ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2018
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUL-2018
single

Restaurant autoservire Medeea — ieftin ca braga!

După aproape un an de absența am fugit de canicula din București la Sinaia. Când colo, ce să vezi? Trei zile arest la domiciliu din cauza ploii neîntrerupte.

Azi dimineață constatând că frigiderul e gol spre foarte gol și cum nu mai ploua, am zis să fac ceva cumpărături. Că mijloc de precauție am consultat mai multe saituri meteo. Cum ele se contraziceau între ele, l-am luat și eu pe cel mai convenabil cu vreme instabilă, cu una-două furtuni și fulgere, încolo perfect.

Intarziasem destul de mult și mi-am zis că ar fi bine că înainte de toate să mănânc ceva. Am mers țintit spre restaurantul Casa noastră care știam că servea un menu fix compus din trei feluri bune și îndestulătoare la prețul de 19 lei. Desfiintasera acest mod de servire. Bine, hai la Bulevard că și acolo am mâncat bine. Nici acolo. M-am lămurit că în toată Sinaia se renunțase la meniul fix. Ce să fac? Nu prea mă aranja să întru singură într-un restaurant mare așa că m-am hotărât să cumpăr ceva de la Mega Image și să încălzesc acasă.

Cum mergeam eu pe bulevardul principal Carol, chiar alături de supermarket am văzut la parterul vechiului complex Prestarea unde anul trecut era o alimentară, niște steaguri roșii pe care scria Restaurant autoservire Medeea alături de un baner cu reclamă. Văzut, plăcut, hai să văd ce-o fi!

Am intrat într-un salon curatel cu mese de patru sau șase persoane continuat cu linia de autoservire. Aveau de toate la prețuri care sfidează orice concurență. Am pus câteva poze cu ce se servește și la ce prețuri. Mâncare românească tradițională.

Ochii mi-au căzut pe un platou de sarmale care cel puțin la ochi arătau foarte bine. L-am întrebat pe vânzător dacă sunt de la Anul Nou sau de la Paște? Mi-a răspuns să gust și dacă nu-mi plac, nu le plătesc și, în termeni hazlii că oricum serviciul de ambulanță e peste drum.

Porția de patru sarmale cu varză și mămăligă era foarte mare și bună că la mama acasă! Cu un pepsi fără zahăr m-a costat in total 17 lei. Mi-a dat rest la 20 lei deși eu am insistat să rețină restul. Cât am mâncat au mai intrat câteva persoane să ia cattering.

Pentru persoanele singure sau grăbite sau care vor să cheltuiască puțin, recomand restaurantul autoservire Medeea din centrul centrului orașului Sinaia.

Trimis de Michi in 01.07.18 18:01:55

Carmen Ion
[01.07.18 19:31:35]

@Michi: Bună idee!

[01.07.18 20:19:15]

@Michi: Pot spune ca inghit in sec la o portie de sarmale .

Felicitari, votat cu mare drag.

Pușcașu Marin
[01.07.18 21:10:04]

@Michi: Tastez cam greu doar cu stanga (in dreapta tin foarfeca pentru taiat coada vulpii , asa ca o sa fiu foarte scurt: foarte tare recomandarea.

adrianbogdan
[01.07.18 21:35:44]

Buna seara, mama Michi!

Mare portia de sarmale si pe deasupra arata si foarte bine.

Foarte buna reomandarea, mai ales cum suntem noi in criza de timp, ar fi ideal sa mancam si noi pe aici cand suntem prin Sinaia.

Multa sanatate si astept sa ne povestiti despre urmatoarea calatorie. !

Bucurie
[01.07.18 21:57:19]

Si va temeati de plictiseala:-) ! Sa va fie de bine!

[01.07.18 22:10:22]

@ghisor: ha-ha-ha!

doinafil
[02.07.18 00:09:06]

@Michi: Mi-au făcut cu ochiul sarmalele alea!

Despre prețuri, ce să spun? Cred că sfidează orice concurență. Dacă vom ajunge prin Sinaia, sigur vom mânca la Medeea!

Pupici, mama Michi!

mihaelavoicu
[02.07.18 08:05:02]

Aveți un SB de la mine.

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[02.07.18 08:16:02]

@Michi: Să vă fie de bine! Am mâncat și noi la restaurantul Medeea în iarnă și ne-au plăcut mâncarea, locația, dar și prețurile. Așa că, la următoarea vizită la Sinaia, vom merge din nou la Medeea!

[02.07.18 08:23:46]

@Crazy_Mouse: Imi pare bine ca ai intarit ce am scris eu. Ar mai fi restaurantul Carpati care dupa ce a fost renovat serveste bine la preturi medii dar nu de pomana.

Michaell
[02.07.18 08:47:08]

@Michi: Interesanta recomandare. Nu stiam de aceasta posibilitate de a lua masa in Sinaia. Cu ocazia vizitei noastre in Sinaia cu citeva saptamini in urma, am servit masa odata la un restaurant chinezesc in interiorul noului complex comercial din centru si odata la restaurantul Cucina Sofia de la parterul hotelului International. Ambele merita recomandate.

[02.07.18 08:59:52]

@Michaell: Am mancat odata la Cucina, serviciu impecabil dar preturi pe masura. Cand mai treci prin Sinaia mergi si la Taverna Sarbului in apropiere de telegondola. Noi am mancat acolo de doua ori anii trecuti, bine gatit, serviciu prompt, preturi marisoare dar ptca portiile erau f. mari ne-au dat la caserole si ne-am scos cu mancarea a doua zi.

Michaell
[02.07.18 10:10:13]

@Michi: Multumesc pt sfatul ref. la Taverna Sirbului.

Cunosc localul. Am fost la ei cu citiva ani in urma. Intradevar portii mari si gustoase dar din pacate majoritatea pregatite din carne. Pt cineva care nu maninca carne, cam greu...

In schimb Cucina Sofia, asa cum defapt ai mentionat si in ecou, este excelenta. Propietarii cu siguranta si-au invatat meseria undeva in Italia. Am fost in luna Mai la ei si pot spune ca abia astept sa merg din nou. Ai dreptate, preturile sunt cam maricele, dar justificate!!!

Ani de-arandul mi-a placut sa iau masa pe terasa hotelului Caraiman. De cand le-a plecat bucatarul si si-au mutat restaurantul in partea cealalta, am fost doar odata. A fost oribil. De atunci ii evit. In schimb imi place mult sa stau pe terasa cofetariei de linga hotelul Palace. Au prajituri foarte bune si care-mi amintesc de anii de tinerete. Savarina, Potcoava, Bucuresti... -

elviramvio
[03.07.18 07:47:02]

@Michi:

Mama Michi un articol care mie mi se potrveşte. Ieri făcând ordine în congelator, am găsit o ultimă porţie de 6 sarmale de la Crăciun, obişnuiesc să le îngheţ şi stau excelent! Vă daţi seama că n-am salivat la articolul Dvs. şi nu mi-a făcut rău ???? spre deosebire de restul amicilor ce l-au citit ????????

Bună recomandarea, am reţinut-o!

O zi frumoasă!

adrianbogdan, Bucurie, doinafil, elviramvio, Michaell, Michi, mihaelavoicu, mishu, Pușcașu Marin
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sinaia?: