, mishu, Trank