ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2018
DIN: Ghimbav
ÎNSCRIS: 30.07.12
JUL-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 6,7

SuperLand – distractie de la mic la mare

La intrarea dispre Pitesti in Brasov s-a deschis in luna ianuarie 2018 “ cel mai mare parc de distractii din sud-estul Europei “ – asa se lauda initiatorii parcului in site-ul propriu. Adresa exacta a parcului este Soseaua Cristianului, numarul 7, Brasov, in cadrul complexului Brintex.

Ieri am ajuns pentru prima data in acest loc de joaca destinat atat celor mari dar si celor mici. Acum vreo 3 ani a inceput construirea acestui loc intr-o parte a complexului comercial Brintex. Deschiderea acestuia s-a amanat de cateva ori, dar la inceputul acestui an si-a deschis portile. De ce n-am ajuns pana ieri si am tot amanat? Pentru ca de afara nu pare foarte atragator, pentru ca nu am auzit pareri care sa ne indrepte pasii spre acest loc, dar cum este vacanta si copilul vroia de mult sa ajunga am stabilit ca vom merge saptamana aceasta. Minunea s-a intamplat ieri. Inainte sa mergem m-am documentat de acasa si am stabilit cu copilul ca vom incerca doar “ Insula Piratilor “ urmand sa revenim alta data pentru alte distactii.

Programul acestul complex este zilnic de la 10 la 22. Spun complex deoarece aici nu veti gasi doar locuri de joaca ci si magazine cu haine, jucarii si dulciuri, resturante si terase. Tot locul este parca dintr-un alt film, mult mai bine, cu bun gust aranjat si executat, foarte civilizat. Am ramas placut impresionata si vom reveni curand.

Pentru a avea acces la atractiile de aici aveti nevoie de un card pe care il alimentati cu suma dorita. Exista mai multe puncte unde poti alimenta cardul. Exista doua variante de card: cardul temporar cu valabilitate o zi care costa 3 lei si cardul permanent care costa 10 lei.

1 leu = 1 punct

Pe site-ul lor exista peste 20 de atractii interactive atat pentru cei mari dar mai ales pentru cei mici. Intrarea in parc este libera, se platesc doar atractiile dorite. Am extras de pe site-ul parcului urmatoarele atractii:

Funky Ball – bile pe apa, 8 puncte/ tura

Bumper Boats – barcute busitoare pe apa, 8 puncte/ tura

Summer Land – topogane gonflabile imense, turn de catarat si tiroliana gonflabile, 25 puncte/ toata ziua

Cele trei atractii sunt valabile doar vara si au program pana la ora 20.

ARzone – realitate augmentata, 25 puncte/ 15 minute

Pirata Island – 1400 metri patrati aranjati pe 4 nivele cu trasee, topogane, leagane, perete de catarat, tiroliana, trambuline, piscine cu bile, triciclete, tunuri cu bile, 30 puncte/ toata ziua

Iplay – realitate virtuala, 15 puncte/ 15 minute

Carousell – carusel, 4 puncte/ tura

Indiana Cruise – traseu de aventura, 12 puncte/ tura

Crazzy Cars – o masina plutitoare, 7 puncte/ tura

9D Cimena – 10 puncte/ film

Adventure - atractie tip carusel care te ridica si te coboara, 5 puncte/ tura

Video Land – jocuri Sega si Wahlap tech, 4-8 puncte/ joc

Super Cinema – filme de 3-8 minute, 12 puncte/ film

Mini Land – 200 metri patrati de joaca destinat copiilor intre 1 si 4 ani, 15 puncte/ toata ziua

Un alt spatiu destinat celor mici este in curs de amenajare.

Tropicana – se balanseaza si se roteste, ii poarta pe cei mici printre liane in jungla, 7 puncte/ tura

Jungle Land – animale miscatoare care pot fi calarite si care se deplaseaza, 4 puncte/ 30 minute

Funky Cars – masinute care se deplaseaza 360 de grade, 7 puncte/ utilizator /tura

Next Level – 8 console Xbox si Playstation, 15 puncte/ 30 minute / consola

Tagada – 5 puncte/utilizator/ tura

Bumper Cars – masinute busitoare alimentate de acumulator, 5 puncte/ utilizator /tura

Creative Room - destinata copiilor mici, este dotata cu nisip chinetic, bazin cu bile, lego din burete,

jocuri de constructie, logice, etc, 10 puncte/ toata ziua

Super land Ski Club – skiezi in orice anotimp alaturi de un instructor, 35 puncte/ 10 minute.

Pe langa acestea am vazut si zone de constructii cu buldozere si alte utilaje dar si alte jocuri.

Accesul la atractiile de o zi se face pe baza de bratara iar copilul poate iesi si poate reveni ori de cate ori doreste. La etaj sunt amenajate cateva camere tematice in care se organizeaza zile de nastere

Noi ne-am petrecut ziua la Insula Piratilor. Copiii au fost foarte incantati. Am stat aici cam 4 ore dimineata si 2 ore seara. Defapt copiii au stat deoarece aici sunt supravegheati pe toata perioada pe care au petrecut-o aici. Daca au avut nevoie la toaleta au fost insotiti, iar daca au dorit sa plece am fost sunati sa venim dupa ei. Dimineata ne-am petrecut-o in complex iar seara am faut un frappe pe terasa de la etaj.

Am ramas impresionati de acest loc, de modul bun de organizare, de materialele folosite.

Recomad acest loc atat celor mari, dar mai ales celor mici.

Trimis de Denisa13 in 05.07.18 12:53:18
Validat / Publicat: 05.07.18 15:05:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 7038 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denisa13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Creative room

[05.07.18 15:04:34]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "SuperLand - parc de distracții, BRAȘOV" (nou-creată pe sait)

[05.07.18 15:21:07]

@webmasterX: Multumesc. Este OK pozitionarea pe harta.

[05.07.18 16:47:08]

[05.07.18 16:55:24]

@webmaster: Multumesc!

Bujie
[21.07.18 21:16:03]

Interesant. Am notat.

Multumesc mult!

[21.07.18 21:20:28]

@Bujie: Multumesc. Sper sa va placa! Copilul nostru este super incantat.

florcleo
[27.12.19 20:47:14]

Am fost in ziua de Craciun programul fiind de la ora 12. Magazinele nu erau deschise. Am ales cateva zone: minigolf unde nu aveam timp limita, masinute car cu timp limita, zona de catarare, carusel care are timp limita.

Am mers si in zona aparatelor cu fise unde am scanat cardul dar aparatul nu ne-a dat fise desi au fost retrase 3 puncte pt 1 fisa, noroc ca am mers la unul dintre angajati care a chemat pe altcineva si a aprovizionat aparatul cu fise si noua ne-a dat o fisa in plus cerand scuze.

La aparatele cu fise se emit puncte, la stangerea a 200 de puncte se primeste o jucarie de la etaj - suveniruri. Pentru ca noi nu am stat toata ziua, am pierdut cele 44 de puncte. Nu cred ca am fi putut srange 200 de puncte nici intro zi.

[29.12.19 02:46:57]

@florcleo: Ma bucur ca ati vizitat acest loc.

Cum a fost experienta? V-a placut?

Ar fi util daca ai raspunde acestor intrebari.

Multumesc.

Un an nou cu sanatate, calatorii nenumarate si experiente placute!

adrianaglogoPHONE
[19.03.23 18:44:03]

@Denisa13: In cautare de " ceva" de facut cu nepoatele noastre (7 ani) am dat de acest articol.

Stiam ca parcul s-a inchis, apoi am citit pe undeva ca s-a redeschis. Am vazut ca esti din Ghimbav, stii daca intr-adevar s-a redeschis?

Multumesc.

Denisa13PHONEAUTOR REVIEW
[19.03.23 18:46:25]

@adrianaglogo: din câte știu eu s-a închis definitiv

adrianaglogoPHONE
[19.03.23 19:00:04]

@Denisa13: Asa stiam si eu, dar am gasit asta: https://www.google.com/search? client=ms-android-samsung-ga-rev1&q=Tarife+superland+brasov+2023&sa=X&ved=2ahUKEwiJ7_bdu-j9AhVDtKQKHQpzAOYQ1QJ6BAgNEAE&biw=360&bih=705&dpr=3.

O sa sun maine.

Multumesc pt raspuns