ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.05.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 09.05.10
NOV-2009

Recomand din toata inima pensiunea!

Eu am fost la aceasta pensiune anul trecut iar experienta a fost foarte placuta.

Daca la inceput oscilam intre a alege o pensiune in Sinaia sau Busteni, ca sa evit aglomeratia de la sfarsit de saptamana din aceste orase, m-am gandit sa aleg ceva mai linistit, si chiar mi-a prins foarte bine sejurul.

Si spun aceste lucruri pentru ca m-am simtit bine din toate punctele de vedere: gazdele sunt unele din cele mai amabile pe care le-am intalnit vreodata (si am fost la multe pensiuni de-a lungul timpului), este foarte curat, au un caine super frumos si prietenos (un brac german pe nume Fredy, daca-mi aduc bine aminte), am avut si ce vizita cat am stat acolo si, nu in ultimul rand, camerele mi s-au parut super ok. M-as mai duce oricand acolo.

Astept sa strang o gasca mai mare sa ocupam toata pensiunea si sa petrecem un week-end pe cinste la Casablanca.

----completari ulterioare aduse prin ecou-----------

Diferenta intre mine si persoana care a dat celelalte impresii este ca eu am fost in acest loc atunci cand nu era "in amenajare..." Poate ca si aceasta amenajare se face tot in scopul satisfacerii cat mai bune a clientilor...Dar hai totusi sa vorbim despre ce va intereseaza:

1.Cazare: eu am stat intr-o camera la etajul 1, camera amenajata cu alb si rosu. Mi s-a parut frumos amenajat iar scara aceea "imposibil de urcat" de care vorbeau altii nu mi s-a parut deloc ceva inaccesibil...

La capitolul curatenie mi se pare ca stau foarte bine - mi s-a intamplat sa ma duc la o pensiune (si o sa dau si nume ca sa nu credeti ca vorbesc din carti - Pensiunea "La tata Lice" - Chiojdu", deci tot in Prahova), unde am gasit in cosul de gunoi diverse lucruri de la cei dinainte, lenjeria nu era schimbata, etc. Deci, la capitolul asta Casablanca sta bine.

2. Servicii - eu am avut in camera cafetiera, frigider, tv, feon - lucruri care mi-au fost de folos. Gazdele foarte amabile, fara a fi agresive (se mai intampla ca unele gazde sa se intereseze excesiv despre activitatile tale). In ceea ce privesc mesele, inteleg ca pensiunea ofera masa doar la cerere. Noi nu am vrut pentru ca vroiam sa facem gratar si sa mancam si in oras.

3. Bucatarie - exista o bucatarie in curte (cu aragaz, frigider, chiuveta, vesela). E ok pentru vara. Mai exista o bucatarie in vila, insa aceea am inteles ca o pune la dispozitie celor care inchiriaza toata casa. Aici nu stiu sa dau detalii, dar stiu ca am intrebat atunci pentru Revelion (din pacate era deja ocupat) si mi-a spus ca pentru cei care vor petrece de rev le va oferi si bucataria.

4.Vizite: ei au in camere o lista cu ceea ce puteti face in Campina si in imprejurimi. Eu nu le-am vazut pe toate, dar pot sa va spun variante din care puteti alege: Muzeul Iulia Hasdeu, Muzeul Nicolae Grigorescu, Barajul Paltinu, Centrul de Echitatie, Observatorul de pe dealul Muscel, Fantana cu ciresi - zona de agrement care e full in week-end.

In concluzie, mie mi s-a parut super ok. Probabil ca "amenajarea" nu le-a prins tocmai bine celor care au avut "norocul" sa viziteze pensiunea chiar in acea perioada, dar atunci cand am fost eu n-am avut nicio problema de genul celor mentionate de cei nemultumiti...

Trimis de lionessleo in 09.05.10 10:55:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CÂMPINA. A mai fost în/la: Sibiu, mai exact Gura Raului (Casa dintre rauri - daca imi aduc bine aminte), Piatra Neamt, Sighisoara, Maramures (Sub cetatea lui Matei), Campina (Vila Nina), Fundata si Fundatica, Complexul Bran, etc.

VIZUALIZĂRI: 1754 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lionessleo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 25.00 EUR pe cameră

cosminp
    [09.05.10 11:12:08]

bine ai venit pe site.

in afara detaliilor despre fredy, spune-ne, te rog, mai multe detalii despre cazare, servicii, bucatarie, vizitele facute-pe unde ai fost si ce-ai vazut.

fa-ne sa mergem, si noi acolo.

citind si ce-a de-a doua impresie postata de alt utilizator, cu punctaje destul de mici, parca imi suna ciudat satisfactia ta de 100%.

magdalena
    [09.05.10 11:51:14]

Nu ne-ai povestit nimic de camere, mancare, zona. Doar de amabilitatea gazdelor si de cainele lor. Poti veni cu amanunte?

webmasterXY*
    [09.05.10 20:04:15]

lionessleo - bine ai venit pe site-ul AFA.

După ce vei citi mai multe impresii postate vei înţelege că amănuntele cu privire la condiţiile de cazare (dotările camerelor, cum se mănâncă, curăţenia, etc) sunt foarte importante pentru ca noi, toţi să ne putem face o părere cât mai clară despre această unitate de cazare.

Aşteptăm completările şi până atunci voi retrage PMA std!

lionessleoAUTOR REVIEW
    [09.05.10 21:44:06]

Diferenta intre mine....[completari aduse in cadrul review-ului]Nota wbm 18

Pma std. realocate in mod automat pentru completari utile...

cosminp, lionessleo, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casablanca: