ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2010
ÎNSCRIS: 11.08.09
AUG-2009

La fel de bine se poate sta la orice pensiune din Arbanassi

- cazati la Arbanassi Palace 5*, camerele standard; nu le recomand, ca nu-s renovate; mai bine platesti o dif de 30 de euro si stai in alea de lux (renovate), pentru ca diferenta de aspect e uriasa; nu mai stiu exact, camera a fost undeva pe la 60 de euro/noapte, cu mic dejun inclus

- pozitionarea hotelului este deosebita, oarecum retras intr-un parc, cu o priveliste minunata a oraselului Veliko Trnovo

- baile romane (care se fapt sunt un jacuzzi mai marisor) se platesc, la fel si fitness, tenis etc. (10 leva/persoana jacuzzi, 15 leva/ora tenis)

- mic dejun ok: mezeluri, brinzeturi, legume, gemuri, unt, suc, cafea, ceai, fructe etc

- per ansamblu, hotelul destul de ingrijit, curatel, chiar daca in camerele nerenovate si o parte din holuri au mocheta veche, mobila veche si aerul comunist

- este genul acela de cladire specific comunist megalomanic

- in Arbanassi sunt multe pensiuni/hanuri, cu preturi cam de 20-30 euro/camera; si arata chiar bine

- am mincat la Izvora si Chesmata; mincarea e la fel de buna, la Izvora mai scumpa

-fiind un grup de 6 persoane, am observat ca, in orice restaurant te-ai duce, ospatarul nu aduce toata mincarea odata; intotdeauna era printre noi un ghinionist care-si primea portia cind toti ceilalti terminau.

Ne-am plimbat si am vazut:

- Veliko Trnovo: orasel impartit in 2: zona veche si cea noua, moderna

- Arbanassi: sat turistic, micutz dar care atrage multi vizitatori, plin de pensiuni

- Tryavna: orasel mic si cochet, curat, cu aceleasi strazi pietonale si aer medieval; am mincat foarte bine si foarte ieftin la o terasa, 6 persoane, echivalentul a 120 ron

- manastirea Dryanovo

- pestera Bacho Kiro

- man. Ivanovo: un soi de chilie sapata in munte, nerestaurata, foarte degradata (cica Cina cea de Taina de pe tavan a fost pictata cu 150 de ani inainte de DaVinci: d

- man. Basarobovo: biserica micuta sapata in munte

Ce mi-am propus sa vedem data viitoare: oraselul Cherveni si satele Etara si Bojenci

Trimis de Chloe in 07.05.10 12:24:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2999 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

• AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[07.05.10 13:12:59]

Chloe, am vazut ca ai incarcat in total 8 poze, dar la 6 dintre ele le-ai dat ABANDONEAZA pe parcursului procesului de uploadare. ai vrut intr-adevar sa abandonezi incarcarea lor sau este o greseala? din cate am observat nu exista nimic compormitator sau cu caracter ultrapersonal in ele astfel incat sa necesite aceasta masura, ba dimpotriva ar fi foarte utile pentru cei interesati.

deci daca doresti sa apara si celelalte 6 poze atasate la acest review te rog sa specifici intr-un ecou si o sa le aducem la suprafata.

ChloeAUTOR REVIEW
    [07.05.10 13:17:47]

din greseala si viteza, evident

te rog posteaza-le

multumesc

[07.05.10 14:17:04]

Ati vazut si statuia din Veliko cu acei calareti si cu sabia cea mare? Sunt fratii Asanesti (care i-am invatat la istorie), dinastia Asen, cei care au intemeiat cel de al doilea imperiu bulgar (denumit vlaho - bulgar). Sunt valahi! (chiar daca originea numelelui Asen este cumana, aceeasi disputa ca si la Basarab).

Iar manastirea de la Ivanovo pe care ai vizitat-o a fost ctitorita de Ivan Alexander, tot din dinastia Asen.

click aici

[07.05.10 14:40:41]

Si inca o chestie, si ma opresc. Ati vazut ca in manastirea de la Ivanovo este si o pictura cu crucificare lui Isus. Dar, acolo apar 3 femei, nu 2 asa cum am vazut in alte picturi. Recunosc ca sunt profan in ale religiei, dar as fi curios cine este cea de a III -femeie? (primele 2: Fecioara Maria si Maria Magdalena).

[07.05.10 16:35:02]

"reinviat" cele 6 poze "pierdute" din greseala

Diaura*
    [08.05.10 14:43:41]

Exista multe picturi si fresce in care langa Isus sunt trei femei ; 1. Maria, sora lui Lazăr şi a Martei, 2. Femeia păcătoasă ; 3. Maria Magdalena femeia bine-cunoscută apostolilor care îl urmează pe Isus din Galileea, deci din primul an, şi până la înălţare.

[10.05.10 08:39:24]

Multumesc frumos, am sa ma documentez mai bine...

ct64cas
    [23.10.13 14:12:33]

Am fost la Arbanassi acum vreo 3-4 ani cand am stat la Arbanassi palace pentru o noapte. Cladirea a fost resedinta lui Jivkov, dar pacat ca nu-si da nimeni interesul sa o reamenajeze. Privelistea este superba, se vede tot orasul de sus. Ne-am cazat intr-un apartament dragut, decent, cu o terasa proprie, uriasa, ce ocupa aproape o aripa a cladirii. M-a impresionat maretia constructiei, totul numai marmura, usi din lemn masiv, exact ca si resedintele lui Ceausescu, toate pastrau amprenta din acele vremuri. Cat despre servicii, ff proaste, receptionerii, 2 mari si lati, erau de fapt mai mult paznici, la restaurant mancarea a fost buna, mis-en-place elegant, preturi ok poate si fiindca nu erau turisti prea multi in hotel, chiar cred ca ne-am pus intrebarea daca nu eram singurii. Am vazut si alte camere, dar lasau foarte mult de dorit, nerenovate, cu miros de igrasie. Una peste alta, a fost binisor, dar poti gasi cazare mai buna si mai ieftina la pensiunile din jur.

Chloe, ct64cas, Diaura*, radu_sergiu*
    Alte impresii din această RUBRICĂArbanassi Palace Hotel: