ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.05.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.07.09
AUG-2008
1 AD. + 1 ( 8 ani ) COPII

Sura Dacilor - da, se poate mânca bine.

Odată cazaţi foarte bine la Pensiunea Orizont , am plecat la plimbare prin staţiune şi la insistenţele soţiei care a mai mâncat întrun team-building acolo, am decis să servim cina la celebrul restaurant Şura Dacilor, din Poiana Braşov.

Am fost puţin agasat la intrare, de vânzătorii de suveniruri (multe din... China), dar odată intrat în curte, nu am putut să nu remarc frumuseţea locului, curtea fiind foarte frumos amenajată şi întreţinută.

Am găsit o masă pe terasă şi, după ce am consultat meniul, fetele au luat pulpe de pui la ceaun cu cartofi aurii, iar eu m-am desfătat cu ceva ce nu mai mâncasem de mult timp şi ce nu am găsit în oferta altui restaurant din ţară. Fudulii la grătar cu cartofi aurii. Vă rog să fiţi de acord că... de gustibus non disputandum est.

Servirea a fost mulţumitoare, nu excelentă, deoarece pe chelner parcă l-am fi deranjat cu faptul că eram doar trei şi am ţinut să-i ocupăm o masă de 6 persoane. Aia ne-a plăcut şi cum nu am stat foarte mult, am ţinut să rămânem la ea.

Pe timpul mesei (bucatele au ajuns destul de repede), a început să-şi facă numărul şi formaţia, iar solista m-a citit şi a venit la masa noastră unde mi-a cântat o melodie: Am Acasă o Fetiţă Mică

Am acasă o fetiţă mică/cu ochişori de zâniţă/ruptă din inima mea/pentru ea mi-aş da viaţa,

Când vin de la drum, de ţară/supărat şi obosit//fetiţa îmi iese-n cale/şi mă face fericit.

Şi aşa, vrând, nevrând, m-am emoţionat peste poate şi am băgat mâna-n buzunar, plătind-o regeşte.

Una, peste alta, bucatele au fost delicioase, preţul cam piperat, dar servirea se putea şi mai bună.

Am încercat să mâncăm aici şi în anul următor, adică-n 2009, dar am renunţat, în favoarea Colibei Haiducilor.

Saitul lor este: click aici

Am fost acolo şi o să mai merg.

Fiind al 4-ulea review în această secţiune, rog să-mi retrageţi punctele standard.

Trimis de creivean in 09.05.10 21:53:53

VIZUALIZĂRI: 3846 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Sura Dacilor - Curtea foarte frumos amenajata.
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmasterXY*
[09.05.10 21:59:18]

Pma std 0!

pepsi70ro
[09.05.10 22:03:33]

Poate se manca bine in 2008, poate pulpele de pui nu erau la gramaj , in feb. 2010 este alta poveste, Citeste click aici si nu numai, o sa-mi dai dreptate.

[09.05.10 22:23:48]

pepsi70ro, am citit şi savurat impresiile tale, cu mult timp înainte.

Review-ul meu, nu a fost scris, pentru a nu-ţi da ţie dreptate, ci pentru că, AmFostAcolo. De servicii nu am fost nici eu multumit şi în următorul review, la Coliba Haiducilor o să arăt şi de ce.

Dar dacă noi am fost mulţumiţi de mâncare, ce să fac ? Să-i dau notă mai mică ?

Oricum, pe aici şi pe aiurea, eu promovez celebrul de gustibus non disputandum est.

Sper că eşti de acord cu mine.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
pepsi70ro
[09.05.10 22:24:41]

Corect!

[09.05.10 22:31:34]

Webmaster, ce zici dacă am acompania acest review cu melodia despre care scriam :

Am acasa o fetita mica

webmasterXY*
[09.05.10 22:35:59]

it's ok?

[09.05.10 22:39:53]

Pentru mine este, cu dedicaţie pentru toţi taţii de fetiţe.

Webmaster18, plata la prima întâlnire.

creivean
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Poiana Brașov: